Sakat elektronik cihazlarınızı çöpe atmayın! İçlerinden kızıl çıkıyor

Eskişehirli telefon tamircisi Hıdır Nasip, anne kartların üzerindeki altın kaplama iğneleri cüda etmek amacıyla kentteki hurdaya sâdır telefonları ve ayrıksı elektronik cihazları biriktirmeye bitmeme ediyor. Dükkanındaki kutuların içerisinde mevcut kullanılamaz haldeki telefon ve notebook kabil cihazların kendisi üzere bire bir mal olduğunu anlatan 30 yaşındaki Şans, tıpkısı zamanda gereksiz vakitlerinde ise onları parçalayıp anne kartlarını ayırdığını dile getirdi. Bu işe tıpkı gün telefon hurdası toplayan birisinin vesilesi ile başladığını aktaran Kader, “Asıl kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve soluk gördüğünüz alaşımların yüzdelik 99’u altındır” şeklinde konuştu.

“İNTERNETTEN ANA KARTLARIN ÜZERİNDEKİ ALTININ NASIL AYRILDIĞINI İZLEDİM”

Dükkanında biriktirmeye devam ettiği elektronik cihazlar ile görenlerin dikkatini calip tüvana telefon ustası Baht, “Bir periyot İstanbul’dan buraya mevrut birisini misafir ettim. Telefonların içerisindeki temel kartları, kilosu ile belli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı. Ben da elimde ayrımsız derinti çalışmayan telefon bulunduğunu ve o cihazların anne kartlarını çıkartabilmem için kötü üst benzeri hafta sürebileceğini söyledim. Sonrasında ise internetten anne kartların üzerindeki altının pekâlâ ayrıldığını izledim. Çipo aynı bidondaki kezzap ve asitli suya ana kartları döktüler. Hep kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar de akarsu yüzeyine daha çok” dedi.

“MÜHENDİSLER ALTINI İYİ BİR AKTARIM GÜCÜ OLDUĞU İÇİN MONTAJLAMIŞ”

“Asıl kartları söktüğümde üzerindeki sarı alaşımları ayırt ettim” diyen Şans, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kartların üzerindeki durumu araştırdım ve seyrettiğim birçok videodan sonraları de bunların altın olduğunu tasdikledim. Elimdeki 200’e yakın hurda telefonu arkadaşım ile beraber sökerek temel kartlarını ayırdık. Araştırmalarımıza bakarak kartlardaki alaşımlarda, 14 ve 22 ayar mesabesinde aynı değerli olduğunu öğrendik. Telefonlardaki değerli maddesi ise içerisindeki muhtelif şebekeleri ve interneti yemlemek amacı ile mühendisler marifetiyle bereketli bir nakil gücü olduğu amacıyla montajlanmış. Temel kartlar çabucak telefonlarda bulunmuyor. Elektronik sistemlerin çoğunda var. Kumandalar özellikle başlamak amacıyla elektronik beyin kasalarında ve atari kasetlerinde da kâin. Yani zerrin gördüğünüz alaşımların çoğu yüzdelik 99 altındır.”

Share: