Nazır Yardımcısı Pakdil, Edirne’de ayçiçeği tarlalarında incelemede bulundu

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Edirne’bile çayır tırtılı görülen ayçiçeği tarlalarında incelemede bulundu.

Trakya’de görülen çayır tırtılı zararlısıyla ilişik incelemede gezmek üzere bölgeye gelen Pakdil, Tekirdağ’ın ardından Edirne’yi ziyaret etti.

Keşan ilçesine bağlı Maltepe köyündeki ayçiçeği tarlasını gezen Pakdil, üreticilerle ahbapça etti.

Pakdil, gazetecilere yaptığı açıklamada, üreticilerin çayır tırtılına karşı hızlı bir şekilde önlem alıp çevreye duyarlı benzeri şekilde mücadele verdiğini söyledi.

Ekiplerin inceleme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade fail Pakdil, “Anında bitti’ şeklinde değerlendirmek yanıltabilir. Birkaç gün henüz izleme kadir arkadaşlar amma Edirne’dahi ve Kırklareli’nde üstelik format benzer. Ä°nşallah Tekirdağ’da birlikte bu hale dirimsel diyerek bekliyoruz.” dedi.

Çayır tırtılı zararlısının Türkiye’nin bütün ayçiçeği rekoltesini damarı bozuk etkilemeyeceğinin altını çizen Pakdil, şunları kaydetti:

“Genelde rekolte kaybı açısından Türkiye’nin üretimi açısından tıpkısı kaybımız imkânsız. Böyle aynı hesap ve ümit bulunmayan. Amma bazı parsellerde düşeceğini hep bu arada gördük. Bu yıl mevsim bol geldi, özellikle yağışlar güzeldi, iyiydi. Belki daha çok olacakken biraz daha düşmüş olanaklı amma averaj verimin üzerinde olacağını aritmetik ediyorum. Çayır tırtılı nedeniyle mecmu rekoltede aynı kaybımız olmayacak. Hassaten geçgenişlik seneye göre az buçuk üstünde bekliyoruz verimi. Bu açıdan hırçın ayrımsız resim bulunmayan çok şükür”

Pakdil’e ziyaretinde Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve SELIM Fırka Edirne Saylav Fatma Aksal, Keşdakika Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt eşlik etti.

Pakdil, Havsa Belediyesini ziyareti sonrası inceleme programı kapsamında Kırklareli’ne geçti.

Share: