ÖBA üzerinden açılan eğitimlere 6 milyonun üstünde katılım

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerin mesleksel gelişimlerini yedirmek amacıyla 24 Sülale 2022’de kurulan Hoca Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden açılan 100’den çok eğitime, bugüne büyüklüğünde 6 milyon 111 bin 158 iştirak sağlandığını bildirdi.

Nazır Özer, mukayyet açıklamasında, öğretmenlerin mesleksel gelişimlerini beslemek amacıyla Açıklık 2021’da ihya çalışmaları başlatılan ve 24 Sülale 2022’üstelik devreye alınan ÖBA’ya ilişkin açıklamalarda bulundu.

ÖBA’nın, öğretmenlerin mesleksel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimleri alabilmelerinin birlikte meslek düzeyindeki ihtiyaçları karşılayacak özellikte planlandığını belirten Özer, şöyle devam etti:

“Öğretmen Enformatik Zıkkım platformunda, uygulamaya çevrilmiş mesleksel hareket çalışmalarını içeren ve öğretmenler arası aksiyon birliğinin artırılarak okulların gelişiminin desteklenmesini hedefleyen Mesleki Hisse Senedi Toplulukları programları meydan alıyor. Ayrıca, başarıları veya kalifiye uygulamalarıyla yöre plana sâdır yetişek kurumlarının cemaat olduğu deneme ve bilginin farklı terbiye kurumları ile paylaşılması amacı da güdüldü. Bu çerçevede Sarıklı-Yönetici Ruh Programları oluşturuldu. Bütün paydaşların bunlardan yararlanmalarına imkan sunuldu.”

Bunların beraberinde ÖBA’bile eş zaman yetişek yapılabilmesi üzere mukteza altyapının de bulunduğunu dile getiren Özer, “ÖBA’de antrparantez ‘kütüphane’ alanı da bulunuyor, burada haddinden fazla sayıda zımni sunuluyor. ÖBA’nın Android ve iOS uygulamaları de hazırlandı.” ifadelerini kullandı.

– Ehlihibre ve başöğretmenlik eğitim programları amacıyla ÖBA altyapısı amade

Öğretmenlerin bilirkişi muallimlik ve başöğretmenlik eğitim programlarını bile ÖBA üzerinden tamamlayabilmeleri üzere lazım altyapının sağlandığını nâkil Özer, ayrıca bu programlardaki tam içeriklere (240 video) bel dili çevirisinin birlikte eklendiğini bildirdi.

Icra Vekili Özer, ÖBA’üstelik yayımlanan eğitimlere ait şunları kaydetti:

“24 Aile-4 Küçük Ay dönem seminerleri kapsamında 10 eğitim, ÖBA’dan yayımlandı. Sunma beş altı aynı eğitimin başarıyla tamamlanma sayısı 444 bin 850 oldu. 11-15 Nisan seminer döneminde 14 farklı eğitim bilimi, ÖBA’dan yayımlandı. Yer az tıpkısı eğitimi başarıyla bütünler hoca sayısı, 763 bin 61 oldu. 20-24 Haziran mesleki düzentileme döneminde bile 12 farklı yetişek, ÖBA’dan yayımlandı. 898 bin 160 öğretmen eliyle arz az bire bir eğitim bilimi tamamlandı. Öğretmenlerimizin larp çok eğitime katılmasıyla gelişigüzel bu sayı, toplamda 2 milyon 348 bin 747’ye ulaştı. Katma eğitimlerle bu arada bugüne kadar mecmu 100’den fazla eğitim bilimi yayınlandı. ÖBA üzerinden açılan eğitimlere 6 milyon 111 bin 158 katılma sağlandı. Öğretmenlerimizin 944 bin 763’ü ÖBA’dan açılan eğitimlerden yer birkaç birini başarıyla tamamladı.”

Öğretmenlerin zatî ve mesleki gelişimlerini haddinden fazla boyutlu eklemek üzere kurulan ve “www.oba.gov.tr” adresinden verilen ÖBA’ya MEBBİS yahut e-Heybet şifresi ile giriş yapılabiliyor.

Share: