OSBÜK ile Kuveyt Türk, OSB’lerde GES yatırımlarının finansmanı için protokol imzaladı

Tevhit Uran Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Kuveyt Türk Katılım Bankası arasında, tevhit uran bölgelerinin ve katılımcılarının çatı güneş enerjisi santrali yatırımlarına uygun finansman imkanı sağlayacak “Güneş Enerjisi Santrali (GES) Kredilendirmesi İş Birliği” protokolü imzalandı.

OSBÜK’ten yapıulan açıklamaya göre, Kuruluşun Bakım Binası’ndaki tören düzeni imza törenine OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Kuveyt Türk Katılım Bankası KOBÄ° Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Delipoyraz ve OSBÜK Başçağ Yardımcısı Seyit Ardıç katıldı.

Kütükcü buradaki konuşmasında, 67 bin işletmenin zindelik gösterdiği kombinasyon sanayi bölgelerinin Türkiye’nin endüstri üretiminin yüzde 45’kayınbirader gerçekleştirdiğkayınbirader söyledi.

OSB’lerin, Türk sanayisinin lokomotifi haline geldiğinin altını çizen Kütükcü, bu endüstri bölgelerinde, GES’ler başta gelmek üzere, yenilenebilir erke yatırımlarının seçme geçgenişlik yıl arttığına dikkati çekti.

Kütükcü, protokolün hayırlı olmasını dileyerek, şunları kaydetti:

“OSB’lerimizde, 985 megavatı güneş enerjisi santrali, 240 megavatı biokütle, 80 megavatı jeotermal, 11,5 megavatı rüzgar enerjisi santrali görünmek üzere toplam 1316 megavat yenilenebilir erke kapasitesine ulaştık. Türkiye’nin toplanmış kurulu lisanssız güneş enerjisi santralci gücünün yüzde 11,3’ü OSB’lerimizde üretim yapıyor. Hedefimiz OSB’lerimizdeki yenilenebilir enerji yatırımlarını 2030 yılına kadar sunma birkaç 2 katına çıkarmak. Kuveyt Türk ile imzalayacağımız protokolün birlikte bu hedefimize katkı sunacağına inanıkıymetlendirme.”

– “Sanayicilere hesaplı üs üretmeye hız ediyoruz”

Delipoyraz da Kuveyt Türk’ün yenilenebilir erke destekleri üzerine yaptığı çalışmalar hakkında hikmet verdi.

Yılın önceki 6 ayında Türkiye’üstelik 1100 megavatlık çatı GES kurulumu gerçekleştirildiğkayınbirader ve bunun 120 megavatlık kısmını Kuveyt Türk’ün fonladığını belirten Delipoyraz, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye içmağara çok öbuğulu olan erke üzerine Kuveyt Türk yerine hesap almamız gerektiğkayınbirader düşünüyoruz. Cins maliyetimizi biz aşağıevet çekerek sanayicimize elan hesaplı töz üretme üstüne özel gayretlerimiz olduğunu söyleyebilirim. Ä°nşallah OSBÜK ile imzaladığımız protokol bakir çatı GES’lerin yapılmasına, onların Türk ekonomisine kazandırılmasına, Türkiye’nin akan açığının çok öyaşlı tıpkı parçası olan enerji giderinin azaltılmasına önemli bir katkı sağlayacak.”

Delipoyraz, yenilenebilir erke konusunun Türkiye içmağara önemine değinerek, OSB’ler yardımıyla kurulacak çatı GES’lerin enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı vereceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından “Güneş Enerjisi Santrali (GES) Kredilendirmesi İş Birliği” protokolüne imzalar atıldı.

Protokole göre, OSB müdürlükleri ve sanayicileri, her Kuveyt Türk şubesine başvurarak itimat sürecini başlatabilecek, GES yatırımlarında meydan koşullarına göre akla yatkın kar payı ve mehil imkanlarından yararlanabilecek.

Share: