Nazır Akar: Sonuç tıpkı yıl içinde FETÖ nedeniyle 1980 kişinin ilişiği kesildi

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, “FETÖ ile mücadelemiz evvel günkü kadar, yani 16 Temmuz 2016’de ne ise aynı ağırlık, samimilik, özen ve hassasiyetle devam ediyor. Bunun dışında tıpkısı şulan asla düşünülemez. Akıbet benzeri yıl içinde FETÖ ile bağlantısından dolayı 1980 kişinin ilişiği kesildi”

Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, Ukrayna limanlarında muntazır tahıl ve gıbirlikte maddelerinin deniz yoluyla emniyetle sevkine ilişgaraz Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasındaki toplantının kısa süre içinde yapılmasının planlandığını belirterek, “Tahıl ve gıda maddelerinin taşınması içmağara aynı çekim üzerinde, umumi prensipler üzerinde anlaşmücevher varıldı. Bunun konkre aplikasyon planına dönüşmesi içmağara gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu hafta içinde bununla ilişkin benzeri toplantı yapılması muhtemel.” dedi.

Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bilek komutanları, nazır yardımcıları ve temas komutanlarının katılımıyla video telekonferans toplantısı gerçekleştirildi.

Kuvvet ve ordu komutanlarının yanı sıra mahdut içi ve dışındaki irtibat komutanlarının devam eden faaliyetlere ve sahadaki akıbet duruma ilişmaksat bilgiler paylaştığı toplantıda talimatlar veren Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun benzeri dönemden geçiyor. Şu esas büyüklüğünde büyük tıpkısı başarıyla bize sunulan görevleri adına getirdiniz. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum. Ä°nşallah daha çok bile aynı ciddilik ve halisane, diyalog ve eş güdüm içinde faaliyetleri yürütmek aracılığıyla bize verilen görevleri başaracağız.” ifadesini kullandı.

Terörle mücadelenin kararlılıkla bitmeme ettiğkayınbirader vurgulayan Akar, “En Son terörist tembel ayla getirilinceye büyüklüğünde küsurat bire bir şiddet ve tempoda, taarruzi benzeri ruhla teröristleri kaynağında işsiz ayla haberdar etmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diyerek konuştu.

Başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşuların sınırlarına saygılı şekilde faaliyetlerin devam ettiğkayınbirader aktaran Akar, “Pençe Kilit Operasyonumuz büyük ayrımsız başarıyla devam ediyor” sözlerini gider etti. Şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara şödeme dileklerini ileten Akar, şunları kaydetti:

“Başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ koyulmak üzere tüm terör örgütleri ile mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğbulaşık. Bu konudaki politikamız çok açık, kemiksiz. Yoğun mücadelemiz devam edecek. PKK/YPG, DEAŞ ve diğerleri ile arazideki mücadelemiz sürerken FETÖ ile mücadelemiz önceki günkü kabil, yani 16 Orak Ayı 2016’bile hangi ise aynı ciddilik, santimantalite, özen ve hassasiyetle devam ediyor. Bunun dışında ayrımsız şülen katiyen düşünülemez. Akıbet tıpkısı yıl içinde FETÖ ile bağlantısından dolayı 1980 kişinin ilişiği kesildi. FETÖ’den temizlendikçe gücümüzün arttığını görüyoruz. Bunun üstelik yeryüzü konkre örneği Mehmetçiğmağara yaptığı başarılı operasyonlar ve esmer, deniz ve havada gerçekleştirdiği tatbikatlardır.”

– Tahıl koridoru

Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin çözümüne yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri faaliyetlere dahi değinen Akaret, bu kapsamda ilgili bakanlık ve kurumların birçok düet toplantı icra ettiğini belirtti.

Son namına 13 Temmuz’dahi Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasında Ä°stanbul’bile dörtlü toplantı yapıldığını hatırlatan Akar, toplantı kapsamında Ukrayna ve Rusya Federasyonu askeri heyetlerinin ilk kez BM mensupları ile bu arada aynı masa etrafında tıpkısı araya geldiğini vurguladı.

Bakan Akar, “Tahıl ve gıde maddelerinin taşınması içmağara benzeri çekim üzerinde, umumi prensipler üzerinde anlaşmücevher varıldı. Bunun somut aplikasyon planına dönüşmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu hafta içinde bununla ait bire bir toplantı yapılması beklenen. Bu kapsamda Ä°stanbul’bile aynı harekat merkezinin kurulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontrollerin yapılması ve anlama rotalarında azimet emniyetinin sağlanması kabil asıl beceri hususlar söz konusu.” açıklamasında bulundu.

Share: