PKK’nın esrar ağına darbe: Kenevirden 500 milyon dolar

Asayiş güçleri, PKK’nın silahlı unsurlarını işsiz ağıl getirmenin beraberinde örgütün metal ağına dahi çarpış vurdu. 1980 ve 2021 yılları arasında yapılan operasyonlarda 2 bin 701 PKK’lı yakalandı.

Düzenlilik güçleri, terör örgütü PKK’nın silahlı unsurlarını atıl kuzuluk getirmenin yanı sıra örgütün uyuşturucu ağına de darbe vurdu. Güvenlik Umumi Müdürlüğü Uyuşturucu Suçlarla Uğraş Kat Başkanlığınca, “Türkiye Maden Raporu” yayınlandı. Raporda, 1980 ve 2021 yılları beyninde uyuşturucuyla uğraş kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara ilgili verilere meydan verildi.

‘VERGİ’ ALTINDA HARAÇ ALIYORLAR

Raporda, yıldırı örgütü PKK/KCK-PYD/YPG’nin maden kaçakçılığındaki rolü gözler önüne serildi. Organizasyonlardan ‘vergi’ adı altında baç aldığı, Avrupa’bile uyuşturucu dağıtımında aktif olduğu, PKK’ya veri vermeden metal bap ticareti özne can veya tevhit gruplara ait uyuşturucu maddelere teşekkül vasıtasıyla halk konulduğu anlaşıldı.

KENEVİRDEN 500 MİLYON DOLAR

Rapora bakarak örgüt, yasa dışı kenevir ekimini bu alanın yer kazançlı yöntemi olarak görüyor. Hassaten Gün Doğusu ve Güneydoğu Rum kırsalında kenevirden elde ettiği tütün ticaretinden balaban gelir elde fail örgüt havza insanına kendir ektiriyor yahut teşvik ediyor. Üretilen esrardan da alt kurul alıyor. Örgütün bu alanda yılda 500 milyon dolar sağlık sağladığı değerlendiriliyor.

KUZEY IRAK’TAN AVRUPA’YA

Örgütün, Yildiz Irak kamplarında ve Türkiye sınırına mümasil cızık köylerinde uyuşturucu imal ederek nihai pazara sunduğu tespit edildi. Özellikle Afgan afyonunu işleyerek elde ettiği eroinin Avrupa pazarında arzına iri ehemmiyet veriyor. Yakalanan bir nice terör örgütü üyesi ve militanı, örgütün başlangıçta Bekaa Vadisi’nde devamında ise Yildiz Irak bölgesinde mızrap imal ettiği ve Avrupa’üstelik pazarladığını itiraf etti.

KARTEL YÖNTEMİ UYGULANIYOR

PKK/KCK-PYD/YPG yıldırı örgütünün esrar faaliyetlerine, tüccar ve üreticilerden komisyon alarak başlamış olsa üstelik akıbet zamanlarda uyuşturucunun Avrupa çıkmaz piyasasını taharri etmeye kadar ilerlediğine ilgi çekildi. Antrparantez yıldırı örgütünün, Güney Amerika’daki esrar kartellerinin dağıtımında uyguladığı yöntemleri Avrupa ülkelerinde rahatlıkla uyguladığına dikkat çekildi. Avrupa’üstelik 38 olayda 109 teşkilat üyesinin yakalandığı bildirildi.

Tonlarca ‘bap’ ele geçti

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sınırlı birimler marifetiyle terör örgütüne alın 469 narkoterör operasyonu gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda 1644 ibret gözaltına alındı. 96 titrem 263 kg esrar, 5 titrem 452 kg beyaz, 4 titrem 315 kilogram bazmorfin, 71,2 kilogram afyon, 9,4 kg kokain, 4,3 kilo metamfetamin, 140 bin 698 adet ecstasy, 1962 skor captagon, 210 adet sentetik ecza, 28 titrem 348 litre asetik anhidrit ve 121 milyon 524 bin 624 hakikat kenevir bitkisi ele geçirildi. Bir yıllar arasında Cingöz Genel Komutanlığınca, düzenlenen 226 narkoterör operasyonunda da 1057 ibret yakalandı. Operasyonlarda 154 ton 978 kilo toz yaman, 98 ton 112 kilogram kubar yaman, bin titrem 497 kilo skunk, 274 milyon 376 bin 885 cins kendir bitkisi ve 4 milyon kaynak skunk ele geçirildi.

Abdullah Sarica

Share: