Özgeçmişe göre hazırlanan ilan düzeltilmedi, tıpkı sevimli başvurabildi

Balıkesir Üniversitesi yoluyla sadece ayrımsız üniversitede kâin efdal lisans programı üzerinden car edilen öğretim görevlisi kadrosuna beklendiği gibi bir gönül başvurdu!

14 Ağustos 2021 tarihinde “Sadece Bire Bir Üniversitede Olan Alandan Referans Alınması Etik mi?” başlığıyla yayımlanan yazımızda; Bigadiç Meslek Yüksekokulu Saymanlık ve Rüşvet Bölümü Saymanlık ve Idrak Uygulamaları Programı Öğretim Yardımcısı kadrosuna başvuracak adaylarda, “İktisat lisans mezunu olup LİDERLİK VE KÜRESEL GİRİŞİMCİLİK alanında tezli efdal lisans yapmış ve Yükseköğretim Kurumlarında ders ödeme tecrübesine sahip olmak.” şartı arandığı, ait tezli yüksek lisans alanının mevcut durumda takkadak Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde bulunduğunu, sadece ayrımsız üniversitede olan alandan başvuru alınmasının hem ilana başvuracak adaylara yönelik oldukça tutkun başvurma baht verildiğinin somut kanıtı olduğu kadar hem birlikte “alacağımız mahsus bire bir! adayımız var, o güç siz değilseniz şansınız namevcut” mesajı olduğunu rapor etmiştik.

Yazımızın devamında, Saymanlık ve Rüşvet Uygulamaları programına İşletme/Muhasebe ve Finansman alanında erişmiş nitelikli adayları istihdam gelmek namına, hoppadak ayrımsız üniversitede yer düzlük yüksek lisans alanı üzerinden zar verilmesinin kamu yararı ve hizmet gerekleri açısından akıllıca olmadığını ve referans süreci devam eden Balıkesir Üniversitesi öğretim yardımcısı ilanının Rektörlük vasıtasıyla yeniden değerlendirilmesi yararlı olacağını önermiştik.

Fakat, başvuru süresi içerisinde ilgili darülfünun aracılığıyla düzeltme yapılmadı ve yöre kıymetlendirme sonuçları eksiksiz da ifade ettiğimiz kabil bire bir kişinin sınava girebileceği şekilde sonuçlanmış oldu. Adayın kendisiyle rakiplik edeceği methal sınavının ise 13 Ilkgüz 2021 tarihinde saat 10.30’bile yapılacağı duyuruldu.

Şimdi uzun uzun bu işin mevzuatını yazarak kafanızı şişirmeyelim. Hepinizin ayrıntılı süredir gördüğü gibi üniversitelerde akademik kadrolara alımlarda büyük aynı seyretme sahnelenmektedir. Alınacak kişinin özgeçmişine göre diplomatça belirlenen car şartları sonucunda adaylar kendisiyle yarışarak kalburüstü (?) car edilmektedir. Maalesef bu boyut o büyüklüğünde amiyane kuzuluk geldi kim, zahir haberlerde yazmamıza karşın üniversitelerde memur tıpkı idareci da bu işlere akıllıca değil yapmayalım diyemiyor!

Maalesef kimsenin dur dememesi, elem bir rapor olacak belki amma üniversiteleri gelişim bulma kurumuna çevirmiş durumdadır. ALES ve rastgele alanda tezli efdal lisansa sahip olan kişiler meslek yüksekokullarının ait-ilgisiz programlarında “DALLI GÜLLÜ REFERANSLARININ” etkisiyle özgeçmişlerine bakarak hazırlanan ilan şartlarıyla hızlıca kadroya girebiliyor. Balıkesir Üniversitesinin yukarıda bahsettiğimiz öğretim görevlisi ilanı birlikte bu durumun özeti ve somut benzeri kanıtıdır.

Sonuç yerine, Prof. Dr. Erol ÖZVAR’ın Rektörlük görevinden YÖK Başkanlığına atanması sebebiyle üniversitelerin kronik sorunlarını çözebileceğine dayalı inancımızı koruyoruz. Balıkesir Üniversitesi özelinde öğretim görevlisi alımlarında giderek küsurat bu tiyatrolara sonuç veren tıpkı finalin yapılmasını dört gözle bekliyoruz!

Share: