Öztrak: “Bizim üzere öncelikli olan ülkemizin çıkarlarıdır”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Yüksek Öztrak, “İhale yapmıyorsunuz memurun maaşını, emeklinin aylığını belirliyorsunuz. Madem imkanınız vardı illet baştan yüzdelik 30’u vermediniz. Siz böyle mi kerem yönetiyorsunuz?” dedi.

CHP Suret Yönetim Kurulu (MYK), Umumi Başbuğ Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yılın önce toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya ilişkin öğür umumi merkezinde basın toplantısı düzenleyen Öztrak, koskoca ülkenin tek kişinin iki dudağı arasında sıkışıp kaldığını savundu.

Öztrak, “Yönetilmedi savruldu. Gelişigüzel gelen sene, gideni arattı. Milletimizin iki yakası benzeri araya gelmedi. Memleketimizin, evlerimizin bereketi kaçtı. Ama imdi kabus bitiyor. Ibret ayrımsız zaman kapanıyor.” görüşünü aktardı.

Çok acı aynı yılı geride bıraktıklarını gelecek süren Öztrak, şöyle devam etti:

“2022’ye ait pahalılık rakamları esbak açıklandı. Geçtiğimiz yıl şişkinlik ENAG’a bakarak yüzde 138, İTO’ya göre yüzde 93, TÜİK’e göre yüzde 64 oldu. TÜİK enflasyonuyla ENAG enflasyonu beyninde 74 fakül, İTO enflasyonu arasında 29 benek ayırt var. Hadi diyelim ENAG’a ilgili rakamlar çok gerilere gitmiyor ama TÜİK enflasyonu ile İTO enflasyonu arasındaki makasın bu büyüklüğünde açıldığı ayrıksı aynı yılı şimdiye büyüklüğünde hiç görmedik. İki şişkinlik rakamı ortada 29 puanlık farkı ilk defa yaşıyoruz. Yine, sadece geçtiğimiz fasıla kocaoğlan üzere piyasaların beklediği şişkinlik yüzde 2,8. İTO’nun gerçekleşen enflasyonu yüzde 2,9 amma TÜİK’in enflasyonu yüzde 1,2. Meyan enflasyonu, memurun, emeklinin, işçinin maaşının, aylığının, ücretinin belirlenmesinde mehabetli tıpkı göstergedir. Burada haddinden fazla sakil bir makyaj olduğu engelsiz. Çalışanların, emeklilerin hakkının gasbedildiği kilitsiz küreksiz.”

Umumi Başbuğ Kılıçdaroğlu’nun birlik bu olacakları önceleri gördüğünü ve TÜİK’in önünde izah yaptığını belirten Öztrak, “Sorumluları başlangıçta uyardı. Imdi yazık bizden gitti. Herkes yaptıklarının hesabını yargı uğrunda katiyen verecek. Emeklinin, emekçinin, dul ve yetimin gasbedilen haklarının hesabı seçimden bilahare muhakkak sorulacak. Bundan kimsenin bildirme ufak şüphesi olmasın.” diyerek konuştu.

Memur maaş zammı

Memur maaşı ve mütekait aylıklarına çoğalma oranının evvel yüzdelik 25 yerine açıklandığını, zaman bile yüzdelik 30’a çıkarıldığını tamlayan Öztrak, “İhale yapmıyorsunuz memurun maaşını, emeklinin aylığını belirliyorsunuz. Madem imkanınız vardı sebep baştan yüzdelik 30’u vermediniz. Siz böyle mi çap yönetiyorsunuz?” dedi.

Bazı ürünlerdeki karşılık artışlarını hatırlatan Öztrak, yapılan yüzdelik 30 zammın güçlükle olduğunu savundu. Öztrak, “Memurumuza, emeklimize boş çağrımızdır. Bunları sallayabildiğiniz kadar sallayın. Salladıkça dökülecekler, salladıkça düşecekler.” diye konuştu.

Üstün Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hani ‘Türkiye Modeli’ diyerek, millete yutturmaya kalktığınız safsataya göre TL değer kaybedecek, rakiplik gücümüz artacak, dış ticaret aşkın verecek, rezervler dolup taşacak, TL değerlenecek, para şişkinliği düşecekti. Türk lirası ayar kaybetti. Milli paramızı pul ettiler. Amma onun dışında, dediklerinin hiçbiri gerçekleşmedi. Bu rezalete karşın hala milletimize rekor cakası satıyorlar. Amma hangi demişler, ‘İmamın dediğine değil, yaptığına bakacaksın.’ 1923-2002 arasındaki 79 yılda verilen dış ticaret açığı 247 milyar dolar. Son 20 yılda sunulan dış sarih 1 trilyon 250 milyar dolar. Geçmiş 79 yılda sunulan aut açığın 5 kaskatı son 20 yılda bırakılmış. Tığ boşuna söylemiyoruz, ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.’ diyerek.”

“Bizim için rüçhan olan ülkemizin çıkarlarıdır”

Rusya’nın 20 bilyon dolarlık BOTAŞ’a ilişik doğal gaz borcunun 2024’e ötelendiğinin yazıldığını ifade eden Öztrak, “Bu namus borcu ötelemesi neyin karşılığı yapıldı? Erdoğan seçme öncesi Rusya’ya hangi sözleri verdi? Yine daha düne kadar etmedik taşlama bırakmadıkları Körfez ülkelerine beş altı dolar amacıyla ahali açıp duruyorlar. Bunların karşılığında bu ülkelere hangi veriliyor? Birlik bunları öğrenmek, milletimizin ve iktidara yürüyen bizlerin hakkıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye ile ilişik gelişmelere birlikte değinen Öztrak, Kılıçdaroğlu’nun 2012’dahi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektubu hatırlattı. İktidarın o ant bilcümle önerilere kulak tıkadığını savunan Öztrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yetmedi konusunda bizlere hakaretler etti. Demin hesaplı yerine tutuk, doğal gaz parası için Rusya’ya avuç açmış tıpkısı Erdoğan, Suriye ile müzakereleri yürütürken bu bölgede, Rusya ile çatışacak olasılı dirimlik çıkarlarımızı hangi büyüklüğünde savunabilir? Rusya bizim bittabi majör aynı komşumuzdur. Bizim nezdimizde iki devlet arasındaki ülfet banko kişilerden bağımsızdır. Tığ bu dostluğun bozulmasını istemeyiz. Amma muhataplarımız Türkiye’üstelik topal ördek olmuş benzeri hükümetin zaaflarını kullanarak ülkemizin mürtefi menfaatlerine iptal getirmeye çalışırsa dostluğumuz zevalsiz tevakkuf etmek kaydıyla, buna şevk dahi göstermeyiz. Zira bizim için öncelikli olan partimizin değil, ülkemizin çıkarlarıdır. CHP iktidarında dış politikamız şahsi değil, milli olacaktır. Bunu sistem böyle bilsin.”

İBB’ye müteveccih anket

İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) müteveccih terör soruşturmasına dahi değinen Öztrak, iktidarın vesayeti altındaki müddeiumumi ve hakimleri kullanarak, İBB’ye oyun üzerine dubara tezgahladığını tez etti.

Öztrak, şöyle bitmeme etti:

“Ilk gezgin hakimleri marifetiyle ipe izbe gelmez benzeri taşlama suçlamasıyla, Belediye Başkanımıza ceza verdiler. Demincek öğreniyoruz kim, bu davada aklanma kararı vereceği muhtemelen davadan umum çektirilerek, bambaşka yere sürülen hakime, ‘Sen istediğimiz kararı ver, istinaf ve Yargıtay kararı hangi üstelik olsa onayacak’ diye, üzerinde sıklet müesses. Bunun adı siyasi cinayettir. Hukuk katliamıdır. Güzeşte Umumi Başkanımızın talimatıyla Kadro Başkanvekilimiz, Genel Başbuğ Yardımcılarımız, Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ı görüşme ettiler. Bu sakil iddialar hakkında soruşturma açılması, müfettiş görevlendirilmesi için talepte bulundular. Ama Türe Bakanı, adaletin değil, sarayın bakanı üzere davrandı, ipe un serdi. Bu ahbaplık cinayetinin faillerinden biri oldu. Seçimden evvel İstanbul’u hukuk kumpasıyla ele geçirmek, İstanbul’un maddesel ve politik rantını seçimlerde bağışlamak istedikleri haddinden fazla meydanda. Bu kumpasçılara bir defa daha şunu hatırlatalım. İstanbul, İstanbullunun iradesi, millet iradesi büyük lokmadır, midenize oturur. Bugün oturduğunuz o koltuklara güvenip da hukuku katletmeye yeltenmeyin. Ayarıyla oynamaya kalktığınız kantar dolaşma dirimsel sizi de diş taşı.”

Türkiye’de, 2015 Haziran’ından bu yana alışılagelen şartlarda benzeri seçim yapılmadığını de istikbal süren Öztrak, şu açıklamalarda bulundu:

“2016’de soysuz çarpış girişimi, 2017’dahi bir tane kayırıcı şahsım rejimine giden yolların OHAL rejimi altında döşenmesi, mühürsüz rey pusulası skandalı, 2018’da ucube rejime geçiş, 2019’bile YSK aracılığıyla millet iradesine kurulan kumpas ve demincek, yıpranmamış siyasal cinayet ve komplolar. Koltuğunu böyle koruyacağını umanlara şurası hatırlatırız, tıpkı nehirde iki el yıkanılmaz. Bunlara çıktı milletin karnı tok. Türkiye’nin önünde, henüz fazla kama olamayacaksınız. Erte altı partinin Sayın Genel Başkanları, benzeri el değişik araya ati ve Türkiye’yi düzlüğe çıkaracak kat haritasına, serencam rötuşları yapacak. Şurası açık yüreklilikle zar ediyoruz, Türkiye’nin 13’üncü Reisicumhur, altılı masanın belirleyeceği namzet olacak ve 2023 baharı, Türkiye’nin baharı olacak.”

Soruları yanıtladı

Yüksek Öztrak, açıklamalarının arkası sıra soruları yanıtladı.

Öztrak, bozuk Ülkü Ocakları Umumi Başkanı Sinan Ateş’in silahlı geveze sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin istifham konusunda, “Son etap azılı, ürkütücü ayrımsız cinayettir. Geçmiş bu cinayetle ilgili kendisine Umumi Başkanımız muktezi açıklamayı yaptı. Rahmetlinin babası ve eşiyle üstelik görüştüğünü rapor etti. Tığ şu anda bu konunun arkasında olduğumuzu tabir yazar, konuyu daha aşkın siyasetin içine çekmemek amacıyla yetkililerin yapacaklarını izliyoruz. Zira kendi ailelerinin de talebi bu.” yanıtını verdi.

Erken intihap konusundaki iddialar ve ILAÇ Partisi Umumi Başkanı Ali Babacan’ın namzetlik konusundaki söylemlerine müteveccih sorular birlikte yöneltilen Öztrak, “Türkiye’nin 13’üncü Cumhur Reisi, altılı masanın belirleyeceği namzet olacaktır. Seçimle ait tutumumuzu esasen galiba ettik. April başına büyüklüğünde yapılacak ayrımsız seçim erken seçimdir. Destekleriz dedik. Bu tarihten bilahare yapılacak seçimin ise politika mühendisliği olduğunu ve bizim bu siyaset mühendisliğinin parçası olamayacağımızı söyledik. Hayırlısı olsun, etmek kim öz göbeklerini kendileri kesecekler. Biz her an seçim olacakmış gibi hazırız.” ifadelerini kullandı.

Öztrak, Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Nuşirevan Elçi’nin sözlerine yönelik tepkiler hakkında, “Şunu belirgin ifade edeyim, Umumi Başkanımızın, öğür sözcüsü yerine benim ve kadro komutan vekillerimizin dışında rastgele beyan, ancak ferdî görüşü yansıtır. Partimizi hiçbir şekilde bağlamaz. Bu konunun partimizin üstelik gündeminde olmadığını ilgilendiren danışman tabir etmiş.” dedi.

EYT düzenlemesi sonrasında, ÖTV’ye müteveccih tıpkısı adımın gelmesini bekleyip beklemedikleri sorulan Öztrak, şunları kaydetti:

“Şunu kemiksiz söyleyeyim, tığ bu lafları henüz önce üstelik duyduk. Nebati Bakanı oraya atayan irade, daha çok Genel Başkanımız hangi derse onu fayrap etmek durumunda. ÖTV’yi kaldırdılar kaldırdılar, kaldırmadılar önümüzdeki önce seçimde, iktidara geldiğimizde biz gereğini yaparız.”

Share: