Patates, soğan, domates ve limon sofranın lüksü

Vatandaşın 4 anne nevale ürünü kumpir, soğan, domates ve limon, rekor eşit artışları ile tezgaha iniyor. Faziletkâr maliyetler ve gelgel koşulları fiyatlarda düşüş sinyali vermiyor.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine bakarak; Faziletkâr üretim maliyetleri güzeşte sene tafsilatlı süren şita ve efdal taşımalık ücretleri evvel üreticiyi bilahare da vatandaşın sofrasının 4 ana ürününü vurdu. Mutfağın ve hele yurt gelirlinin esas ürünleri olan kumpir, arık soğan, domates ve sulu zırtlak fiyatları güzeşte yıla bakarak yüzde 100-614 arasında mütebeddil zamlarla hallerde tezgaha inmeye başladı. Sabık sene 70 kuruştan satılan kumpir bu yıl 5 TL, 60 kuruştan satılan cılız soğan ise hallerde yer az 5 TL’den fiyatlanıyor. Marketlerde ise patates 12.95, arık soğan ise 9.75 TL’den satılıyor.

NAKLİYE MALİYETİ 1.5 TL

Hele bu yıl kumpir ve limonda üreticinin ekim konusunda etki yaşadığını ve yaz ayları sonrasında fiyatların efdal seyretmeye devam edeceğini anlatan Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, “Patatesin dekar başına üretim maliyeti erdemli. Kilogram başına 1-1.5 TL dahi taşımalık maliyeti var. Ters gibi halkın 4 esas ürünü olan zayıf soğan, domates, patates ve limonun 4’ü da pahalı. bundan sonra fiyatları üretimdeki format şekillendirecek” dedi.

CÜMLE KESİMLERİ SARSAR

Sofraların 4 asıl ürünündeki değer değişimlerinin nedenlerine değinen Tavşan, patatesin ekimi değerli bire bir kitap olduğunu ve çiftçinin parasını alamamaktan korktuğunu kaydetti. Tavşan, şöyle devam etti: “Biraz mevsimlik düzelme cins ama limon, soğan ve patatesi ağır nüfuz etmek gerekiyor, asıl yapıt bunlar. Her tarafı sarsar bu ürünler. Patates açık alanda istihsal yapılan bir işaret. Burada patates, soğan kadar ürünlere dikkat söylemek lazım.”

Ümidini kesen yetiştirici sulu zırtlak ağaçlarını birlikte kesti

Domateste tarla ürünlerinin devreye girdiğini fakat limonla alay malay bu üründe üstelik haddinden fazla aşkın denk düşüşü beklenmemesi gerektiğini kaydeden Yüksel Tavşan, “Bizim aldığımız vukuf, erkenci limonlarda üstelik iş olduğu yönünde. Burada iki neden var. Birincisi soğuktan ağaçlarda donma oldu, ikincisi birlikte servet etmedi ve üretici eksantrik ürünlere yönelmeye başladı. Ağaçları kesiyorlar. Domateste ise merdiven ürünlerinden peyda alana geçmeye başladı, biraz henüz düşer amma çokça düşmez diyerek düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Share: