Şehremaneti gidiş geliş memuru alımında sebep meslek mensupları yeğleme edilmiyor?

Van Büyükşehir Uray Başkanlığının yayımladığı memur çalım ilanında, meslekle ait çıkışlı ergin bire bir haddinden fazla aday varken “vakit kaybetmeden lisans mezunu” neredeyse Şehremaneti Trafik Memuru alımı yapılıyor.

Van Büyükşehir Uray Başkanlığının 112 yabanlık görevli gurur ilanı esbak itibariyle zar.memurlar.net adresinde yayımlanmıştır. İlanda; mühendis, kent plancısı, avukat, VHKİ, Bilgisayar İşletmeni, Zabıta memuru ve Şehremaneti trafik memuru kadroları yer almaktadır.

VHKİ ve Bilgisayar İşletmenliği üzere “Lisans mezunu olma” şartı konulmasının mantık tıpkısı yönü bulunmaktadır. Zira bu unvana yönelik yerine hususi tıpkısı terbiye verilmemektir.

Fakat Şehremaneti Trafik Memuru alımında üniversitelerin “Ulaştırma”, “Karayolu Ulaşımı ve Trafik”, “Eriştirme ve Gidiş Geliş Hizmetleri” kadar önlisans bölümleri varken umumi 4001 kodunu yeğlemek kamu yararına akıllıca değildir. Tekirdağ Şarköy Belediyesi, Eyüp belediyesi henüz evvel bu önlisans bölüm mezunları kapsayacak şekilde zar vermiştir.

Esasen Polis memuru çekicilik ilanında birlikte Mahalli İdareler, Mahalli İdareler (Zabıta), Domestik Yönetimler kadar bu çığır üzere yetiştirilmiş önlisans mezunları varken, umumi 4001 kodunu yeğlemek yanlış bir işlemdir.

Share: