PKK ve FETÖ Belçika’da her an marjinalleşti

Brüksel Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy:İltica politikalarının yarattığı ayrımsız serencam kendisine bazen Türkiye karşıtı terör ya- “Ticaret hacmi 12 milyar avroyu önceki durumda

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, PKK ve FETÖ’nün Belçika toplumunda daha mugayir arkaç geldiğini söyledi.

Ulusoy, Türkiye-Belçika ilişkileri konusunda AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Göreve 2020 başında, Kovid-19 salgını döneminde başladığını anımsatan Ulusoy, salgın sürecinde ilişkileri yetiştirmek için aheste biçimde çalıştıklarını rapor etti.

Ulusoy, Belçika ve Türkiye’nin Avrupa’nın iki ucunda meydan alan ve eş bir nice bağları bulunan ülkeler olduğunu vurguladı.

Her iki ülkenin da bire bir ittifakın parçası olduğunu, Belçika’dahi 300 binin üzerinde Türk yaşadığını, mail ekonomik ve ticari ilişkilerin bulunduğunu vurgulayan Ulusoy, ilişkileri elan dahi yükseltmek üzere ağırbaşlı çaba gösterdiğini belirtti.

Ulusoy, salgın zarfında iki büyüklük ortada Brüksel’de dışişleri bakanları seviyesinde görüşmeler yapıldığını, bunun düet alanda ince yıllardır bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen evvel ziyaret olduğunu, bire bir dönemde Türkiye-Belçika Kuma Konuşu ve Tecim Komitesi (JETCO) toplantısının da 8 yıl aradan sonradan ilk defa yapıldığını söyledi.

“Bu, iki talih ortada ilişkileri daha iyiye götürme yönündeki iradenin tıpkısı parçası” diyen Ulusoy, 2,5 yılı az buçuk güzeşte fariza süresinde Belçika makamları ile icap devir içi lüzum fiziksel ortamda “200 civarı” temasları olduğunu belirtti.

– Önümüzde fırsatlar var

Ulusoy, “İkili ilişkiler bazında baktığımızda elan ferah benzeri yerdeyiz. Fakat daha de imar etmek amacıyla önümüzde fırsatlar var. Öncelikle 2023 ve 2024 yılında kutlamalar ve yıl dönümleri var. Ati sene iki devlet arasındaki diplomatik ilişkilerin 185’inci sene dönümü olacak. 2024’te birlikte insanlarımızın buraya iş gücü anlaşması ile gelişinin 60’ıncı sene dönümü olacak. Bunlar bizim için dostluğu ve hisse senedi birliğini perçinlemek amacıyla balaban fırsatlar.” dedi. Büyükelçi iki ülkenin halklarının birbirini ferah tanıması ve gelişigüzel kişi kültürünü yükseltmek için fariza süresinde elliyi çok etkinlik yaptıklarını aktardı.

Belçika’daki Türk vatandaşlarının yüzde 85’inin bire bir zamanda Belçika vatandaşı olduğuna dikkati calip Ulusoy, bu kişilerin haklarını Belçika vatandaşı yerine elan dolgunca koruyabildiklerini anlattı. Sefirikebir bu konuda vatandaşlara destek sağladıklarını dile getirdi.

-Türkiye karşıtı yapılanmalar

Ulusoy, “Elbette ki birçok Batı Avrupa ülkesinde olduğu kabil Türkiye karşıtı yapılanmalar Belçika’dahi dahi var. Hastalık? Zira yıllardan beri mevrut sığınma politikaları. PKK’sından tutun de FETÖ’süne hep fena odakları burada bile yapılanmış durumda. Bunları aşma yönünde kararlılıkla, iş birliği halinde çalışıyoruz. Bunlar imdi Belçika toplumu bazında bile elan muhalif ağıl gelmiş durumdalar.” diye niteleyerek konuştu.

Avrupa’nın iki ucunda kıpırdak halkların birbirini anlamasının haddinden fazla mefret olduğuna dikkati calip Ulusoy, “Maalesef bu iltica politikalarının yarattığı bire bir sonuç yerine benzeri derinti Türkiye karşıtı yıldırı yapılanmaları var burada. Buna arttırma tabi ki ayrımsız çokça Avrupa ülkesinde olduğu kabilinden Türkiye karşıtı tıpkısı Ermeni diasporasını bile tavlandırmak lazım. Bunlara cebin makamları bilgilendirmemiz çokça ehemmiyet taşıyor. Bunları yılmadan anlattık.” dedi.

Ulusoy, “Maalesef bir nice günindi bölgesinde gördüğümüz bir nitelik var. Bunların iltica politikalarının bir sonucu Türkiye’da suça karışmış, yıldırı örgütleri veya organze cürüm şebekeleri bu kadar ülkelerde değişik kisveler altında ilticadan yararlanabiliyorlar. Bunların birincisi aslında PKK. PKK yapılanması, PKK arka yönetimi diyeceğimiz eşhas burada ilticacı olarak bulunuyorlar. Belçika, ayrıksı AKARSU ülkeleri üzere hem AKARSU gözetiminde hem üstelik devlet yerine PKK’yı terör örgütü yerine tanımış durumda.” ifadesini kullandı.

KAPAT X

Belçika’de ceza kanununda aynı maddeye istinaden PKK mensuplarının ülkede yargılanması ile ilişik sürecin yargıdan kalın kafalı döndüğünü anımsatan Ulusoy, Belçika’de hükümetin söz konusu maddelerin revizyonu üzerine faaliyet yaptığını anlattı.

Ulusoy, “Tığ ne kadar ilişkileri geliştirsek üstelik bu PKK yapılanması serencam boşuna çabalar çerçevesinde 5 emanet 10 gönül toplayarak kendilerince yaymaca yapmaya devam ediyorlar. İki mutluluk arası münasebat hangi büyüklüğünde gelişiyorsa bu konularda onların de bu kışkırtı çalışmaları, çabaları elan da artıyor. Bunlara dikkat edeceğiz. Biz doğru bildiğimiz yolda devam edeceğiz. Bu sürecin olumluya gideceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Mendebur çarpış girişimin ardından FETÖ’nün ana yüzünü hep dünyanın gördüğünü anımsatan Ulusoy, “PKK’dan değişik adına FETÖ ile ilgilendiren şu boyut var. FETÖ, Avrupa Birliği ülkelerinde yıldırı örgütü kendisine tanınmıyor. Bunun yarattığı değişik ayrımsız türel boyut ve bariyer var.” dedi.

Belçika makamlarına temas düzeyde FETÖ’nün hakikat yüzünü anlattıklarını vurgulayan Ulusoy, “Bunun olumlu dönüşleri oluyor. FETÖ ve FETÖ iltisaklı yapılarla Belçika makamlarının birebir resmi temaları hiç namevcut. Bu da olumlu bire bir akıbet.” diye konuştu.

Ulusoy, “Ben insanlarımıza bile burada çokça teşekkür ediyorum. İnsanlarımız burada geçmiş günden itibaren konsept zarfında bu tertip ile aralarını açtı.” dedi.

Kovid-19 salgınının bütün dünyada çokça farklı saf değişikliklerine kez açtığını belirten Ulusoy, “Kimsenin beklemediği şeyler oldu. Burada bile balaban sıkıntılar yaşandı. Belçika tafsilatlı süre nüfusu bazında bildirme çok ölümün gerçekleştiği ülkeydi. Hakeza benzeri ortamda hele Türk toplumu nasıl koruyabiliriz, bittabi bilinçlendiririz diye niteleyerek geçmiş günden itibaren çalışmalarımız oldu.” dedi.

– Türkler salgında kendilerini ferah korudu

Ulusoy, zaman bakımından 300 civarında Türk vatandaşının Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini, ülkedeki Türk toplumunun ahiret yolculuğu oranının Belçikalı oranından henüz beş altı olduğunu belirterek, “Bu bile Türklerin Belçika’birlikte kendini elan dolgunca daha titiz koruyabildiğini ve müdebbir olduğunu gösteriyor.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşının umum dünyayı etkilediğini, gıda ve enerji krizini tetiklediğini anımsatan Ulusoy, “Türkiye burada izlemiş olduğu arabuluculuk politikası ile baktığımızda SUTAŞ gözetiminde alelhusus SU’nin yapamadığı bir haddinden fazla katkıyı yapmış durumda. İki ülkeyi ayrımsız araya getirebildik. Türkiye’üstelik dışişleri bakanları bir araya geldi. en üst hububat anlaşması yapıldı. Bilcümle bunlar haddizatında vakit kaybetmeden Türkiye’nin veya bölgenin değil Batı’nın ve KEZ’nin de faydasına olacak gelişmeler. Belçika makamları bunu görüyor ve ölçüm ediyor. AKARSU’nin üstelik bunu henüz aşkın takdir etmesi halinde Belçika’nın da sesinin Türkiye’ye müspet yönde elan çok çıkabileceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

– Anadil öğrenimi

Ulusoy, anadil konusunda vatandaşların Belçika dillerini öğrenirken Türkçeyi da öğrenmeleri konusunda çok yönlü ceht harcadıklarına dikkati çekerek, bakir dönemde hele Flaman bölgesinde sivil sosyete üzerinden majör adımlar atacaklarını kaydetti.

Belçika’bile dışlanma ve ayrımcılık üstüne teessürat olduğunu ifade eden Ulusoy, bu konuda birlikte halkın bilinçlenmesi, hususiyet yolları üzerine bilgelik sahibi olması üstüne ciddi çaba gösterdiklerini vurguladı.

– Yer mebzul alan iktisat

Ulusoy, “Iktisat haddizatında iki büyüklük ortada bugüne kadar yer gani revan düz. Budaklı dönemlerde üstelik tutum tek ant zat rayından çıkmamış.” dedi.

Göreve başladığında ikili ticaret hacminin 9 milyar ekü seviyesinde olduğunu anlatan Ulusoy, şöyle bitmeme etti:

“2021 yılı sonunda ticaret hacmi 12 milyar avroyu aşmış durumda. Bu haddizatında haddinden fazla büyük bir sıçrama. 2020 yılı yani hep ticaretin dünyanın durduğu dönemde dahi iki büyüklük arası tecim hacmi arttı ve oldukça da tartılı. Belçika lehine ama bu dengeler hiç berenarı iri fark göstermiyor. Mümasil birbirine. İki ülke ortada soylu erki bağlar dinç.”

Ulusoy, Belçika’nın Türkiye’bile 10 milyar avroluk toplanmış yatırımı bulunduğunu ifade etti.

Bu aşamada düet ekonomik ilişkileri elan birlikte ileriye çekmek için kullanılmamış alanların belirleme edilmesinin önemine bel fail Ulusoy, bunun için kullanılmamış JETCO toplantıları yapılacağını kaydetti.

Share: