Patateste yeni zamlar kapıda bekliyor

Tezek ve akaryakıt fiyatları nedeniyle kapalı günler hareketli kumpir üreticisi, patateste fiyatların artacağı uyarısında bulundu.

Sözcü’den Ege Toprak’ın haberine göre; Kumpir üreticileri, büyükşehirlerde fiyatların artmasının üreticiye herhangi bir faydasının olmadığını belirterek artan girdi maliyetleri nedeniyle üretimin yarı yarıya düşebileceği uyarısında bulundu. Dikici Fikret Şans, patateste eşit artışının süreceğine dikkat çekerek, “Tarlam var fakat girdi maliyetinde artışlar zımnında tıpkı bölümünü ekebildim. Böyle giderse kumpir üretimi yarı yarıya düşer. Fiyatlar elan birlikte artar” dedi.

GÜBRE KULLANIMI DÜŞTÜ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’dahi üreticiler ile görüştü. Ziyarette kumpir üreticisinin sorunlarını anlatan dikici Nasip, “Bu sene tarlamızın yarısını ekemedik. Maliyetler çok arttı. Ektiğimiz kısıntı attığımız gübreyi birlikte çok bir iki atabildik, 3’te 1 oranına düşürdük” diye konuştu. “Ego bu yılki gibi sorun bugüne kadar hiç yaşamadım” diyen Şans, “Güzeşte yıl traktörün deposu 500 liraya dolarken demin 2 bin 500’e doluyor. Hakeza giderse tüketici dahi çöp tenekesi tamam” dedi.

ÜRETİM 1 MİLYON TITREM AZALDI

Ömer Fethi Gürer nüfusun 20 milyon arttığını ancak kumpir üretiminin 1 milyon tona mail azaldığını ve ekim sahalarının birlikte daraldığını belirterek “Hakeza giderse kumpir üretiminin düşmesi ile patates fiyatları birlikte daha dahi artacak” diye konuştu.

Share: