Nazır Koca açıkladı: Yeniden kapanma olacak mı?

Esenlik Bakanı Fahrettin Herif, “Eskimemiş bati bakımların açılması gibi aynı boyut namevcut. Panik havası bulunmayan. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini daha çok hepimiz biliyoruz. Yeniden mantinota ve tıpkı olaylar olamaz. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam” dedi.

Avrupa’da koronavirüs vakaları artıyor. en üst Almanya, mütezayit vakalar dolayısıyla yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Peki Türkiye’dahi bile yeni tedbirler gündemde mi?

Afiyet Bakanı Fahrettin Eş, Kabine Toplantısı’nın arkası sıra açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki sonuç durumu anlatırken küsurat hadise sayısı ile alay malay yükünün benzeri oranda artmadığına dikkati çekti.

Avrupa’dahi günce hadise sayısı yüz bini aşan ülkeler var. O ülkelerde eskimemiş tedbirler için tedbir yapılıyor. Türkiye’üstelik bile fenomen sayısında artış bahis konusu fakat yeniden kapanma olmayacak.

“Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere bitmeme”

Ürkü havasının olmadığını söyleyen Nazır Herif, şu ifadelere yer verdi:

“Eskimemiş ağırbaşlı bakımların açılması kadar aynı buut namevcut. Panik havası namevcut. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini daha çok hepimiz biliyoruz. Baştan metres ve benzeri ahval olamaz. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam. V

efe sayısının artışı şu zaman günlük 40 katına büyüklüğünde intişar durumda. Sayrılarevi yükü ise şu zaman 3 tekmil kadar arttı. O anlamda korkulu tıpkı sayrılarevi yükümüzün olmadığını çokça rahat söyleyebiliriz. Korkulu bakımlarda üstelik bu artışların vazıh ve pahal olmadığını görüyoruz. Artışın tıpkısı oranda olmadığını ferah ferah söyleyebiliriz.”

“Yerel aşımız berenarı enerjik, sonuçlarından memnunuz”

Fahrettin Koca, tıpkısı nöbet henüz anımsatma dozunun yaptırılması uyarısında bulundu. Alelhusus 50 gözyaşı üstü, kritik, riskli olanların aşı yaptırmasını istedi:

“Aşılama girmek isteyen vatandaşlarımızın Turkovac aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız berenarı faal. Sonuçlarından memnunuz. Turkovac tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim. Bire Bir de tekrar riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, katma hastalığı olan kişilerin dahi cıvıl cıvıl ortamlarda maskelerini seçkin ant olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. ”

Share: