“Saylav Arvas: “Madde bağımlılığı insanın aklına bilezik, zihnine prangadır”

SELIM Fırka Van Saylav Abdulahat Arvas, zararlı alışkanlıklardan korunmanın arz evire çevire yolunun hiç başlamamak olduğunu rapor ederek, “Sunu iri aldangıç, ‘tıpkı kat denemekten hangi çıkar’ anlayışıdır” dedi.

Saylav Abdulahat Arvas, 2019 yılında yapımına başlanan Yavru ve Ergen Husus Bağımlılığı Otama Merkezinin (ÇEMATEM) küşat törenine katıldı. Burada konuşan Mebus Arvas, AMATEM ve ÇEMATEM merkezlerinin iyileştirme hizmeti verdiğini anlatım ederek, bu merkezleri açmanın kötü olduğunu, fakat mecburiyetten kaynaklandığını söyledi. Van’a kazandırdıkları merkezlerin konu bağımlılığı ile savaşım bünyesinde mehabetli tıpkı etap olduğunu belirten Arvas, eroin ve etil alkol kadar tabiiyet eden maddelere mülemma kişilere umar, ailelerine dahi umut olacak merkezlerin felah olmasını istek etti. Çağın hastalığı namına nitelendirilen konu bağımlılarının bu illetten ayrılmak amacıyla daha çok ayrıksı illere gitme sıkıntısı yaşamayacağını, tedavinin Van’de gibi hale geldiğini söyleyen Arvas, DÜRÜST Fırka adına toplumu ifsat fail, gençleri ve çocukları zehirleyen uyuşturucu tacirleri ile mücadele ettiklerini ve buna kararlılıkla devam edeceklerini vurguladı. Van kamuoyunun dahi bap bağımlılığı ile mücadeleyi daima gündemde tutması gerektiğini, toplumu mürebbi ve bilinçlendirici faaliyetlerin arttırılmasını, engelleyici ve caydırıcı tedbirlerin en üst düzeyde alınmasını talip Arvas, “Aileler, öğretmenler, yetişek kurumları ve manevi eğitim merkezleri balaban bire bir gravite bilinciyle neslimizi korumak için avangart olmalıdır. Mıhlı sosyete için bütün imkanlar seferber edilmeli, huzurlu bire bir kent üzere bilcümle kesimler elini taşın altına koymalıdır” dedi.

Gençlere ve çocuklara da seslenen Saylav Arvas, dokuncalı alışkanlıklardan korunmanın sunu iyicene yolunun tek başlamamak olduğunu anlatım ederek, “Bildirme nazik tuzak, ‘aynı nöbet denemekten hangi çıkar’ anlayışıdır. Eroin, etil alkol üzere özellik bağımlılığı insanın aklına kelepçe, zihnine prangadır. 30 yatak ve 4 bin 877 metrekare mecbur alan yerine bakım veren AMATEM, alkol ve türlü bap bağımlılıklarına dair otama yöntemlerinin sunulduğu bu konular konusunda tetkikat fail, yalnızca ispirto ve husus bağımlılığı sorunu yaşayanlara hususi hizmet veren bir bölümdür. Bunun yanı sıra 20 akak ve 4 bin 328 metrekare vabeste düz adına planlanmış ÇEMATEM ise 18 gözyaşı şeş çocuk ve ergenlerde alkol ve yön yararlanma bozukluğu olanların ayakta canlandırma, tıbbi ve psiko-sosyal otama ile tıbbi rehabilitasyon hizmetleri verilecektir. Toplanmış 50 yatak kapasiteli AMATEM ve ÇEMATEM merkezleri kampüsünün Van’a ve bölgeye yavuz olmasını diliyor, ilkin Cumhurbaşkanımız oluşmak üzere Keyif Bakanımıza ve emeği sabık herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. – VAN

Share: