Prof. Dr. Arıca, “Suyu yeterince ve vaktiyle, akla yatkın benzeri şekilde içmeliyiz”

Prof. Dr. Arıca, “Suyu yeterince ve vaktiyle, akla yatkın ayrımsız şekilde içmeliyiz”

YALOVA – Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, yapılan son araştırmalarda günde genişlik bir iki 2 litre su içilmesi gerektiği tezinin çürütüldüğünü belirtilerek, “Suyu yeterince ve vaktiyle, akla yatkın aynı şekilde içmeliyiz” dedi.

Prof. Dr. Arıca, özellikle çocuklarda ve erişkinlerde suyun faydalarını haddinden fazla bereketli bilindiğini söyledi. Suyun yarayışlı olduğunu büyüklüğünde dahi fazlasının tıbben zararlı olduğuna dikkati çeken Arıca, “En Üst çıkan yayınlara göre 26 değişik ülkeden 5 binden fazla emanet üzerinde suyla ilgilendiren çalışmalar yapıldı. Alelhusus suyun yaşa, cinsiyete, yaşadığı bölgeye, günce aktivitesine bakarak ihtiyacın değiştiğine dair bilgiler var.

Bu bile bize neyi gösteriyor günde genişlik bir iki 2 litre akarsu için tezini çürütüyor. Bu yayına göre 1 ile 6 litre beyninde mütebeddil su ihtiyacımız olabilmektedir” diyerek konuştu.

Bir insanın su ihtiyacının yaşı, seks ve bulunduğu abuhava şartlarına bakarak tahavvül sağlayabileceğini anlatan Arıca, “Hele haddinden fazla etkin olduğumuz dönemlerde su ihtiyacımız 2 katına kadar çıkabilmektedir. O yüzden çakılı 2 litre akarsu için tezi çürütülmüş bulunmaktadır. Suyun aşkın tüketilmesi böbrekte çok fazla angarya olacağı için akarsu hücre süresince birikiyor ve vücuttaki sodyum oranını düşürebiliyor ve beyine aynı mızıka zararlara ve ödeme posta açabiliyor. Bu nedenle suyu yeterince ve zamanında, uygun tıpkı şekilde içmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Share: