Nazır Izdıraplı, Muradova ile görüştü

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Deniz Üzüntülü, “Azerbaycan, bizim amacıyla ikinci evimiz değil, farklı evimiz. Bu hissiyatla bu duyguyla bakıyoruz. Hem Türkiye’nin hem üstelik Azerbaycan’ın kalkınması, arsıulusal planda birlikte havza anlamında bile hazar ve düzenlilik bölgesi üretim etmesi, mazlumların, mağdurların yüzünü çevirdiğinde kendilerini güvende hissedeceği benzeri vadi ve havza yapılış etmesi açısından sonuç merhale makro.” dedi.

Faaliyet ziyaretleri kapsamında Bakü’ye mevrut Üzüntülü, programının geçmiş gününde, Azerbaycan Sülale, Eş ve Yavru Sorunları Fehamet Komitesi Başkanı Ilkbahar Muradova ile düet ziyaret yaptı.

Yanık, burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan ve Türkiye toplumlarının yekdiğeri için çokça eşsiz olduğunu vurguladı.

Azerbaycan’ın “Ümummilli lideri” Haydar Aliyev’in kabri ile Şehitler Mezarlığı ve Türk Şehitliği Anıtı’na ziyarette bulunduklarını anımsatan Acılı, Kafkas İslam Ordusu’nun şehitleri arasında Bilecik, Balıkesir ve Bartın kadar çeşitli yerlerden askerlerin olduğunu hatırlattı.

Acılı, “Bizim Çanakkale şehitliğini ülfet ettiğimizde Bakü’den, Nahçıvan’dan, Karabağ’dan adlar görürsünüz. Zımnında bizim tarihten bu yana devam eden ve hiç kopmayan dip, sarsılmaz bağlarımız var. Tığ o bağları, şehitlerimizin topraklarımızda bıraktığı kanla oluşturmuş durumdayız.” diye konuştu.

– “Azerbaycan ve Türkiye, felek ortaklığı üstelik yürütüyor”

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki toplumsal, hesaplı, ticari bağlardan önce bunları kuvvetlendiren tarihsel bir bandaj olduğunun altını çizen Kederli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nedeniyle biz bugün birlikte çıktı bile Türkiye namına Azerbaycan ile ilişkilerimizi akıbet kademe önemsiyoruz. Azerbaycan, bizim amacıyla ikinci evimiz değil, sair evimiz. Bu hissiyatla bu duyguyla bakıyoruz. Hem Türkiye’nin hem birlikte Azerbaycan’ın kalkınması, uluslararası planda de mıntıka anlamında da hazar ve düzenlilik bölgesi tesis etmesi, mazlumların, mağdurların yüzünü çevirdiğinde kendilerini güvende hissedeceği bire bir saha ve nahiye üretim etmesi açısından serencam etap oylumlu.

Azerbaycan ve Türkiye, sadece tarihsel, kültürel, milli ve manevi anlamda kuma değil, bir zamanda havza ve dünya siyaseti ölçeğinde baktığımızda aynı baht ortaklığı de yürütüyor. Zaman Azerbaycan ve Türkiye adına iş birliğinin ve nasip ortaklığının hem ülkelerimiz hem bölgelerimiz ama aynı zamanda de dünyada uluslararası toplum açısından birlikte hangi büyüklüğünde koca olduğunun farkındayız ve bunu yükseltmek için de uğraşıyoruz.”

– “Kısmık teşrikimesai içerisindeyiz”

Azerbaycan Karı, Eş ve Bala Sorunları Heybet Komitesi Başkanı Baharat Muradova üstelik konuşmasında, Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerini müttefiklik düzeyine çıkartan Şuşa Beyannamesi’nin öneminden bahsetti.

İşgalden kurtarılan toprakların ümran ve ihyasının sürdüğünü anlatan Muradova, bugün Zengilan’de yeninden kurulan Ağalı köyüne önceki göçün başladığını, bazı ailelerin bu sabah eşyalarını araçlara yükleyerek vaktiyle hasrolunmak zorunda kaldıkları topraklara döndüğünü bildirdi.

Muradova, “Bu, Türk’ü yerinden etmenin, vatanından kovmanın, onun evini yıkarak üstünde ongunluk kurmanın kabil olmadığını gösteriyor. Türk muhakkak bunun yanıtını verecektir. Azerbaycan’la Türkiye’nin kuma çabaları, Türkiye’nin manevi desteği yardımıyla biz bu savaşı kazandık. Zaferlerimiz sürecektir.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı ile gümüşgöz teşrikimesai içerisinde olduklarını tamlayan Muradova, Türkiye’nin ilişik alanlardaki tecrübelerinden faydalandıklarını kaydetti.

Share: