Müşahede kaybı dallı güllü dinç kız mecbur karın ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Görme kaybı hareketli zinde kız merbut us ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Erzincan’birlikte ilk defa “Endoskopik Hipofiz Cerrahisi” ve “Nöronavigasyon” cihazı ile kapalı bellek ameliyatı gerçekleştirildi

ERZİNCAN – Erzincan’de rüyet kaybı ve ızdırap sarrafiye ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 20 yaşında ki zinde kızın arasında belirlenen ur, ilk defa geçer not “Endoskopik Hipofiz Cerrahisi” ve “Nöronavigasyon” cihazı ile otama edildi.

Nadir tedavi uygulamaları arasına meydan alan “Endoskopik Hipofiz Cerrahisi” Erzincan Mengücek Gazi Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde Akıl ve Asap Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Essah Karagöz tarafından başarıyla uygulandı. Görme kaybı, müşahede bulanıklığı, rüyet kabiliyetinde eksilme, elem esas ağrısı şikayeti yaşayan 20 yaşında kim güre marazlı Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırı Hastanesi Bellek ve Sinir Cerrahisi Polikliniğine başvurdu. Gözünde kemiksiz rüyet kaybı tüvana tüvana marazlı uzmanlar vasıtasıyla muayene edilerek lazım tetkikleri yapıldı. Elan sonraları arasında tümör belirleme edilen pestil ameliyata makbuz. Sadık cerrahi ile Endoskopik yöntemle ve nöronavigasyon cihazı kullanılarak tümörü çıkarılan hastanın görme kaybı şikayeti tamamen iyileşti. Sağlığına tekrardan munsap tendürüst kız emeği geçenlere teşekkürname etti.

Başarılı bire bir şekilde ameliyatı gerçekleştiren Kanı ve Sinir Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Gerçek Karagöz, sökel ve ur hakkında genel bilgiler vererek, “20 yaşında bir eş hasta bize görme kaybı, müşahede bulanıklığı, şiddetli mebde ağrısı şeklinde şikayetlerde bulunarak geldi. Tığ de hastaya yaptığımız görüntülemelerde, hipofiz bezi dediğimiz beynin merkezi sayılabilecek aynı noktasında ur olduğunu tespit ettik ve bu tümöre cerrahi gereklilik açısından ileri tetkikleri yaptık. Müşahede alanı testleri yaptık, hormon panellerine baktık ve akıbet yerine üstelik cerrahiye karar verdik. 1 santimin üzerindeki tümörler, cerrahi yerine değerlendirilir bu tümörlerde ve bu tümör ameliyatı için yapılması gereken iş, rüçhan olarak elan birkaç hastaya engel verilerek yapılan tıpkı muamelat burundan girilerek yapılıyor. Tığ üstelik hastanemizde transsfenoidal yolla dediğimiz burundan girilerek, nöronavigasyon cihazı de kullanarak bu teknolojiyi de kullanarak hastanemizde bu amelitayı gerçekleştirdik. Sonuç olarak hastamızın görmesindeki kaybolma düzeldi. Daha abat görebiliyor. Bundan sonrası üzere üstelik takiplerini hastanemizde sürdürmeyi planlıyoruz. Bu tümörden bahsedecek olursak da; hipofiz bezi tümörleri alelumum iyicil namına nitelendirdiğimiz tümörler arasına girer. Olduğu yerde etrafındaki şanlı oluşumlara sıklet yapmasından ötürü bize bulgu vererek hastayı karşımıza çıkartan tümörlerdir ve vücuttaki ruhsal gerilim olsun değişik organların yönetimi olsun bu, hep vücutla ilgilendiren olan hormonların düzenlemesini sağlayan anne bezdir hipofiz bezi. Tığ hastamızda hormonal tetkikleri da değerlendirerek ameliyatımızı gerçekleştirdik. Sonrasında dahi hastanemizde kırıcı bakımımız olsun ameliyathanemiz olsun tam takım bulunduğu üzere bu ameliyatı güzel gerçekleştirebildik. Hastamız de sağlığına kavuştu. Taburculuğunu planlıyoruz sonrasında da polikliniğimizde takiplerine devam edeceğiz” dedi.

Beyninde tümör olduğu tespit edilen ve kudretli ameliyat sonucu şikayetlerinden kurtulan 20 yaşında kim sayrı Tomurcuk Yıldırım, emeği geçenlere teşekkürname ederek, ” 20 yaşındayım. Kafa ağrım vardı daim, rüyet kaybım vardı onun amacıyla geldim. Şuan üstelik gayet iyiyim görmem de aynı yüklülük namevcut. Mir ağrım yok. Hemşireler de çok güzel baktılar ilgilendiler doktorum de öyle. Gayet iyiyim teşekkür ederim hepsine” diyerek konuştu.

Gonca Sebep’ın annesi Huriye Yıldırım de ameliyatın kalburüstü geçtiğini ve kızının durumunun iyi olduğunu belirterek, “Ameliyat kudretli, çokça fena hâlde geçti. Doktorumuz da iyiydi ilgilendi. Hemşirelerimiz birlikte iyiydi yani memnunuz doktorumuzdan. Görme kaybı vardı, görmüyordu. Okula gidip geliyordu. Okulu bıraktı, gitmedi. Bayılıyordu, kafasını vuruyordu” ifadelerini kullandı.

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zihin Kuyrukluyıldız ise konuşmasında canlı hastanın sağlığına esasen kavuştuğunu, bu kudretli ameliyatlar sayesinde Erzincanlı vatandaşların apayrı şehirler ve hastanelere hesabına Mrngücek Gazi Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ni yeğleme edeceklerini söyledi. Kuyrukluyıldız liyakatli güzeşte operasyondan kontekst uzman doktoru ve ekibini tebrik ederek, “Zaman hastanemizin nöroşirürji servisinde sizlerle ekibimizin, arkadaşlarımızın tıpkısı başarısını sarılmak istedik. 20 yaşında Tomurcuk Eş beş altı ilk üstelik şikayetlerini anlattı. Hastanemize başvurdu ve daha çiçeği burnunda uzmanımız Ahmet Çın Karagöz eliyle nöronavigasyon yöntemi ile hipofiz cerrahisi ameliyatını burada gerçekleştirdi. Kestirmece 1 hafta kadar süre geçti ve şuan birlikte sizin de izlediğiniz kadar gayet zinde tıpkısı şekilde, şikayetleri gerilemiş ayrımsız şekilde, hastanemizden memnun ayrımsız şekilde, ekibimizden, doktorlarımızdan, hemşirelerimizden kıvançlı tıpkısı şekilde hastamızı taburcu edeceğiz. Bu başarılar hem ekibimizin motivasyonunu yükseltiyor hem bile hemşerilerimizin almaşık kendisine apayrı şehirlere, eksantrik hastanelere gitmesinin önüne eski oluyor. Bizler bile ekibimize teşekkürname ediyoruz” ifadelerine saha verdi.

Share: