Restore edilen tarihi meslek önünde 90 yıl eski fotoğraf yeniden çektirildi

Giresun’üstelik 1932 yılında kerem kavim işbirliğiyle yapılan ve tekrar şevket budun işbirliğiyle restore edilen tarihi okulun 90 yıl önceki açılışında çekilen ışık, karye halkı ile yeniden çektirildi.

Merkeze kapalı Akçalı köyünde kayran kayran ekol, Cumhuriyetin evvel yıllarında bu bölgeye müteveccih hazırlanan okul projeleri kapsamında yapılan okulların ayakta artan serencam temsilcisi durumunda.

Uzun zamandır tembel haldeki okulun kültürel ayar yerine yaşatılması üzere Akçalı Köyü Hars ve Dayanışma Derneği ile Giresun Valiliği işbirliğinde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Çalışmalarda sona yaklaşılan okulda, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Kısaca benzeri çağ önceki cümbüş baştan yaşandı.

Köylülerin 1932 yılında imece usulü ile çalışırken fariğ olan foto karesinin ayrımsız aynı da köylülerin katılımıyla yeniden çektirildi.

“Okul, Cumhuriyetin yöreye özgü uyguladığı tıpkı makule projedir”

Giresun Valisi Enver Ünlü, AA muhabirine, Akçalı köyünün anadan görme evleriyle ve özge tarihi yapılarıyla özgün dokusunu esirgeyici balaban benzeri karye olduğunu söyledi.

Köyde budun mektepleri kampanyası kapsamında, mehabet ulus işbirliğiyle yapılan okulların serencam örneğini restore etmekten memnuniyet duyduklarını dile getiren Adlı, köy halkına ve dernek çalışanlarına teşekkürname etti.

Ünlü, Milli Yetişek Bakanlığınca başlatılan kampanyayla dahi kullanılmayan karye okullarının köy hayat merkezine dönüştürüldüğüne belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burası karye hayat merkezleri projeleri başlamadan geçmiş ayrımsız projeydi. Köy derneği kendi malzemelerini almıştı, bizden birlikte destek dilek ettiler, biz bile ‘madem vaktiyle ihtişam budun işbirliğiyle yapıldı, tığ gene heybet budun işbirliğiyle okulu ayağa kaldıralım’ dedik. Ekol, Cumhuriyetin yöreye özgü uyguladığı aynı çeşit projedir.”

Ecdat yadigarını yaşattıklarını tamlayan Adlı, “İstiklal Marşı ile balaban bayrağımızı gene göndere çektik. Benzeri o günkü, 90 yıl geçmiş coşkuyu, heyecanı kişi bahtiyarlığına bizler da şahit olduk. Yeniden burayı köyümüzün kültürel içtimai hayatına kazandırmanın onurunu yaşıyoruz.” diyerek konuştu.

Vali Ünlü, okulun turizme üstelik katkı sunacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Meslek Aksu vadisinde çok domuzuna bire bir noktada vadi alıyor. Buranın doğaseverler, yerli ve ecnebi turistler, tarihseverler yoluyla ülfet edilmesi için bu ekol oylumlu bire bir açar olacak. Karye dirim merkezleri kapsamında üstelik burada köydeki kadınlarımıza farklı kurslar açarak köydeki ekonomik ve sosyal hayata yardım sağlamayı hedefliyoruz. İnşallah burası zamanla tıpkısı üretimevi üzere köy kooperatifinin dernekevi ürünlerin pazarlandığı büyük ayrımsız format haline ati.”

“Okul dernekevi mimarlık geleneğiyle yapıldı”

Giresun Üniversitesi Iyice Sanatlar Fakültesi Hars Varlıklarını Siper ve Tamirat Bölümü Başkanı Doç. Dr. Gazanfer İltar üstelik okulun dernekevi mimari geleneğiyle “göz dolma tekniğinde” yapıldığını aktardı.

Okulun maharet yapısı karşı dahi bilgilendirmede kâin İltar, şu ifadeleri kullandı:

“Temel Taşı üzeri tıpkı katlıdır. Odaları ve sınıfları olduğu gibi korunmuştur. Türlü yapı adına inşa edilen bu okul kip çokça yerde uygulanmıştır ancak devir içerisinde hepsi yıkılmış ve yerlerine yenileri yapılmıştır. Bu okulumuz bahis konusu meslek tipinin ayakta mütezayit son örneğidir, bu bakımdan haddinden fazla önemlidir.”

“Okulumuz bire bir iyicene çehresine baştan kavuştu”

Okulun mezunlarından Gülay Bilir Incitici de Türki aktarmak amacıyla ailesi aracılığıyla Belçika’dan köydeki bu okula gönderildiğini anlatarak, “Okulumuz aynı adamakıllı çehresine baştan kavuştu, çok mutluyum.” dedi.

Babasının dahi bu okuldan çıkışlı olduğuna dikkati calip Şiddetli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Babam bu okuldan çıkışlı, halalarım bu okuldan mezunlar. Köyümüzün okuryazar oranı çokça, vaktiyle çevre köylerden da bu okula öğrenciler geliyormuş. Ekol binamız etkisiz kalmıştı, demincek devletimiz öncülüğünde köylümüz okulumuzu yeniden sahiplendi.”

Share: