Sağlık Bakanlığı’ndan ‘maymun çiçeği’ rehberi

Sağlık Bakanlığı, ‘Maymun Çiçeği’ içmağara aynı kanıt hazırladı. Rehberde bu virüsle bağlanak halinde hangi yapılması gerektiğinden karantina şartlarına kadar detaylı bilgiler saha alıyor. DSÖ, geçtiğimiz günlerde bu hastalık için ‘küresel ivedi durum’ ilan etmişti.

Başta Avrupa kalkışmak üzere dünyada yayılmayı sürdüren taklitçi çiçeği salgınına karşı Sağlık Bakanlığı bire bir beyyine hazırladı.

Rehberde Maymun Çiçeği’nin; ateş, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, kızarıklık semptomları ve şişmiş ak kan nodları ile kendini gösterdiği aynı yol elan hatırlatıldı.

AĞIR VAKALAR ORTAYA ÇIKABİLİR!

Genelde 2 ila 4 hafta süren semptomlarının olduğu ve kendini sınırlayan benzeri hastalık olduğu birlikte raporda vadi aldı. Fakat ağır vakaların bile ortaya çıkabileceği belirtildi.

Taklitçi Çiçeği’nin, çiçeklenmiş hastalığına benzediği de raporda vadi aldı.

‘Maymun Çiçeği, çiçkatma hastalığından elan beş altı bulaşıcı ve henüz beş altı bunaltıcı hastalığa illet olur” denildi.

İşte bakanlığın rehberinde düz düz diğer ayrıntılar…

ÇİĞ ETE DİKKAT

Çiğ ve bir iki pişmiş enfekte hayvanların etleri ve enfekte hayvanların diğasker hayvanca ürünlerini yemek olası benzeri risk faktörü.

Ä°nsandan insana bulaşma, enfekte kişiyle uzun süreli yakın ilişki, cilt lezyonları ile doğrudan bütünlüğü bozulmuş cilt veya göz, büyüklenme, ağız mukozalarıyla birlik veya yakın zamanda deri lezyonlarına bağlantı etmiş akak çarşafı, havlu kabilinden yakın temastan kaynaklanabilir.

Enfekte anneden bebeğe meşime vasıtasıyla geçebilir.

Cinsî yolla bulaş ayrımsız diğleşker risk faktörü. Ancak ilişkim sırasındaki yakın irtibat bulaşmanın nedeni dahi olabileceğinden tensel yolla bulaşma bugün içmağara netleşmemiştir.

KULUÇKA SÜRESİ HANGI KADAR?

Maymun çiçeğinin kuluçka süresi, riskli temastan semptomların başlangıcına kadar alelumum 6-14 gündür, fakat 5-21 gün arasında değişebilir.

PRIMAT ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ NELER?

Klinik tabela, ateş, yoğun baş ağrısı, lenf düğümlerinin şişmesi, sırt ağrısı, adale ağrıları ve yoğun halsizlik ile başlar.

Bu bulgular geçmiş 5 gün ön plandadır. Ten döküntüsü alelumum ateşin ortaya çıkmasından sonraki 1-3 gün içinde başlar.

AVUÇLAR VE KIÇ TABANLARI

Vakaların yüzde 95’inde ellerin avuçlarını ve yüzde 75’inde göl ayaği tabanlarını etkiler. Genital bölge ve saydam tabaka bile etkilenir.

Klinik tabloda bazı kişilerde ışığa hassasiyet, üşüme, terleme birlikte görülebilir.

Uçselim, tren, otobüs gibi şişko taşımalarda vakanın süratle yanında oturan yolcular, evdeki izolasyonlarında aşama halkı ile aynı ortamda bulunmadan kendilerini mümkünse ayrı benzeri odada izole edecekler.

Merhale halkı ile aynı ortamda bulunulduğunda maske takılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Eş, yaklaşık bire bir ay önce Türkiye’deki geçmiş Taklitçi Çiçeği vakasını duyurmuştuh. Fakat bugüne büyüklüğünde vakanın durumuyla ait bire bir açıklama yapılmadı.

Share: