Nazır Bilgin: İşçilere zıt tavır sergileyenler karşısında bakanlığımızı bulur

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilim Adamı, “Türkiye’dahi demokratikleşme ileriye doğru gittikçe sendikal hakların ve özgürlüklerin kullanımı dahi genişlemiştir. Heybet toplumsal güvenlik sistemi Türkiye’nin oldukça kapsamlıdır” dedi.

Âlim, Türk Maden Sendikası Bursa Şubesini ziyaretinde yaptığı konuşmada, çalışma hayatında yeryüzü öbuğulu boyutun çalışma olduğunu rapor etti.

Emekçilerin temas türlü sorununun bakanlığın sorunu olduğunu söyleyen Bilim Adamı, şöyle devam etti:

“Tabiatıyla demokratik toplumlar sendikaların, toplu sözleşme müessesesinin olduğu toplumlardır. Sosyal hakların geliştirilme araçlarının olduğu toplumlardır. Türkiye’dahi demokratikleşme ileriye doğru gittikçe sendikal hakların ve özgürlüklerin kullanımı dahi genişlemiştir. Azamet toplumsal güvenlik sistemi Türkiye’nin oldukça kapsamlıdır.

Yüzde 99,99’a ulaşan tıpkı toplumsal güvenlik ağına sahibiz. Içtimai güvenliğin içinde öyaşlı bir içtimai koruma sistemi olan sağlık sistemimiz aynı şekilde. Tığ içtimai devletin bu alanlardaki bütün imkanlarını yeryüzü enerjik aynı şekilde kullanma konusunda hiçtıpkı tereddüdü olmayan, bugüne kadar birlikte bu konuyu başarıyla yürütmüş olan tıpkı ülkeyiz.”

Bakan Bilgin, çalışma hayatında diğer bire bir düzenleyici mekanizmanın toplu sözleşmeler ve toplu sözleşmelerin dışında da minimal ücret uygulaması olduğunu dile getirerek, “Demokratik toplumlarda minimum ücretin üstündeki ücret demokratik müesseseler vasıtasıyla işletilir ve yükseltilir. O bile nedir? Şişko sözleşmedir. ‘Şişko sözleşme’ deyince, muhakkak örgütlü işçiler şişman sözleşme hakkından istifade ediyorlar. Örgütlenme düzeyi arttıkça bizim asgari ücretin üzerinde averaj ücret seviyesinin yükseleceği tıpkı aşamaya geçeceğimizin altını çizmek istiyorum” diye konuştuh.

“İşçilere münasebetsiz tavır sergileyen işverenler karşısında bakanlığımızı bulur”

İşçi kesiminin örgütlenmesiyle ilişkin sorunlara değnazil Bilimci, konuşmasını şöyle sürürdü:

“Bunlardan biri işletme türlerinin bizde ölçeğinin küçük olması. Küçük işletmelerde örgütlenme sorunlarının ağır olduğunu biliyoruz. Ä°kincisi, bizim işverenlerimizin sendikalara karşı demokratik çalışma kültüründen ırak olmaları. Sendikalardan ürkmeleri, sendikalı örgütlenmeyi tıpkısı hınç namına algılamaları. Bunun değişmesi lazım.

Üçüncüsü üstelik sendikalarımızın ve işçilerimizin örgütlenme motivasyonlarının düşük olması ve işçilerimizin dahi bu konuda henüz duyarlı hale getirilmesi. Eğitim başta atılmak üzere onlara bindi verilmesi. Dördüncüsü dahi devletin örgütlenme hakkının kullanımına karşı girişilen aksi tavırlara tavır alması. Bu konuda şunu söylemek isterim ki örgütlenme çabası içerisine giren işçilere olumsuz tavır sergileyen işverenler karşısında bizim bakanlığımızı bulurlar.”

“Türkiye işçilerinin emeğiyle büyüdü”

Türkiye’nin işçilerinin emeğiyle büyüdüğünün altını çizen Bilgin, “Türkiye’nin büyümesinde sunma büyük pay onların payıdır. Onların bu üretim sürecinden, ürettikleri değbakire pay almaları üstüne üstelik bizim Bakanlık olarak bütün sorumluluğumuzu namına getirmemiz gerekir. Bu konuda hiçbenzeri şeyden kaçınmayacağız” ifadelerini kullandı.

Bilgin, sendika ziyaretinin ardından otomotiv yan uran maden sektöründe kalıp, teçhizat ve komponent tasarlayan Beyçelik Gestamp AŞ’ye geçmisyon firma yetkilileriyle görüştü. Fabrikayı gezen Bilgin, sektörün geldiği noktanın kendisini bahtiyar ettiğini dile getirdi.

Icra Vekili Bilimci ve beraberindeki gök bilimi henüz sonradan asfalt el yapımı üzerine faaliyet gösteren Bayrak Group’u görüşme etti.

Share: