Polis Güçleri, nüfusa kayıtlı olduğu büyükşehire atanabilecek

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Tayin ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde mübayenet yapıldı.

Itimat Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde ayrım yapıldı. Yapılan değişikliğe göre çarkıt ve kullanılmamış ahkâm şu şekildedir:

Bozuk egemenlik:

Umum Müdürlük eşkâl, dışarılık ve merkeze direkt vabeste taşra kuruluşlarının kadrolarında flört etmek amacıyla personelin atanamayacağı yerlere ilişkin hususlar aşağıda belirtilmiştir.

a) Personel, nüfusa mukayyet olduğu yere atanamaz. Karı personel için evlenmeden ilk nüfusa kayıtlı olduğu yer asıl alınır.

b) Resmi verilere göre forma nüfusu aynı milyonu aşan iller üzere (a) bendi hükmü uygulanmaz. İllerin insan sayılarında meydana mevrut değişiklikler o yılın genel atama döneminde dikkate alınır. Fakat, bu illere atanmış olanlar, nüfusa mukayyet oldukları ilçeye atanamazlar.

Farklılık

“b) Büyükşehir belediyesi mevcut iller üzere (a) bendi hükmü uygulanmaz. Ancak, bu illere atanmış olanlar, nüfusa mukayyet oldukları ilçeye atanamazlar.”

AÇIKLAMA

Polisler nüfusa kayıtlı oldukları illere atanamamaktadır. Fakat bu kalça, eğer nufüsa mukayyet olduğu ilin nufusu 1 milyon veya elan üst ise uygulanmamaktaydı. Yapılan düzenleme ile bu kuralda düz düzlük 1 milyon ibaresi, “büyükşehir” namına değiştirilmiştir. Yani polisin kayıtlı olduğu el büyükşehir ise o ile atanabilecektir.

Büyükşehir olan iller: Adana, Ankara, Antalya, Vazıh, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbu, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin Ağacı, Muğla, Kalaba, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van

Share: