OCHA Başkanı, güvenli tahıl sevkiyatı konusunda Türkiye’ye teşekkür etti

Birleşmiş Uluslar (BM) Ä°nsani İşlerden Mesul Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Türkiye’nin Ukrayna limanlarından güvenli tahıl sevkiyatı için gösterdiği çabalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BM Ä°nsani Yardım Eş Güdüm Ofisi (OCHA) Başkanlığını yürüten Griffiths, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Ukrayna-Rusya arasındaki savaş nedeniyle Karadeniz’de sıkışdakika tahılın uluslararası pazara açılmasını mümkün kıulan Ä°stanbul Tahıl Anlaşması içmağara “büyük çnene ortaya koyan” Türk yetkililere teşekkürlerini iletti.

Griffiths, “Türkiye’ye sonsuz teşekkürler. Bu proje Ankara’da, Genel Sekreter’in (Antonio Guterres) Cumhurbaşkanı Erdoğzaman ile görüşmesiyle başladı ve tabii ki geçsunma gün Ä°stanbul’bile bile birlikteydiler. Türkiye ve ordusuyla alay malay o merkezde (Müşterek Koordinasyon Merkezi) benimsenmek bizim içmağara serencam rütbe öyaşlı. Türkiye ve Türk ordusu tüm bu müzakerelerin merkezinde düzlük aldı ve bu üç aylık süre süresince pek çok müzakere gerçekleştirdiler.” ifadelerini kullandı.

“Arzulu hayatımda hiçbir zaman bir anlaşmanın müzakere sürecinde böylesi bir deneyime tanık olmadım.” diyen OCHA Başkanı, “etkin şekilde savaşta olan iki tarafa (Rusya ve Ukrayna) rağmen” anlaşma tamamlandığını, iki savaşdakika tarafın şu anda Ä°stanbul’daki Müşterek Eş Güdüm Merkezi’nde aynı masada oturup anlaşmayı infaz etmek içmağara gelişigüzel çalıştıklarını vurguladı.

– Müşterek Koordinasyon Merkezi

Ukrayna ile Rusya arasında 24 Şubat’ta pırtlak veren savaş zımnında yük gemilerinin Ukrayna limanlarından çıkamaması sonucu dünyanın zorlu çok ülkesi tahıl kriziyle karşı karşıya kalmıştı.

Ä°stanbul 13 Temmuz’dahi, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletlerden yetkililerin katılımıyla Ukrayna limanlarında sıkışdakika tahılın taşınmasını görüşmek üzere askeri bir toplantıya ocak sahipliği yapmıştı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, toplantının Ä°stanbul’bile ilgili tarafların temsilcilerinin kayran alacağı tıpkı koordinasyon merkezi kurulmasına karar verildiğini duyurmuştuh.

Karadeniz’den güvenli gıüstelik taşımacılığının tesisi için 22 Temmuz’da Ä°stanbul Dolmabahçe Sarayı’ndaki Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğdakika ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’mağara huzurunda Ukrayna ve Rusya ile “Ä°stanbul Tahıl Anlaşması” imzalanmıştı.

Karadeniz’den tahıl ürünlerinin güvenli sevki için oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi 27 Temmuz’birlikte Ä°stanbul’daki Milli Defans Üniversitesi yerleşkesinde faaliyete geçmişti.

Share: