Orman işçisi koyulmak amacıyla başvuran 73 gönül parkurda yarıştı

Erzurum Orman Havza Müdürlüğüne sadık 6 ilde çalıştırılmak için açılan 73 geçici orman işçisi alımı ilanına başvuran adaylar, fiziki ehliyet parkurunda liyakatli başlamak için arak döktü.

Orman Kesim Müdürlüğünün, Erzurum ve tutkun illerde 5 kamer 29 çağ kullanmak amacıyla açılan 73 arızi orman işçisi alımı ilanına 3 bin 529 birey başvurdu. Kuraların, 2 Temmuz’birlikte çekilmesinin ardından belirlenen adaylar, aday ve kullanışlı doğmak amacıyla iki kademeli sınava bağımlı tutuldu. Bu kapsamda, biri eş 73 işçi adayı, Nahiye Müdürlüğünün bahçesinde kurulan fiziki sürücü belgesi parkurunu yeryüzü güdük sürede yok etmek üzere yarıştı. Adaylar daha sonraları yavuklu mülakata makbuz.

Erzurum Orman Havza Müdürü Oktay Ayatay, AA muhabirine, Erzurum’un beraberinde Erzincan, Iğdır, Kars, Ardahan ve Ağrı’dahi vazifelendirilmek üzere 73 iştirakçi alımı yapılacağını İŞKUR eliyle car ettiklerini, müracaatları alınıp noter huzurunda adayların belirlendiğini söyledi.

İşçi alımı için genel müdürlüklerinin belirlediği kriterlere uyanları çağırdıklarını anlatım fail Ayatay, “Alacağımız işçileri hem hararet hem bile başka ormancılık faaliyetlerinde değerlendireceğimiz üzere arazide çalışmaya bariyer durumu olmayanları tercih ediyoruz.” dedi.

– “Haftaya sınavda kudretli olan arkadaşları ilan edeceğiz”

Ayatay, alınacak kişilerin çeşitli testlerden geçirildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Parkuru yeryüzü er tamamlayanın puanı yeryüzü faziletkâr olacak. Bu sporun ardından mülakat kısmına geçtik. Umumi Müdürlüğümüzün belirlediği sorular var, onları cevaplıyorlar. Kimseye iltimas geçmeden iştirakçi alımlarımızı sürdürüyoruz. Bugün akıbet uygulamamızla gurur işlemini tamamlayacağız. Haftaya bile sınavda liyakatli olan arkadaşları car edeceğiz.”

İşçilerin ana alınma nedenlerinin yangınla savaş olduğunu vurgulayan Ayatay, “Aldığımız arkadaşlarımızı orman yangınları üzerine yeniden hazırlayacağız. Ormana gittikleri ahit ne yapacaklar, lacerem müdahale edecekler. Hem zat güvenlikleri hem de orman yangınını sönüm ve erken engelleme için arkadaşlara eğitim bilimi vereceğiz.” diye konuştu.

Share: