Şaşırtıcı fenomen: Tarlalarına patates ektiler, domates daha çok

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde ektikleri patatesleri denetlemek için bahçesine giden yurttaş, domates görünümlü meyveleri şaşkınlık yaşadı. Ekilen patatesin içerisinden çıkan ve domatese yakın meyvenin ağılı olduğunu söyleyen Ekincilik Mühendisi ise, bu meyvenin tüketilmemesi üstüne uyardı.

Şaşırtıcı olay, Akyazı ilçesi Şerefiye Mahallesi’nde yaşandı. Mahallede güçlü Enver Yılmaz, bahçesine patates arsız. Tıpkı müddet sonra ekilen patatesleri kontrol amacıyla bahçeye revan Yılmaz, gördüğü görünüş karşısında sersemlik yaşadı. Ektiği patatesin yapraklarında domatese analog meyveler gören Yılmaz, durumu Tarım Mühendisi ile paylaştı. Ekincilik Mühendisi Vuzuh Noyan ise domatese mail meyvenin zehirli olduğu ve tüketilmemesi gerektiği üzerine vatandaşı uyardı.

“Patatesin üzerinde domates olduğunu gördük ve şaşırdık”

Bahçeye patates eken Enver Yılmayan’ın eşi Emine Yılmaz yaşadıkları şaşkınlığı anlattı. Yılmayan, “İki yerden aldım bu sene patatesi ve ektik bahçeye. Daha sonrasında bahçeye geldik eşim ve çocuklarımla denetlemek için. Çiçek açtı alışılagelen şekilde. Amma sonrasında patatesin üzerinde domates olduğunu gördük ve şaşırdık. Yenilir mi, yenilmez mi, ağılı midir diye bilmediğimiz için durumu Kültür Mühendisi ile paylaştık. Güzeşte sene üstelik tıpkısı yere ektik öyle bire bir molekül olmadı ama bu sene böyle bire bir şeyle karşılaştık ve neden olduğunu anlamadık. Fidesinde domates çıkınca haddinden fazla şaşırdık” derken oğlu Şafak Yılmaz ise, “Tığ buraya otları almaya gelmiştik. Geldiğimizde domatesleri görünce şaşırdık. Ego korktum patatesler gübür olacak diyerek” şeklinde konuştu.

“Tüketilmemeli ağılı”

Tarım Mühendisi Ziya Noyan, “Kumpir bitkisinde bu şekilde meyveler olması çokça normal. Patatesin çiçeği meyveye dönüştüğü ant domatese analog. Domatese benzeme sebebi dahi aslında kumpir, domates, patlıcan bunların hepsi aileden gelen ürünlerdir, solanaceae dediğimiz familyadan gelirler. O yüzden da birbirlerine birlik gösterebilirler. Patatesin yumrusu dışında küsurat değme bitki aksamı tüketilmez, zehirli alkaloid içerir çünkü. Meyveye dönüşen ve domatese yakın bölük, domates değildir. Hoppadak tıpkı familyadan geldiği için paralellik gösterir. Bu yüzden üstelik domatese yakın yerinden tüketilmemesinde yarar var” ifadelerini kullandı.

Share: