Pandeminin lokomotif hastanesinde 2’nci Covid-19 okkalı bakımı açıldı

Covid-19 ile mücadelede lokomotif olan Ankara Şehir Hastanesi’nde olay sayılarındaki yükseliş ile gelişigüzel pandemi korkulu bakım alanları baştan açılmaya başladı. Haziran ayında 1 olan Covid-19 korkulu bakım alanı, demincek 2’ye yükseldi.

Ankara Kent Hastanesi’nde olay sayılarının düşmesiyle alay malay okkalı hizmet ünitesi sayısı 10’dan 1’e kadar düştü. Haziran kocaoğlan başında 1 olan 24 yataklı vagon Covid-19 yoğu hizmet alanı, son dönemde vakalardaki artım ile birlikte 2’ye yükseldi. Ankara Kent Hastanesi Covid-19 Kısık Bakım Sorumlusu ve Veri Müesses Üyesi Prof. Dr. Duyma Turan, Covid-19 alçak bakım alanında yatan sökel sayısında çoğalma olduğunu belirterek, “Ayrımsız Covid-19 bunaltıcı bakım alanında 24 hastamız oluyor. Maça olan dönemde 10 sayı alanımızı Covid-19 üzere ayırmıştık. İhtiyaca bakarak dahi burun ve forma alabildik. Haddinden Fazla hızlı hareket düzlük bir hastaneyiz bu anlamda. Haziran ayının başında bu düzlük 1’e büyüklüğünde düştü. Şuanda benzeri kıpırdanma var. Baştan iş alıyoruz. Servislerde da vaka sayısının artmasıyla sökel sayımız artıyor. Amma aynı yandan iyilik sürecini tamamlayanlar dahi taburcu edilerek o transformasyon daima sağlanıyor. Covid-19 servislerinde dahi yüzdelik 35-40 oranında ayrımsız çoğalma bahis konusu” dedi.

‘ŞİDDETLİ BİR ARTIŞ VAR’

Prof. Dr. Turan, haziran kocaoğlan başlarında hadise sayılarının haddinden fazla yoğun anlamda azaldığını hatırlatarak, “O zamanlar pozitif dirilik sayısı azalınca buna sadık şifahane ve kısık hizmet yükü de çokça kısık anlamda azalmıştı. Ancak özellikle serencam haftalarda dokunaklı aynı artım var. Giderek artıyor. Mütezayit vaka sayısı özellikle polikliniklere başvuran olay sayısı ve bu başvuruların artı ayazlık oranları az çok yükseldi. Bu nitelik hastaneye yatış ihtiyacı olan hastaları getiriyor; beraberinde ciddi hizmet ihtiyacı olanları üstelik. Fakat şurası net söyleyebiliriz ki pandeminin güç pikleri döneminde öz hastanemizde çokça sayıda güç hizmet alanını Covid-19 bunaltıcı bakım alanı yapmıştık. Haziran başında vakaların iyice azalmasıyla 1 nüsha Covid-19 bunaltıcı bakım alanımız vardı. Ancak şuan itibariyle bu alanımız 2 katına imdi. Artma var; amma dokunaklı hizmet alanında şuan çokça ağır aynı onomatope yok” diyerek konuştu.

‘ÖNCEKİ PİKLER GİBİ DEĞİL’

Prof. Dr. Turan, Ankara Site Hastanesi’nin salgında acil durumlara rastgele zaman amade dahi olduğunu bildirerek şunları söyledi:

“Biz iri aynı sayrılarevi olmamız nedeniyle çokça sayıda servis alanını ve korkulu hizmet alanını Covid-19 üzere ayırmıştık. Pikin genişlik bati olduğu dönemlerde bu alanlarda yüzdelik 100’e mümasil bir doluluk oranı ile çalışıyorduk. Elan sonraları olay sayılarının her an azalması ve alelhusus Haziran ayının başlarında bunun etkisinin azaldığını adamakıllı görmemizle alay malay Covid-19 sıfır hastalarımıza hizmet vermeye bitmeme ettik. Ancak sonuç 2-3 haftadır yeniden tıpkı kıpırdanma var. Covid-19 sayılarında artım söz konusu. Bu artış hastanemize yansıdı; ama geçmiş pikler kadar ağır sıklet değil bittabi kim. Önümüzdeki günler bize henüz zahir ve kesin tıpkısı şekilde gösterecek özellikle bu son kortej döneminin etkilerini.”

Share: