Nem ve İnsan

Nem, solunum veya yoğuşma işlemi sırasında salınan veya dünyanın yüzeyinden atmosfere giren bir tür maddedir. Oluşumu iki işlemle gerçekleşir: yoğunlaşma ve buharlaşma.

Nem oluşumu, bitki yetiştirmemize ve Dünya’daki yaşamı sürdürmemize izin verdiği için faydalı olabilir, ancak birçok olumsuz etkisi de vardır çünkü öyle ya da böyle nem evlerimizde birikebilir ve küf ve küf gibi sorunlara neden olabilir.

Nem kurutma cihazı, evinizdeki aşırı nemi alarak küf oluşumunu önlemeye yardımcı olarak her iki durumda da yardımcı olabilir.

Nem alma cihazı, herkes için en kullanışlı ve gerekli ev aletlerinden biridir. Nem alma cihazları çok çeşitli boyutlarda, şekillerde ve kapasitelerde mevcuttur. Akkor ampulden bile daha az güç tüketen modeller var.

Nem kurutma cihazları özellikle alerjisi olan veya ev veya ofis alanlarındaki nem seviyesini düşürmesi gereken kişiler için önerilir. Bu yazıda, bir hava pompası yardımıyla soluduğunuz havadaki nemi gidermek için nem gidericilerin nasıl çalıştığına odaklanacağız.

Bir nem alma cihazı, iç bobininden soğuk, kuru havayı emerken, havadaki nemi bir kovaya veya bir gidere pompalayarak giderir. Bu, kompresör nemli havayı emen ve taze, kuru havayı iten egzoz fanı tarafından etkinleştirildiğinde yapılır.

Nem alma cihazları, havadaki nemi alan ve evin çevresinde veya ticari alanlarda kullanılabilen küçük cihazlardır. Etkili çalışmaları için bir elektrik prizine takılmaları gerekir, ancak pille de çalışabilirler.

Nem, havadaki su buharının bir ölçüsüdür. Bir nem sensörü ve farklı bölgelerin ıslaklık düzeyleri ve bağıl nemi ile ilgili verileri çizen bir bağıl nem tablosu ile ölçülür. Arttıkça, evin içinde nem birikmeye başlayacak ve sağlık sorunları, nemlendiriciler, nem gidericiler, küf oluşumu ve daha fazlası gibi birçok soruna neden olacaktır. İnsan konforu için nem seviyeleri %30-50 arasında olmalıdır.

Nem alma cihazları, içindeki suyu buharlaştırmak için bir fan kullanarak havadaki fazla nemi gidermeye yardımcı olan küçük cihazlardır. Nem gidericiler etkili bir şekilde çalışmak için elektriğe ihtiyaç duyarlar, ancak bir güç kaynağına erişiminiz yoksa pilleri de kullanabilirler.

Nem, insan yaşam koşullarını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bitki ve hayvan yaşamını etkileyen önemli bir faktördür. Nem, herhangi bir zamanda belirli bir yerde birçok biçimde bulunabilir.

Evinizin veya ofisinizin hava veya toprak durumuna bağlı olarak ne tür bir nemle uğraştığınızı anlamak zor olabilir. Bu makale, farklı nem türlerini, nemin nasıl ölçüleceğini, nemin kurumasına neden olan şeyleri açıklar ve hatta evinizin veya ofisinizin nemini alma konusunda yardımcı ipuçları sağlar.

Bu yazımızda, ev ve ofislerdeki nemli havayı kurutmak için diğer yöntemler yerine nem alma cihazlarının neden tercih edildiğini açıklayacağız.

Nem gidericiler on yıllardır kullanılmaktadır ve evlerde hala popülerdir çünkü çalıştırıldığında içine giren havadan su buharını çıkarmak için bir araç olarak soğuk su kullanarak havadaki yoğuşmayı giderirler.

Share: