Peribacasından karakol kendine hayran bırakıyor

Nevşehir’üstelik; doğal yapının bozulmaması için bazı peri bacaları lokanta ve butik otel olarak kullanılırken, bazı peri bacaları da uyanık karakolu namına kullanılıyor. Türkiye’nin sunu küçük karakollarında görev özne Gedikli Ekmekçi; “Peri karakolun kendisi çok küçük, etkisi çok büyük” dedi

Kapadokya bölgesinde 3 peri bacası uyanık karakolu kendisine kullanılıyor. Göreme Açık Gelgel Müzesi, Zelve-Paşabağı ören yeri ve Uçgermen Kasabası Cevizlibağ bölgesinde güllabi karakolları peri bacalarının içinde hizmet veriyor. Kış aylarında sıcak, yaz aylarında da serin olan peri bacalarının devriye namına kullanılması bölgeye mevrut yerel ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dış görünüşleri itibariyle peribacası olan yapıların içerisi Cingöz Asayiş Uygulama noktası kendisine hizmet veriyor. Peribacaları ile kaplı vadileri gezen turistler, karşılarında kurnaz aplikasyon noktalarını görünce önceki önce şaşırıyor, elan sonradan içerisini gezerek güllabi personelinden bilgelik alıyor. Zelve- Paşabağları ören yerini gezmeye mevrut Zöhre Schneider yaptığı açıklamada; “Almanya’dan geldik. Kapadokya bölgesini geziyoruz. Buralar çok hoşumuza gitti. Vadileri gezerken bu peribacasını gördük. Kapıde güllabi görünce girdik baktık. Bölgede müstacel yardıma ihtiyacı olan birisine anında yardım yapılabiliyor. Çok güzel düşünülmüş” şeklinde konuştuh. Bölgeyi gezerken açıkgöz asayiş noktasını gördüklerini ve ilgilerini çektiğkayınbirader söyleyen Suzan Güngör dahi; “Ä°yi benzeri düşünüm olmuş. Böyle bir şeyi burada görmeyi beklemiyorduk. Çok şaşırdık. Kendimizi henüz üstelik güvende hissettik” ifadelerini kullandı.

Perikolu gören turistler önce şaşırıyor, sonraları fotoğraf çekiniyor

Avanos Ä°lçe Bitirmiş Komutanlığında görevli Astsubay Salih Ekmekçi; “Avanos Ä°lçe Açıkgöz Komutanlığı ve Dalan Ä°lçe Açıkgöz Komutanlığı adına Kapadokya bölgesinde bulunan ve halk arasında ‘Perikol’ olarak bildik dünyanın genişlik küçük Uyanık asayiş kontrol noktasının önünde bulunmaktayız. Bu bölgedeki faaliyetimizin amacı, bölgede bulunan yerel ve yabancı misafirlerimizin asayiş yönünden kendilerini henüz ferah hissetmeleri, bölgede yaşanan asayiş olaylarına anlık ve daha hızlı müdahale almak amacıyla 7/24 esasıyla bakım vermekteyiz” dedi. Vatandaşların ilgisinin yüksek olduğunun altını çizen Astsubay Ekmekçi; “Bölgede böyle tıpkı hizmetin ve yapının olduğu bilinmiyor. Burayı görünce çok yüksek demet gösteriyorlar. Özellikle cingöz olduğunu ayırt ettikleri anda çok ilgilerini çekiyor. Karakolun içerisini dahi girip gezebiliyorlar. Musahabe eden misafirlerimiz hatıra fotoğrafı çekmeyi de ihmal etmiyorlar. Ayrıca vatandaşlar burada jandarmayı görünce kendilerini daha bile güvende hissediyor. Burası çok küçük görünen amma etkisi çok büyük olan ahali dilinde perikol, bizim deyimizle kurnaz asayiş noktamız” dedi.

Kapadokya bölgesinde mevcut bir başka Perikol dahi Uçgermen Kasabası Cevizlibağ mevkiinde bulunuyor. Ä°ki kattan oluşdakika Perikol, burada üstelik domestik ve yabancı misafirlerin ilgisi çekiyor. Ağız Ağıza doğşike yapı içerisinde kâin Cingöz Asayiş Noktası, bölgede aktif olarak faaliyette bulunuyor. Engin peribacası yerine gören vatandaşlar yaklaştıklarında içerisinin karakol olduğunu öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Perikolun içini gezen vatandaşlar; “Kapadokya bölgesini ailece gezmeye geldik. Kapadokya bölgesinde böyle benzeri asayiş taharri noktasının olması bizleri çok kıvançlı etti. Dünyadaki tüm insanların burayı gelip görmelerini şiddetle tavsiye mektubu ediyorum. Gezilmeye, görülmeye değasker yerler. Özellikle jandarmamızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu. Kapadokya bölgesini müracaat etmek içmağara Sivas’tan gelen benzeri vatandaş birlikte; “Kapadokya bölgesindeki ayrımsız asayiş karakolundayız. Bu bölgeye mevrut misafirlerin asayişi sağladıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Bu bölgeyi gezen insanlara güven veriyorlar” şeklinde konuştuh.

“Turistlerin kendilerini güvende hissetmeleri içmağara buradayız”

Cevizlibağ Asayiş Aplikasyon Noktasında görevli Gedikli Yüksel Çokbilmiş ise; “Burası Göreme Açıkgöz Devriye Komutanlığına bağlı Cevizlibağ asayiş noktası. Bölgemizde domestik ve yabancı turistlerin yoğun ziyareti olduğu içmağara bu bölgede gerekli itimat tedbirleri ahzetmek için görev yapmaktayız. Bu bölgede turistlerin kendilerini güvende hissetmeleri açısından buradayız. Bölgeye gelen misafirlerimiz içeriye girerek mülakat ettiklerinde Peribacasından karakol görünce çok şaşırıyorlar. Burası Türkiye’nin genişlik küçük karakollarından bire bir tanesi. Burası el dilinde perikol kendisine adlandırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Share: