Polis memuru, yanlışlıkla iş yapılan çocuğun babasına manevi tazminat açtı

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde ganimet çiftteker ihbarını araştıran sivil polisler, olayla ilgilisi sıfır 12 yaşındaki Miraç Akgün üzerine işlem yaparken, çocuğun ailesi, polisin kendilerine açtığı 30 bin TL’lik manevi tazminat karşında şaşkına döndü.

Görüngü, geçen sene 18 Açıklık haset Safranbolu ilçesi Atatürk Mahallesi Kayaç Yiğitlik Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya bakarak, ganimet velespit ihbarı kayran sivil polisler, yolda bisikletli Miraç Akgün’ü görünce durdurdu. Etiket kontrolü yapmadan bisikleti almaya çalışan polisler, çocuğun direnmesi konusunda yere yatırıp, müdahalede bulundu. O anlar kameralara dahi yansırken, vilayet olayla ilişik soruşturma başlattı. Akgün ailesi darp raporu alarak polislerden şikayetçi oldu. Yargıya derk eden olayın ilk duruşmasında ‘kovuşturmaya saha yoktur’ kararının verilmesine Akgün ailesinin avukatı itiraz etti. Olayın üzerinden 7 kamer geçtikten sonraları polis güçleri memuru E.B., inanma müdürlüğünün önünde çocuğun babası Ferhat Akgün ve amcası Tarık Akgün’ün, namına tehdit ve hakarette bulunduğu gerekçesiyle manevi tazminat açtı.

‘SAVCILIK TAKİPSİZLİK KARARI VERDİ, SÜREÇ BITMEME EDİYOR’

Türel sürecin bitmeme ettiğini belirten Ferhat Akgün, “Geçtiğimiz sene açıklık ayında oğlumun başına haddinden fazla elem benzeri fenomen geldi. Tığ bu laf ile ilgilendiren savcılığa cürüm duyurusunda bulunduk. Türel yollardan hakkımızı arıyoruz. 2 polis güçleri marifetiyle tek oflaz sıfır tıpkısı şekilde gözaltına makbuz. Kişi bisikleti olmasına rağmen, ki olduğunu söylemeden 2 koca yoluyla gözaltına alınıp karakola getirildi. Müddeiumumilik bir numara mahkemede takipsizlik kararı verdi. Biz buna itiraz ettik. Hukuki süreç bitmeme ediyor” dedi.

30 BİN TL’LİK TAZMİNAT DAVASI

Haklarında manevi tazminat açıldığını söylen Ferhat Akgün, “2 dönüş önce telefonla öğrendik ki bu 2 polisten biri hakkımızda manevi tazminat açmış ego ve kardeşim karşı. Bizim hakkımızda taşlama ve tehdit davası açmışlar 30 bin TL’lik. Faizliyle birlikte bunu istemektedirler. Bu görüngü bizi çokça içten yaraladı. Biz haklıyken, hakkımızı aramaya bitmeme ederken, sonuçlanmamış bire bir duruşma devam ederken hakeza bir özdek yapmaları bizi dikçe yaraladı” diye konuştu.

‘EMNİYETİN UĞRUNDA OĞLUMUZDAN DEFO DİLEMESİNİ İSTEDİK’

Yaşananların ardından ilçebay ve valinin bozukluk dilediğini ifade fail Akgün, “Tığ, emniyetin uğrunda oğlumdan defo dilemesini istedik olayın gerçekleştiği bölüm. Fakat polisler ‘bacak kadar çocuktan özür mü dileyeceğiz?’ şeklinde bize karşılık verdiler. Bizde hakkımızı türel yollardan arayacağımızı söyledik. Akabinde olayın ardından ilçebay ve vali özürlerini ilettiler, kamuoyunda bile bunu yazılı olarak paylaştılar, kendilerine haddinden fazla teşekkür ediyorum. Ama bizden bu şekilde ilçebay ve ilbay satma özür dilerken, polislerin bu şekilde gidip maddesel kazanç gözetmesi tek hayırlı değil. Bu çocukların gözünde polis arz dolgunca şekilde sahne edilmeli. Polisimizin bizim gönlümüzde gelişigüzel ant yerleri var, başımızın tacı ama bu tuhaf münferit olayların oğlumuz başına gelmesi bizi etraflıca yaraladı” dedi.

Share: