Prof.Dr.Turan: Polikliniklerde aheste oranda artış var!

Bilgelik Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Duyma Kultufan Turan akıbet günlerde yeniden yükselişe geçsunma koronavirüs vakaların dolayısıyla vatandaşları titiz olmaları üzerine uyardı

TRT Fen canlı yayınında değerlendirmelerde kâin, Prof.Turan yeni varyantların bulaştırıcılığının yüksek olduğunu söyleyerek uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Turan, “Biraz henüz halkımızdan özen arzu ediyoruz; kendilerini korusunlar. Endişelenmesinler, aşılama konusundaki hassasiyetlerini devam ettirsinler” dedi.

İşte Prof. Dr. Turan’ın açıklamalarından öhangi çıkanlar

Şu an aslında poliklinik başvurusu aheste oranda artış durumda. Haziran başındaki o düşük oranlar şu anda arttı. Hatta başvuran kişilerin da pozitiflik oranı birlikte çok öyaşlı; başvuranların yüzde 40’a yakını artı çıkmakta… Bunların sayrılarevi ve yoğun bakım ihtiyaçları önceki peak’lerden farklı yerine çok fazla değmemleket amma yine birlikte bizim artan sayıevet karşı titiz olmamız gerekiyor. Ä°htiyaç oldukça servis ve yoğun bakım ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.

‘ALERT DURUMDAYIZ, DÄ°KKATLÄ° DAVRANIYORUZ’

Pandeminin ağır peak dönemlerinde yoğun bakımları Kovid içmağara ayırmıştık. Haziran başında azalttığımız yerleri biraz artırdık. Fazlalık sayısı arttıkça, hastane ve yoğun bakım ihtiyacı artabiliyor. O nedenle bile çok alert durumdayız, tetik davranıyoruz.

‘HALKIMIZDAN DÄ°KKAT IRADE EDÄ°YORUZ’

Hatırlatma dozuyla ilgilendiren yeniden uyarı beğenmek istiyorum çünkü ati yaş yoğun bakım ihtiyacı duyabiliyor. Hatırlatma dozları eksik bireyler alelumum başvuruyor hastanemize, o yüzden ilgi eylemek lazım. Aşı bizim için çok öbuğulanmış, aşının koruyuculuğunu elan önce gördük. Aşıdan asla vazgeçmemeliyiz. Aşılama öbuğulu, apotr bireysel önlemleri dahi söylemeden geçemeyeceğyapıt. Şu anda bulaştırıcılığı yüksek tıpkısı varyantla mücadele ediyoruz, o yüzden biraz henüz halkımızdan özen rica ediyoruz; kendilerini korusunlar.

‘BULAŞTIRICILIĞI YÜKSEK VARYANTLAR HAKÄ°M’

Şu anda dünyayı kasıp kavuran BA4 ve BA5 varyantları. Özellikle Avrupa’bile çok ön planda, ülkemizde da var. Bunlar bulaştırıcılığı yüksek varyantlar. Oluşturdukları klinik tablo aşılı bireylerde belli belirsiz. Endişelenmesinler, aşılama konusundaki hassasiyetlerini bitmeme ettirsinler.

Share: