Mütezayit Kovid-19 vakalarına karşı ‘hatırlatma dozu’ yaptırın çağrısı

Antalya İl Esenlik Müdürü İsmail Başıbüyük, kalan Kovid-19 vaka oranlarına müteveccih tedbirler aldıklarını belirterek, “Elimizde kullanabileceğimiz bildirme zihayat silah şu dakika için telkih. Toplumdan ricamız yer güdük sürede anımsatma dozlarını yaptırmaları.” dedi.

Acı Ululuk Hastanesinde anımsatma dozu yerine altıncı aşısını yaptıran Başıbüyük, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastalığı geçirmiş olmanın yanında, düze arasında 6 ay kadar bir süre geçmişse hatırlatma dozunun yaptırılması gerektiğini söyledi.

Salgından tevakki etmek üzere tedbirlerin önemine işaret fail Başıbüyük, şunları kaydetti:

“Tamlık dünyada olduğu kabil ülkemizde da fenomen sayılarında faaliyet, artım söz konusu. İster istemez ilimizde bile bu kendini göstermeye başladı. Şu esas büyüklüğünde elimizde dört silahımız var. Maske, uzaklık, hijyen kuralları ve yanı sıra aşı. BioNTech, Sinovac veya domestik ve milli olması nedeniyle TURKOVAC aşısı yaptırabilirler. Aşı bizim üzere çok kırıcı ehemmiyet bildirme ediyor. Elimizde kullanabileceğimiz sunma dallı güllü cebe şu an üzere aşılama. Toplumdan ricamız genişlik güdük sürede hatırlatma dozlarını yaptırmaları. Hele 50 yaş üstü süreğen hastalığı olan ve esenlik çalışanları banko anımsatma dozlarını olmaları gerekiyor.”

Başıbüyük, bugün altıncı düze aşısını olduğunu belirterek, umum hastanelerde amme, özel yahut üniversite hastaneleri ayırt etmeksizin, birinci adım ev sağlığı merkezlerimizin de tamamında herhangi bir üç aşının birlikte yaptırılabildiğini vurguladı.

Herkesin kıygın olmamak amacıyla termin alarak aşılarını yaptırmasını isteyen Başıbüyük, “İlimizde da hadise sayılarında bir zindelik söz konusu. Şükürler olsun hastanelerimize sakil yük getirecek sayıda ayrımsız hikâye artışı söz konusu değil. Cemi tedbirler konuyla ilgili kamu planlamalar artışların bitmeme etmesi durumunda lacerem bir planlamamız olacağının hepsinin çalışmasını yaptık.” diye niteleyerek konuştu.

Share: