Pandemide 6’ncı dalga başladı

Şu sıralar eksiksiz dünyada yayılmaya başlayan Omicron’un zir varyantları BA.4 ve BA.5’in daha ağırbaşlı olduğunu belirten Dirim Bilimci Prof. Dr. Barbaros Ciddi, “Tılsım alınmazsa yeni dolma henüz aşkın ölüme kere açabilir” uyarısında bulundu.

Dünya Keyif Örgütü (DSÖ) marifetiyle haziran ayında yapılan açıklamada Omicron’un zir varyantlarından şimdiye kadar arz geçici olduğu melhuz ve hem aşılardan hem üstelik bağışıklıktan kaçma kabiliyetine erbap BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede olay artışlarına hastalık olduğuna ilgi çekilmişti. Harbiden cıvıl cıvıl ve farklı özelliklerinden âlem bu 2 ağır varyantın, yıpranmamış ayrımsız Covid-19 dalgasını tetiklediğini tamlayan Biyolog Prof. Dr. Barbaros Ağır Sıklet, “Geçtiğimiz aile ayında ‘Omicron varyantını hafife almayın. Pandemide yeni bir takatli döneme girebiliriz’ demiştim. Kullanılmamış enfeksiyon dalgası daha bunaltıcı cins. Ayrıca yeni zir varyantların da ortaya çıkması sağlam belki” öngörüsünde bulundu ve şu bilgileri verdi.

Zahir yayıldı?

BA.4 alt varyantı evvel adına 10 Familya 2022’de, BA.5 alt varyantı bile 25 Şubat’ta Güney Afrika’nın iki farklı bölgesinde tespit edildi. DSÖ, mart ayında takip listesine ekledi. Avrupa’da ise “bulut verici varyantlar” adına belirlendiler. Izleme eden zamanda neredeyse cemi Güney Afrikalıların aşılanmasına yahut Covid-19’a yakalanmasına karşın, nisan ve mayıs aylarında ülkeyi silip süpürdü. Andıran zamana kadar uzmanlar, dalgaların Çatal Ağız ve Omicron kabil değişkenler tarafından körüklendiğini düşünüyordu. Güney Afrika’yı kısa sürede istila fail ve 110 ülkeye müstacelen yayılan bu 2 eskimemiş zir değişke, madun varyantların da kendi dalgalarına hastalık olabileceğini kanıtladı. Ayrıca uzmanlar, Omicron’un yıpranmamış alt modifikasyon tevlit ve kullanılmamış nişler bulmaya bitmeme ika üstüne çok aşkın yetenekli olduğunu ifade ediyor. Bakir madun varyantları kırıcı yapan, teneffüs sıkıntısının er belirtilerinin görülmemesi ve sonraları akciğeri erek alması. Kategorik semptomları ise Omicron’daki kabilinden zehir, boğaz ağrısı, aymazlık bozukluğu ve halsizliktir.

BA.4 ve BA.5 nedir?

Omicron ilk kez Güney Afrika’bile tayin edilerek Son Teşrin 2021 bakımından Çatal Ağız varyantının önüne geçti ve üç alt varyantıyla (BA.1, BA.2, BA.3) alay malay birden yayılmaya başladı. Omicron’un evvel alt varyantlarına tıpkı anda rastlanmış ve benzeri önceki bilge değişke Delta’dan elan bulaşan olduğu ancak daha hafif tıpkı çor seyrettiği belirtilmişti. BA.4 ve BA.5 Omicron’un esbak ast varyantıyla sağlam haddinden fazla kuma tadımlık taşısalar da bazı farklılıklar dahi gösteriyorlar. Bu madun varyantlar diğerlerine göre daha erdemli bulaşıcılık oranlarına sahipler. Zira virüsün hücrelerimize girmesine izin veren Spike proteinini etkileyen iki mutasyon, onları daha bulaşan ağıl getirdi. Yeni madun varyantlar henüz evvel kazanılmış bağışıklıktan diğerlerinden daha yalınç kurtuluyor. Bu dahi baştan enfeksiyon ihtimalini artırıyor. Epidemiyologlara bakarak BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının uğradığı değişinim onları kâin aşılara cebin daha mukavim ağıl getiriyor. Dr. Sato ve ekibinin araştırmaları birlikte BA.4 ve BA.5’in hamsterlarda BA.2’den elan ölümsek olduğunu ve kültürlenmiş akciğer hücrelerini elan bol enfekte edebildiğini gösteriyor.

Şüphesiz korunabiliriz?

BA.4 ve BA.5 dalgalarının boyutları antlaşma içinde ülkeden ülkeye başkalık gösterecektir. Cenup Afrika dışında en azrail yaşıt, Covid-19 telkih ve hızlanma oranlarının çok efdal olduğu Portekiz’dahi, serencam dalgayla münasebetli ölüm ve hastaneye yatış seviyeleri, maalesef ilk Omicron dalgasına haddinden fazla benzemektedir! Dolayısıyla maske, ara, hijyen konusunda çabucak tedbir alınması ve kullanılmamış aşıların geliştirilmesi gerekir.

NAZAN DOĞANER HALICI- SÖZCÜ GAZETESİ

Share: