Otoda etraf hakeza bozuluyor: Açacak topla fiyatları yükselt

Türkiye’nin ciharıyek yanından TIR’larla ikinci el otomobil toplayan domestik ve ecnebi sermayeli firmalar stoklarını doldurdu ve dev oto galerilere dönüştü. Sektörün bildirme büyüklerinden sadece birinin portföyünde 24 binden çok vasıta bulunuyor. Bunların 2 bine yakını 2022 misil. Yani muvaffakiyetsiz kilometre ya bile liyakatsiz kilometreye yakın. On binlerce araçlık portföy ikinci ahali araçta karşılık tayin gücü verirken, piyasada illet muvaffakiyetsiz açkı olmadığını dahi açıklıyor

Geçen sene Türkiye’nin değme bölgesinden TIR’larla ikinci umum araba toplayan yerli ve yabancı sermayeli firmalar araçları stokladı. Bu firmalar adeta dev galerilere dönüştü. Piyasadan açkı çekerek fiyatları yükselten şirketler, şimdi stoklarını eritememekle karşı karşıya. İnternet ve televizyonlarda bu şirketlerin reklamları dönüyor.

2022 EMSAL İKİNCİ AHALI SIFIRDAN PAHALI

Türkiye’nin bildirme çokça ikinci el makine satışı yapılan genel ağ sitesinde ‘sahibinden, yetkili bayi ve galeriden’ gelmek amacıyla 374 binden çok otomobil ilanda. söz konusu firmaların yaptığı stokun boyutu ise 27 bine andıran. İkinci el açkı stokunun şişman bölümünü elinde bulunduran firmalar, bu sayede fiyatlara istediği gibi kalıp vererek piyasayı bozuyor. Tüketicinin bildirme büyük şikayeti ise sebepli sebepsiz yere artan fiyatlar. İkinci el otomotiv sektörünü tekeline nâkil markalardan birinin stokunda 24 binden fazla komütatör var. Bunların 1855’i 2022 dublör “0 km” ya bile sıfıra mail araçlar. Firmadaki ötede ve spor otomobiller dahi ilgi çekiyor. Vitrindeki araçların fiyatı 137 bin lira ila 15 milyon 550 bin liralık beyninde değişiyor. İngiltere merkezli tıpkısı başka ikinci umum eş şirketinin elinde 1000’den aşkın dil bulunuyor. Bunların sunu ucuzu 244 bin lira, yer pahalısı ise 1 milyon 267 bin teklik. Aralarında tek 2022 emsal namevcut. Fakat vitrinde 10 bin km’nin altında 2021 model 144 miftah var.

ÖNCÜ FİRMALAR TEKELLEŞİYOR

Sektörün öncülerinden aynı ayrıksı dev firmanın stokunda fiyatları 110 bin liralık ila 3 milyon 277 bin lira arasında mütebeddil 800’den aşkın açkı var. Bunların 4’ü 2022 analog. 10 bin km’nin altında 2021 kabil vasıta sayısı ise 30. Akıbet kendisine ÇAKER merkezli ikinci halk otomotiv komutan şirketlerinden bire bir diğerinde arz düşüğü 248 bin teklik, en yükseği 1 milyon 157 bin teklik başlamak amacıyla 500’e andıran açkı satışta. Bunların 17’si 2022 misil.

Share: