“Sağlık Turizmi Çalıştayı” düzenlendi

Van’dahi Maşrık Rum Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), İl Keyif Müdürlüğü, İl Ekin Turizm Müdürlüğü ile Türkiye Gezi Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Mıntıka Sahne Kurulu işbirliğiyle “Keyif Turizmi Çalıştayı” düzenlendi.

Edremit ilçesindeki tıpkısı otelde, Irak ve İran’dan turizmci, gelişim insanı, doktor ve akademisyenlerin dahi katılımıyla başlayan çalıştayın açılışında mütekellim Van YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yayla, darülfünun namına afiyet, bilgelik, hars, müzakere ve uygulayım bilimi alanlarında avangart olmayı hedeflediklerini söyledi.

Çalıştayda bölgedeki esenlik turizminin altyapısı ve potansiyeli kabil konuların ele alınacağını tamlayan Yayla, şunları kaydetti:

“Bilinçli tıpkı insanın yeryüzü şişman gayelerinden biri birlikte sağlıklı yaşamdır. Toplumlar birbirinden hangi kadar ayrımlı hayat tarzına ve sahn görüşüne sahip olursa olsun, kamu toplumlarda canlıların hayatı zer görülür. Sağlık turizmi konularının ele alınacağı çalıştayın, hem bulunan imkanları ortaya koyma hem bile bölgemizin tanıtımına ulama sağlama açısından kocaman tıpkısı bilimsel aktiflik olduğu kanaatindeyim.”

DAKA Umumi Sekreteri Halil İbrahim Güray üstelik Türkiye’nin ateş parçası sağlık altyapısı ve turizm potansiyeliyle, sağlık turizmi alanında öne çıkan ülkeler beyninde vadi almayı başardığını aktardı.

Esenlik turizmi kapsamında bir nice ecnebi hastanın Van’ı tercih ettiğini rapor fail Güray, şöyle konuştu:

“Bölgemiz termal turizm alanında koca potansiyele sahip. Çaldıran, Erciş, Tatvan, Adilcevaz, Varto gibi birçok noktanın termal turizm yatırımlarına akla yatkın ve jeotermal erke potansiyeline sahip olduğu açıktır. Bu alanda gerçekleştirilecek termal konaklama tesisi yatırımlarıyla bölgemizin termal turizm üstüne birlikte gelişeceğine inanıyoruz. Bölgemizin bildirme nadir natürel güzelliklerinden Van Gölü’nün sağlık gayeli kullanımına yönelik çalışmaları önemsiyoruz. Bir Zamanlar göl suyunun afiyet gayeli kullanımıyla ilişkin çeşitli icraat yapılmıştır. Gölün bölgeye kattığı cazibenin yanı sıra, hele kap sağlığına yönelik bir nice faydası bulunmaktadır. Alelhusus medikal ve termal turizmde kamuyu ve hususi sektörü destekleyecek, bölgenin sahip olduğu potansiyelin kullanılabilmesi için üzerimize düşen vazifeyi yerine getireceğiz.”

İl Esenlik Müdürü Dr. Muhammet Boğa ise Van’ın coğrafi konumu, natür ve iklim şartları, kültürel benzerlik faktörleriyle Orta Şark ülkeleri amacıyla cesim aynı keyif ve turizm merkezi olabileceğini anlattı.

Boğa, “İlimiz, İran’a çizgi komşusu olması, Irak, Azerbaycan, Ermenistan’a olan coğrafi yakınlığından âlem yetişkin ölçüde ecnebi gezgin çekmektedir. Bu sebeple keyif turizmi açısından şişman aynı gizil taşımaktadır.” dedi.

TÜRSAB Şarki Anadolu Kesim Olta Müesses Başkanı Cevdet Özgökçe ise paydaşı olmaktan bahtiyarlık duydukları çalıştayın leziz olmasını diledi.

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Üroloji Asıl Malumat Dalı Öğretim Üyesi Dr. Son Teşrin Ertaş’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumlarla devam eden çalıştaya, Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Ümit Haluk İliklerden, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya birlikte katıldı.

Share: