Nazır Bilim Adamı: Türkiye’nin üretim gücü arttıkça sav çözme kabiliyeti artmaktadır

“Türkiye’nin üretim gücü arttıkça ülkü çözme kabiliyeti artmaktadır. Sevgili çözme kabiliyeti, Türkiye’nin demokrasi içinde ekonomideki hedeflerine ulaşmasını mümkün kılacaktır. Burada kimsenin tereddüdü olmasın”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilim Adamı, “Türkiye’nin üretim gücü arttıkça dava çözme kabiliyeti artmaktadır. Dava çözme kabiliyeti, Türkiye’nin demokrasi içinde ekonomideki hedeflerine ulaşmasını mümkün kılacaktır. Burada kimsenin tereddüdü olmasın.” dedi.

Bilimci, kentteki aynı otelde düzenlenen “Bursa Üretim Sürecine Katılımın Desteklenmesi Projesi Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, projenin ülkenin çeşitli sanayi şehirlerinde uygulamaya koydukları eskimemiş benzeri izlence olduğunu söyledi.

Programın Türkiye’nin istihdam açığına katkıda bulunacağını tamlayan Bilim Adamı, yıl sonuna kadar Türkiye’nin tüm şehirlerinde sanayide 50 bin yeni istihdam oluşturmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Bilimci, programın başarılı olmasının sanayiye çeşitli sektörlerde yetişmiş iş gücü sağlayacağını vurgulayarak, “Bu elbette Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu şartlar açısından umulmayan anlamlıdır. Çünkü Türkiye gelişmekte olan ayrımsız ülke, hızlı gelişsunma bir ülke. Diğer gelişmekte olan ülkelerden ayrıştığı çeşitli boyutlar var. Geçtiğimiz salgın döneminde, pandemi sonrasında bunu açıkça gördük. Dünyanın arz hızlı büyüyen, yüzde 11,7 büyüyen aynı ülkesi adına ayrıştık. Büyüme hızımız oldukça yüksek.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin üretim gücüyle karşılaştığı sorunları aşabileceğini bugüne kadarki performansıyla ortaya koyduğunu belirten Âlim, şöyle devam etti:

“Tabiatıyla genç nüfusumuz var. Genç nüfusun avantajları olduğu gibi sorunları dahi bulunan. Eğleşker ekonomi genç nüfusu istihdam edecek kapasiteye, performansa ehil değilse ara sıra açık oluşursa o dahi işsizlik yerine karşımıza çıkar. Dolayısıyla genç nüfusun istihdama katılması ekonominin eskimemiş iş imkanları üretmesi yerinde, yani iş açığı çıkması durumundaki sorunların de çözülmesi istihdamın nitelikli emekle, yani sanayinin temenni ettiği emekle buluşturulmasıyla mümkündür. Bu programların amacını umumi namına böyle tanımlayabiliriz.”

– “Üretim gücü arttıkça sevgili çözme kabiliyeti artmaktadır”

Bilimci, pandemi sonrası dünyanın konuşu kriz yaşadığına işaret ederek, “Bu krizin öncelikle hepimizin bildiği üzere enerji merkezli tıpkısı kriz olduğu… Bilhassa bölgemizde Ukrayna Savaşı’ndan sonra ortaya çıçağ erke ve tahıl sorunlarının ön plana çıktığı ayrımsız aşamadan geçiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin tahıl krizinin çözülmesinde tarihi ayrımsız kurum oynadığını dile getiren Âlim, bu durumun aynı zamanda Türkiye’nin bölgede barış üreten bir rolünün olduğunu üstelik bütün dünyaya gösterdiğini vurguladı.

Âlim, enflasyona değinerek, “Döviz talebinin artması, döviz fiyatlarını artırıyor. Bildiğiniz iktisada giriş derslerinde öğretilen bizim ibret kitaplarımızın elan başlangıcında yer düz bire bir şülen. Talebi arttığı ahit, onu yeterli üretemiyorsanız onun fiyatı artar. Bu öbuğulanmış aynı ülkü yerine karşınızda duruyor. Bittabi Türkiye’ye arttırma bir yük elan geliyor. Döviz fiyatlarındaki dalgalanmanın dışında bir başka yük üstelik erke kaynaklarının durum ettiğimizin üzerine çıkmış olması.” değerlendirmesinde bulundu.

Bunların çözümsüz olmadığını vurgulayan Bilimci, şunları tabir etti:

“Bunların bir kısmı uluslararası sistemde meydana gelen krizlerin yahut sorunların çözülmesine bağlıdır. Amma temel öbuğulu tarafı de bizim elimizde olan tarafı de ekonominin abra içinde olması, büyümesini sürdürmesi. Türkiye, bugün ihracata dayalı büyüme modeline geçuğur, bunu ısrarla sürdürerek, ihracata dayalı büyüme, büyümenin da sanayi üretimine dayanması, sanayinin üstelik imalat sanayinin dinamizmine oturarak bitmeme ettirilmesi Türkiye’nin önündeki tek çözüm yolu. Bu çözüm yolu, Türkiye istikrarını, demokratik istikrarını sürdürdüğü müddetçe başarılabilecek benzeri yoldur. Burada başarıyla sonuçlandırılacak bire bir yoldur. Burada hiç kimsenin tereddüdü olmasın. Türkiye’nin üretim gücü arttıkça sorun çözme kabiliyeti artmaktadır. Sorun çözme kabiliyeti, Türkiye’nin el erki içinde ekonomideki hedeflerine ulaşmasını mümkün kılacaktır. Burada kimsenin tereddüdü olmasın.”

– “Bakanlık, emeğin yanında”

Bakan Âlim, istihdam, yatırım, sanayi ve üretim arasındaki ilişkiyi sağlayacak sunu öbuğulu mebde olan insanca boyutu desteklemeleri gerektiğini vurguladı.

KAPAT X

Izlem ettikleri sosyal politikalarla bunu gerçekleştirdiklerini belirten Bilgin, “Bütün kamu çalışanlarını koruyacak 3600 düzenlememizle, yaklaşık 5,5 milyon zor ve amme çalışanını kapsayan bir düzenlemeyle, bu sosyal politikada emekçilerin şişkinlik karşısındaki konumunu güçlendirdik. Diğeri üstelik minimal ücretteki aşınmayı, yılbaşında yaptığımız yüzde 50’lik artışın para şişkinliği karşısındaki aşınmasına aceleten arttırma bir yüzde 30’luk bindi verdik. Bu programlarımız bitmeme edecek. Türkiye’nin emekçgelecek şunu biliyorlar, Türk devleti içtimai devlet politikalarını uygulamakta kararlıdır. Onları enflasyona, ekonomideki aksi şartlara karşı siper sözünü her ahit yerine getirme kararlılığındadır. Bundan kimsenin endişesi olmasın.” diye niteleyerek konuştu.

Âlim, işsizlikle mücadeleyi dahi anlatarak şunları kaydetti:

“Üretim Sürecine Katılım Programı, burada bizi aynı araya getiren asıl etmen bu. Bunu destekleyen başka programlarımız dahi var. İŞKUR’un yürüttüğü işbaşı eğitim programları var. Bunlar üstelik doğrudan doğruya istihdam öncesinde çeşitli eğitim programlarıyla istihdama hazırlama, insanlarımızı, emekçilerimizi istihdama hazırlayacak, farklı düzeylerdeki mücahede niteliklerine erbap olan genç işsizlerimizi iş sürecine sokma programları. İşsizliğe karşı mücadelede Çalışma Bakanlığı emeğmağara yanında. Diğçeri programımız doğrudan istihdam. Yani ayrımsız eğitim, kurs kabil bire bir projenin içine girmeden doğrudan istihdam bugün da üretim sürecine katılım programında bunlardan biridir.”

– “Kayıt dışı istihdamı önleyecek ayrımsız programdır”

Bakan Bilimci, ülkenin farklı şehirlerinde zorunlu göçle başka ülkelerden mevrut insanların çalıştığını dile getirerek, “Bunların üstelik hoppadak içtimai yardımlarla değiklim, bunların de iş sürecine katılmak isteyenlerini, katılanlarını çalışma izni çerçevesi içinde istihdama katılmasını sağlayan programlar var. Bu programları destekleyen Uluslararası Göç Örgütüne, onun kıdemli yöneticisine dahi buradan teşekkür ediyorum.” dedi.

Yürüttükleri programlarla uran kuruluşlarıyla iş arayan insanları bire bir araya getirdiklerini belirten Bilimci, şunları söyledi:

“Onlara tığ 3 kamer evet birlikte 6 ay bindi veriyoruz. Onun finansmanını biz gerçekleştiriyoruz. Bu iş sürecine katılım programına giren işçilerin 3 kamer ya bile 6 ay bütün ihtiyaçları karşılayacak, ücretlerini, sigorta primlerini tığ veriyoruz. Ondan sonra mütezayit kısımdan işverenler onların 6 ay aldıysalar bu üretim sürecine katılım programını, 2 yıllık işkayınbirader, istihdam garantisini işverenlerimiz garanti ediyor. Bunun amacı şu işçiyle işvereni bir üretim sürecinde buluşturmak, emeğe ebat kazandıracak programı, bizim desteklediğimiz aşamadan bilahare iş sürecinde ahenk sağlayacak kalitedeki emeğin istihdamının bitmeme ettirilmesi. Bu aynı zamanda ülkemizdeki kayıt dışı istihdamı, özellikle yabancıların kayıt dışı istihdam içinde düzlük almalarını önleyecek, düzenli çalışmayı, düzgün çalışmayı, düzgün işi örgütleyecek bire bir programdır.”

Icra Vekili Bilim Adamı, programın Türkiye çapında hızla yayılmasının planlandığını bile sözlerine ekledi.

Toplantıevet, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uluslararası Göç Örgütü Kıdemli Izlence Koordinatörü Torsten Haschenz, bazı milletvekilleri, gelgel müdürleri ile sektör temsilcileri katıldı.

Share: