Rekorların adamı Mehmet Topal futbolu bıraktı

Malatya Belediyespor’da başladığı kariyerinde Çanakkale Dardanelspor, Galatasaray, Valencia, Fenerbahçe, Medipol Başakşehir ve Beşiktaş formaları giyen Mehmet Topal, mecmu 563 resmi maça çıktı, 7 el yürek sevinci yaşadı

Galatasaray, Valencia, Fenerbahçe, Medipol Başakşehir ve Beşiktaş formaları giyen milli topçu Mehmet Topal, deli dolu futbolculuk kariyerini sonlandırdığını açıkladı.

Mehmet Topal, “20 yıl geçmiş Malatya’dan çıktığım yolda yaşanmışlıklarımın gururu ile topçu Mehmet olarak akıbet sefer karşınızdayım.” ifadeleriyle başladığı açıklamasında, şunları kaydetti:

“Çocukluk aşkım, dirim kaynağım, tutkum olan futbol hayatım boyunca tarifsiz nice gururlar yaşadım. Yeri geldi mutluluğumu tarif edemedim yeri geldi üzüntümü galiba edemedim. Çok nadir insanlarla çalıştım, çokça bulunmaz insanlar tanıdım. Çokça da yıprandım, kırıldım. Amma futbola olan sevdam hepsinin üstündeki profesyonelliğim ile kimseyi kırmadan, hürmetsizlik etmeden bugünlere geldim, genişlik azından hakeza olduğunu umut ediyorum. Ego Mehmet Topal; yıllarca beni bağrına basan birlik taraftarlara, çalıştığım bilcümle kulüplerdeki tamamıyla himmet veren herkese, cemi başkanlarıma, kamu hocalarıma, benimle revan tüm bando arkadaşlarıma, bizler için çalışma harcayan iletişim araçları mensuplarına, daima yanımda olan canım aileme, dostlarıma ve bana bindi veren herkese binlerce posta teşekkür ederim. Hepiniz hakkınızı helal edin. Bambaşka tıpkı serüvenin önce adımını atmaya giderken hepinizin nezdinde kaçınmak ile eğiliyorum. Zarifçe güçlük.”

– Kariyeri

Mehmet Topal, o dönemki adı Malatya Belediyespor olan Yıpranmamış Malatyaspor’üstelik başladığı kariyerinde 6 ayrımlı takımda hat giydi.

Malatya Belediyespor’dan 2002’bile dönemin TFF 1. Klasman takımı Çanakkale Dardanelspor’un altyapısına aktarma olan Mehmet, 2005’te A takıma yükseldi. Burada gösterdiği performansla büyük ayrımsız sıçrama fail Mehmet, 2006’dahi 20 yaşındayken Galatasaray’a nakil oldu.

Solgun-kırmızılı takımda 82’si Süper Tabur oluşmak amacıyla 126 pik çıkan Mehmet Topal, 4 nöbet fileleri havalandırdı. Performansıyla A Milli Mızıka’a seçilen Mehmet, kamer-yıldızlıların yarı finale büyüklüğünde yükseldiği 2008 Avrupa Şampiyonası’nda milli formayı terletti.

2010’da Valencia’ya takımına alıntı olan Mehmet, İspanya temsilcisinde geçirdiği 2 sezonda 59 resmi pik artık ve 3 el fileleri havalandırdı.

“Örümce” lakaplı deneyimli futbolcu, 2012’da Türkiye’ye dönerek Fenerbahçe forması giydi. Zerrin-lacivertli kulüpte 7 yıl tümden koşturan Mehmet, 298 resmi karşılaşmada şekil giydi ve 24 öğün rakip ağları sarstı.

Türkiye’nin arz balaban savunmalı orta sahalarından biri adına gösterilen Mehmet Topal, 2019’birlikte Medipol Başakşehir’e para aktarımı oldu. Turuncu-lacivertli formayı 64 resmi müsabakada terleten 36 yaşındaki futbolcu, 3 kat da gol atma başarısı gösterdi.

Mehmet, 2 sezonluk Medipol Başakşehir macerasının peşi sıra geçen mevsim başında Beşiktaş ile barışma imzaladı. Yağız-beyazlı takımda tıpkı mevsim nâkil Mehmet, 10 resmi karşılaşmaya daha çok.

Sezonun tamamlanmasıyla sözleşmesi sona eren Mehmet Topal, canlı futbolculuk kariyerine sonuç verdi.

Kariyerinde mecmu 563 resmi maçta suret giyen Mehmet Topal, 38 öğün gol sevinci yaşadı. Deneyimli futbolcu, A Milli Topluluk formasını ise 81 karşılaşmada terletti.

– Kupaları

Mehmet Topal, kestirmece 20 yıl süren kariyerine 7 yürek sığdırdı.

KAPAT X

Tecrübeli topçu, Süper Takım’birlikte 2007-2008 sezonunda Galatasaray, 2013-2014 sezonunda Fenerbahçe, 2019-2020 sezonunda bile Medipol Başakşehir ile bökelik yaşadı.

Mehmet Topal, Süper Grup’de 3 farklı takımla şampiyonluk tüvana önceki topçu adına tarihe geçti.

Türkiye Kupası’nı 2012-2013 sezonunda Fenerbahçe ile havaya kaldıran Mehmet, 2008-2009 sezonunda Galatasaray, 2014-2015 sezonunda Fenerbahçe, 2021-2022 sezonunda ise Beşiktaş ile TFF Süper Kupa sevinci yaşadı.

Share: