PKK’nın katlettiği 120 çocuğun ismi kütüphanelerde yaşatılacak

Şırnak’ta PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırılarda hayattan koparılan 120 süt kuzusu ve çocuğun ismi 7 anaokulunda oluşturulacak kütüphanelerde yaşatılacak.

Terör örgütü PKK’nın 1990’lı yıllardan bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda Şırnak’ta katledilen süt kuzusu ve çocukların isimlerinin yaşatılması için Yeşeren Gençlik Derneği yoluyla hazırlanan ve 3 ay önce İçişleri Bakanlığına verilen “Şehit Süt Kuzusu ve Çocuk Kütüphaneleri Projesi” onaylandı.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Umumi Müdürlüğünün desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında kentte terör saldırılarında yaşamını yitirdiği belirleme edilen 120 süt kuzusu ve çocuğun isminin verileceği kütüphanelerin oluşturulması amacıyla 7 anaokulu belirlendi.

Kent merkezi ile Cizre, Uludere, Beytüşşebap, İdil ve Güçlükonak ilçelerinde belirlenen okulların birer sınıfı, mürebbi kitaplar, zeka oyunları, oyun parkları ve halk yapımı oyuncakların kayran alacağı kütüphanelere dönüştürülüyor.

2’si şehir merkezi, 1’i Cizre ilçesindeki 3 kütüphanede icraat tamamlanma aşamasına geldi. Kütüphanelerin sene sonuna kadar hizmete açılması hedefleniyor.

Dernek üyesi kadınlar ile projeye fahri destek sunan Şırnaklı anneler üstelik kütüphaneden faydalanacak çocukların yüzünü güldürmek için örgü ve bez süt kuzusu yapıyor.

Yeşeren Gençlik Derneği Başkanı ve Proje Koordinatörü Hatice Atan, AA muhabirine, Şırnak’ın terör saldırılarında yeryüzü çok martir veren illerin başında geldiğini, 30 yılı fazla sürede ilde yıldırı örgütü eliyle katledilen bebek ve çocuk sayısının resmi kayıtlara bakarak 120 olduğunu söyledi.

Daha evvel şehit polis, leşker, asayiş korucularının isimlerini neşelendirmek amacıyla lise kurumlarında 27 katalog oluşturduklarını dile getiren Atan, “Şimdi de 120 şehit süt kuzusu ve çocuk için 7 anaokulunda katalog oluşturuyoruz. Zaman Şırnak’taki Şehr-i Nuh Anaokulu’ndayız. İlde 3 kütüphanemiz bitme aşamasına geldi. Sene sonuna kadar 7 kütüphanemiz amade olacak.” dedi.

Atan, kütüphanelerde, zeka oyunları, masal kitapları, oyun parklarının beraberinde annelerin ahali emeğiyle hazırladığı amigurumi bebeklerin da olacağını, katledilen çocukların ismini yaşatırken hem farkındalık düşünmek hem bile eğitimini sürdüren çocukların yüzünü güldürmek istediklerini rapor etti. Sloganlarının “Kollar gülsün kim dünya gülsün” olduğunu dile getiren Atan, bu projelerin desteklerle yaygınlaşmasını istediklerini belirtti.

Bazı kütüphanelere asılacak levhada 10’u aşkın çocuğun isminin saha alacağını dile getiren Atan, martir evlatlara Allah’tan yağmur, ailelerine sabır diledi. Atan, projeye, yıldırı saldırılarında ana karnındayken katledilen bebekleri da dahil ettiklerini kaydetti.

Atan, ülkenin seçme bölgesinde şehit kollar bulunduğuna belen ederek, ilerleyen süreçte, Diyarbakır’birlikte kurban eti dağıtırken katledilen Yasin Börü, Trabzon’birlikte terör saldırısında hayatını kaybeden Ermiş Bülbül üzere martir kollar için bile projeler hazırlamak istediklerini söyledi.

Şehr-i Nuh Anaokulu Müdür Muavini Ceylan Ürper de “Yeşeren Bilgisizlik Derneğine bu duygulu davranışlarından muhit teşekkür ediyoruz. Şehit çocuklarımızın isimlerinin okulumuzda yaşatılması ayrı aynı önem ve valör taşıyor.” ifadelerini kullandı.

-Oyuncak bebekler çocukların gelişimine katkı verecek

Dernek üyelerinden umum sanatları öğretmeni Berna Kahraman ise kütüphaneler için hazırladıkları bebeklerin çocukların gelişimine ulama sunacağını dile getirdi. Günde 4-5 saat sevgilerini katarak oyuncak bebek hazırladıklarını anlatan Alp, henüz sağlıklı olması zımnında çocukların bu oyuncaklarla oynamasını istediklerini belirtti.

Dekoratif sanatlar öğretmeni İdil Bayık dahi eyyam süren emekle oyuncak süt kuzusu yaptıklarını, çocukların yüzünü güldürmek istediklerini ifade etti. ???????

Share: