Nazır Varank’tan CHP’li Bağımsız Özel’e ‘dayı’ göndermesi

“Üniversiteye başlıyorsanız, devletimizin özellikle Endüstri ve Teknoloji Bakanlığımızın çokça dokunaklı destekleri, bursları, girişimcilik alanında yönlendirmeleri var. ‘Ben acep özlük girişimimi lacerem kurarım, aksiyon arayan değil, işveren zahir olabilirim?’ Gailesiz arkadaşlarım bence evvel önce bunu fikren eğitim bilimi hayatlarına başlasınlar”- “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı genç arkadaşlarımızın tırnak içerisinde söylüyorum, ‘dayısı’ değil, el arkadaşı. Tığ bu kez arkadaşlığını dahi inşallah onlarla alay malay yapmaya devam edeceğiz”

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, gençlere devletin ve Endüstri Teknoloji Bakanlığının desteklerini incelemelerini tavsiye mektubu ederek, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı canlı arkadaşlarımızın keski içerisinde söylüyorum, ‘dayısı’ değil, yol arkadaşı. Tığ bu kere arkadaşlığını da inşallah onlarla birlikte yapmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Varank, Antalya’dahi Akdeniz Üniversitesinde gerçekleştirilen Kalkınma Ajansları Siber Yurt Projesi şehadetname töreninde öğrencilerle bire bir araya geldi.

Öğrencilere programlara şüphesiz katıldıklarını, hedeflerini, mehabet desteklerinden elbet faydalandıklarını soran Varank, onlara özlük işlerini kurmaları yönünde dahi tavsiyelerde bulundu.

Siber Vatan Projesi’nin Uran ve Teknoloji Bakanlığının vabeste kuruluşu Kalkınma Ajanslarıyla fikirden itibaren geliştirip uygulamaya konulan benzeri proje olduğunu anlatan Varank, proje ile gençlerin anne yetişek aldıktan bilahare uzmanlaşarak Türkiye’nin ihtiyacı olan alanlarda kendilerini bilişimde ve hele siber güvenlikte geliştirmelerini istediklerini söyledi.

Defans Sanayii Başkanlığı ve Dijital Tahavvül Ofisi ile Siber Vatan Projesi ile bire bir görevdaşlık oluşturduklarını aktaran Varank, Defans Sanayii Başkanlığının benzeri siber asayiş kümelenmesi olduğunu ve bu alanda ruh gösteren şirketleri benzeri araya getirip Türkiye’nin geleceği açısından haddinden fazla kızıl işlere imza attıklarını kaydetti.

Bu alanda yapılan çalışmaları Kalkınma Ajansları ile eksiksiz Türkiye’ye yönlendirdiklerini dile getiren Varank, şöyle konuştu:

“Gençlerimizi darülfünun hayatlarının ilk başlarından itibaren bu programa karışma edeceğiz, elan mezun olmadan bu arkadaşlarımız hangi alana bükülmek istiyorlarsa o alanda uzmanlaşmış olacaklar. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı kendisine tığ epey icap KOSGEB ile lüzum TÜBİTAK ile gerek Kalkınma Ajanslarımızla Bakanlığımızın merkezi teşkilatıyla gençlerimize, öğrencilerimize arz fazla yatırım yapan, destekleyen bakanlıklardan tıpkı tanesiyiz. İlkokuldan başlayarak üniversite eğitimine, darülfünun sonrası veri fail bilim insanlarımıza kadar haddinden fazla ayrımlı desteklerimiz var.”

Gençlere imkan verildiği ve önü açıldığı takdirde başaramayacakları hiçbir husus olmadığının altını çizen Varank, zaman dünyanın konuştuğu insansız çekicilik araçlarını üretenlerin yaş ortalamasının 30’un altında olduğunu ve haddinden fazla sayıda dinç yazılımcının, girişimcinin çokça yetişkin projeleri hayata geçirdiğini bildirdi.

Türkiye’nin uygulayım bilimi tabanlı girişimcilikte adeta uzunluk yazdığını dile getiren Varank, oyun sektöründe önce iki çeyrekte dünyada genişlik çok envestisman alan şehrin İstanbul olduğunu rapor etti.

– “Elbette girişimci olabilirim diye niteleyerek üniversiteye başlayın”

Gençlerde tahammülfersa kabiliyetler gördüklerini tamlayan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 yılda Türkiye’ye yaptığımız yatırımların şu anda karşılığını görebiliyoruz. Türkiye’de iktidara geldiğimizde hoppadak 76 üniversite vardı, üniversiteye gezmek hemen bazılarının, vakit kaybetmeden imtiyazlı insanların yapabildiği tıpkı işti. Şu anda 208 üniversitemiz var. Türkiye’nin temas tarafında isteyen öğrencilerimiz üniversiteye devam edebilsinler, eğitimlerini alabilsinler diye aha biz bu yatırımları yapıyoruz. İktidara geldiğimizde Türkiye’üstelik kağıt üzerinde 5 teknopark vardı, bunlardan takkadak tıpkısı tanesinde 3 devam iştirak vardı ve yavaş yavaş emekleme aşamasındaydı. Şu anda 90’ın üstünde teknoparkımız var.”

Antalya’daki teknoparkın da kapasitesinin tamamen dolduğunu ifade fail Varank, yalnız Türkiye’den değil, ecnebi ülkelerden bile yatırımcıların firmalarını buradaki teknoparklara atmak amacıyla başvurularda bulunduklarını bildirdi.

Araştırı altyapıları, TÜBİTAK ile öğrencilere ve bilgelik insanlarına sunulan desteklerle Türkiye’bile dayanılmaz bire bir ekosistem oluşturulduğunu belirten Varank, bu yatırımlarla öğrencilerin özlük yollarını çizebildiklerini, girişimci olabildiklerini söyledi.

KAPAT X

Öğrencilere öz işlerini kurmaları yönünde önerilerde mevcut Varank, şunları kaydetti:

“Eğer üniversiteye başlıyorsanız, kafanızın kafasız planındaki evvel düşünceniz ‘Ya ben bu okuldan çıkışlı olayım, şurada tıpkısı şirkete gireyim, maaşımı alayım, başım ağrımasın.’ olmasın. Eğer üniversiteye başlıyorsanız, devletimizin hele Uran ve Teknoloji Bakanlığımızın haddinden fazla vahim destekleri, bursları, girişimcilik alanında yönlendirmeleri var. ‘Ben acep kendi girişimimi elbet kurarım, gelişim arayan değil, aksiyon veren şüphesiz olabilirim?’ Canlı arkadaşlarım bence ilk geçmiş bunu düşünerek terbiye hayatlarına başlasınlar. Verdiğimiz imkanlardan faydalanmaya çalışsınlar. Öz girişimlerini kursunlar, zat defa haritalarını kendileri çizsinler. Özlük ayaklarının üzerinde dursunlar. Böylece elan muvaffakiyetli, elan ek kızıl işlere imza atabilirler. Hayatınızın başlarında alacağınız risklerin size getirileri çok daha fazla olacaktır. Herhalde burada beni tanıyan bir arkadaşınız yoktur diye düşünüyorum. Daha önceki hiçbirinizle oturup kardeşçe ettik mi, onu bile bilmiyorum. Amma buraya katılmak üzere her aracıya ihtiyacınız olmadı. Süreçler gayet açık ve objektif.”

– “Bakanlığımız gençlerimizin ‘dayısı’ değil, kat arkadaşı”

Nazır Varank, program sonrası Siber Yurt Projesi’ne 2019’üstelik karışma olan ve 10 ay geçmiş dahi KOSGEB’in verdiği destekle 3 arkadaşıyla zat işini kuran Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencisi Sadican Üstün ile dostane etti.

Yüksek’ün ayrımsız yandan eğitimini sürdürüp tıpkısı yandan üstelik tır şoförlüğü yaptığı sırada üniversitedeki hocalarının yönlendirmesiyle Siber Vatan Projesi’ne katıldığını öğrenen Varank, Yüksek’e kişi şirketini kurduğu süreçte araya aracı koyup koymadığını ve bire bir yerlerde “dayısı” olup olmadığını sordu.

Faik’ün dahi tamamen zat gayreti ve KOSGEB desteği ile müteşebbis olduğunu belirtmesi üstüne Varank, şunları söyledi:

“Öğrencinin dayısı değilim. Haddizatında bu izlence ve bu arkadaşımızın örneği, Türkiye’bile başarmaya çalıştığımız yeknesak. Gençlerimiz ne işi yaparlarsa yapsınlar, ne alanlarda eğitim almak istiyorlarsa istesinler o alana bitmeme etsinler ama evvel akıllarının ayrımsız köşesinde ‘Ben elbette zat işimi yapabilirim, kendi ayaklarım üzerinde kuşkusuz durabilirim, aksiyon arayan değil, işveren zahir olabilirim, zat girişimimi şüphesiz kurabilirim?’ hep bu olsun. Bunu akıllarının bire bir köşesinde tutarken de Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile devletimizin ayrıksı hava ve kuruluşlarının desteklerini pekâlâ incelesinler. Devletimiz bu alanlara haddinden fazla kilolu destekler veriyor, yatırımlar yapıyor.”

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının TÜBİTAK ve KOSGEB destekleriyle sektörde yetişmek, özlük girişimini bina etmek, değişik alanlarda çalışmak isteyen gençlere haddinden fazla alçak destekler verdiğini anlatan Varank, Sadican Yüksek’ün, bu desteklerden faydalanan öğrencilerden biri olduğunu anlatım etti.

Gençlerden Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığını yakından strateji etmelerini, eğitim bilimi programlarına katılmalarını, burslara başvurmalarını, girişimcilik, araştırma desteklerinden faydalanmalarını isteyen Varank, CHP Kol Başkanvekili Mutlak Özel’in, “Herkesin dayısı yok” sözlerine atıfta bulunarak “Uran ve Teknoloji Bakanlığı zinde arkadaşlarımızın tırnak içerisinde söylüyorum, ‘dayısı’ değil, kere arkadaşı. Biz bu kere arkadaşlığını birlikte inşallah onlarla alay malay yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

– Öğrenciler programa şüphesiz katıldıklarını anlattı

Programda Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ile ahbapça eden öğrencilerden Gerçek Sürmelihindi, programa gelmek için tek aracıya ihtiyaç duymadığını, üniversitedeki hocalarının bilgilendirmesi ile başvurduğunu söyledi.

Eğitime Konya’dan katılan Baturalp Güvenç da yekpare öğrencilere benzeri fırsatların sunulduğunu, bu alanda kendisini yetiştirmek isteyenlerin bu nev imkanlardan faydalanabildiklerini kaydetti.

Hele eş kayırma kabilinden aynı durumla katiyen karşılaşmadığını vurgulayan Güvenç, “Adam çalışma üzere tıpkısı durumun mühendisler ortada yeri yoktur. Kişinin kendisine yaptığı saygısızlıktır, buraya katılan cümle üstelik buna ihtiyaç duymamıştır. Burada koca olan insanın kendisini geliştirebilmesi.” ifadesini kullandı.

Share: