Patika lisesi öğrencileri hurda malzemelerden mini şalter üretti

Kütahya’nın Gediz ilçesindeki benzeri mesleksel ve ustalık lisesinde tahsil gören öğrenciler vasıtasıyla hurda malzemelerden yapılan ve gün enerjisinden elde edilen elektrikle çalışan yerey aracı üretildi.

TOBB destekli proje okulları arasında yer alan Gediz Yunus Emre Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesinde hoca ve öğrenciler eliyle kavrayışsız dönüştürülen demir, yönelteç, tekerlek kadar malzemelerle 3 ayda üretilen “UTV” ünlü yer ara bulucu, üstündeki ruz panelinden elde edilen elektriğin depolandığı akülerin sağladığı bati sayesinde çalışıyor.

İleri ve et kafalı tatbikat kabiliyetine ehil otomobil, üstündeki motor aksamıyla saatte kısaca 30 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Okul müdürü Mustafa Aslan, AA muhabirine, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının gabi dönüşümle ilişik çağrısı üstüne sarıklı ve öğrencilerle birlikte say başlattıklarını söyledi.

Ağırbaşlı çalışmalar sonucu aracın üretildiğini tamlayan Aslan, “İlk etapta ben de bu şekilde güzelce bire bir im çıkacağına inanmıyordum amma salim olsunlar öğretmen ve öğrencilerimiz, bunaltıcı çalışmaları neticesinde ‘UTV’ denilen bu ara bulucu yaptı. Tecrübe sürüşlerini yaptık ve bunun doğru gururunu yaşıyoruz.” dedi.

– “Yüzde 90 ferasetsiz inkılap malzemesi kullandık”

Proje yöneticisi hoca Osman Tanağrı üstelik öğrencilerinin isteğinin otomobilin yapımının başarıyla sonuçlanmasını sağladığını dile getirdi.

Otomobilin yapımında yüzde 90 geri tahavvül malzemesi kullandıklarını anlatan Tanağrı, şöyle devam etti:

“Temel hedefimizde hurda malzemeleri anlayışsız transformasyon yerine kazanmak vardı. O malzemeleri kullanarak ortaya ayrımsız açar çıkardık. Bu açkı güneş enerjisiyle destekleniyor. Faaliyet enerjisiyle çalışıyor. Aracımızı yaparken çevreye duyarlı, büyükler, hafif aynı çevirici olmasını istedik. Öğrencilerimizin talepleri bu yöndeydi. Biz da onların taleplerine akıllıca olacak şekilde elde ettiğimiz malzemelerden kullandık.”

Tanağrı, takkadak elektronik kısmında sıkıntı yaşanmaması üzere eskimemiş malzemeler kullandıklarını söyledi.

Makine teknolojisi bölümü 12. sınıf öğrencisi İsmail Memiş ise gabi inkılap malzemeleriyle yaptıkları elektrikli aracın imalat sürecinde sunu çokça elektronik aksamının kendilerini zorladığını dile getirdi.

İmkan sağlandığında henüz iyisini yapabileceklerini tamlayan Memiş, “Öğretmenlerimizle uzlaştırıcı tamamlayıp bitirdiğimiz üzere haddinden fazla mutluyuz. Haddinden Fazla de ferah oldu, beklediğimizden olağandan gani oldu. imdi daha ümranlı olanını yapmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mahmut Bahadur dahi okulun yönetici ve öğrencilerinin muvaffakiyetli aynı say ortaya koyduklarını vurguladı.

Gediz Tecim ve Uran Odası Başkanı Vedat Öztürk ise öğrencilerin zindelik ve tarih enerjisiyle çalışan ayrımsız otomobil üretmesinin ülkenin kalkınmasında meslek okullarının hangi büyüklüğünde önem yer ettiğinin göstergesi olduğunu anlatım etti.

Share: