Şehremaneti Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Şahin hakkında iddianame

Rüşvet iddialarına ilişgaraz soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Kerim Şahin ve mevkuf kâin dönemin Kayı AŞ Yönetim Yerleşmiş Başkanı Selçuk E’nin, 4 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması istendi

Rüşvet iddialarına ilişkin soruşturma dolayısıyla İçişleri Bakanlığınca Şehremaneti Başkanlığı görevinden geçici yerine uzaklaştırıulan ve CHP’den ihraç edilen Semih Şahin ve vakfedilmiş bulunan Kayı AŞ Yönetim Yerleşmiş Başkanı Selçuk E. hakkında savca hazırlandı.

Bilecik Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, Bilecik Ağır Ukubet Mahkemesine sunuldu.

Ä°ddianamede, müştekilerin, Ä°l Emniyet Müdürlüğüne müracaat ederek, Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı AŞ Yönetim Oturmuş Başkanı olan şüpheli Selçuk E’nin kendilerinden rüşvet istediğini bildirme ettiği, buna ilişhedef curcunalı kaydı ve kadar kağıtları sunmaları üzerine soruşturma işlemlerine başlanıldığı belirtildi.

Şüpheli Selçuk E’nin, “başdem danışmanı” kendisine resmi ayrımsız görevlendirilmesi olmadığı bildirme edilmişse da fiilen danışmanlık görevini yerine getirdiği ve bu kapsamda amme görevi yürütme ettiği vurgulanan iddianamede, bu nedenle şüphelinin statüsünün amme görevlisi namına kabulü gerektiği anlatım edildi.

Müştekilerin ifadelerine de saha verilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüpheli Semih Şahin ve iştirak iradesi içerisinde alay malay hareket ettiği şüpheli Selçuk E’nin, müştekilerin yüklenicisi ve potansiyel alıcısı oldukları Bilecik merkezde mevcut AVM inşaatı projesinin satış bedelinin belirlenmesi hususunda anlaşmaları karşılığında 200 bin Amerikan doları efektif ve 130 bin Amerikalı doları bedelli burhan tutarında rüşvet arzulamak ve bu rüşvetin verilmesi üstüne varılan anlaşma sonrası 19/01/2022 tarihinde rüşvete laf paranın teslimi sonrası yakalanması kanalıyla üzerlerine atılı TCK’nın 252/2. maddesinde düzenlenen rüşvet ahiz suçunu işledikleri anlaşılmakla, şüphelilerin mahkemenizce yargılamalarının yapılarak eylemlerine uyan sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmalarına değişmeyen verilmesi amme adına argüman ve murat olunur.”

Eli Açık Şahin ve tutuklu şüpheli Selçuk E’nin, 4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamenin, mahkemece değerlendirilmesi için 15 günlük sürecin bitmeme ettiği belirtildi.

– Rüşvet iddialarına ilişamaç soruşturma

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı AŞ Yönetim Müesses Başkanı olan Selçuk E’nin, çatı cevaz bedeli ve iş takibi içmağara başvuranlardan rüşvet istediği iddiaları üzerine, 19 Ocak’ta, Ä°l Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince operasyon düzenlenmişti. Gözaltına alıkazanç şüpheli, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında, 25 Şubat’ta İçişleri Bakanlığınca görevden geçici namına uzaklaştırıulan Şahin ise CHP Yüksek Sıkı Düzen Kurulunca 14 Haziran’da partiden ihraç edilmişti.

Share: