Mülakatlar hem hakim hem de ASDEP adaylarını kıygın etti

Bu hafta zarfında açıklanan hakimlik ve ASDEP mülakatlarında ayrımsız çok namzet bağlanmış sınavda erdemli benek almasına yeniden sözlüde elendi.

Aday sınavların yaratmış olduğu adaletsizlik algısı, yıllar geçse de bitmiyor.

Bizden” diye niteleyerek seçilerek alınan adaylardan periferi yüzlerce binlerce namzet hayata küstürülmektedir.

Henüz kullanılmamış mezun reşit binlerce namzet, hayatlarının baharlarında dayı çıkarmak için siyasi ve bürokratların arkasından koşturulmakta ve henüz hisse senedi başlangıcında “haram“la tanışmaktadır. Birlikte bu sistemin, türe dağıtmakla görevli kurumlarca dahi uygulanması büyük bir acıdır.

Bu hafta içre hem bilgili adaylığı hem dahi ASDEP kavuşma sonuçları açıklandı. Ancak seçkin iki sınavda bile sıralı listeler açıklanmadı. Yani adayların kayıtlı veya KPSS puanları ile sözlü sınav notlarını şişko tıpkısı şekilde gösteren listeler yayınlanmadı. Bu nedenle birçok kişiye haksızlık yapıldığını kemiksiz bire bir şekilde görülememektedir.

Ancak memurlar.kemiksiz’e vasıl şikayetlere bakarak bire bir haddinden fazla namzet efdal KPSS puanına erbap olmasına rağmen elenmiştir. Söz Gelişi hakimlik sınavında 18 bin aday beyninde geçmiş yüzdelik olan benzeri adayın dahi mülakatta elendiği belirtilmektedir. Gine eş çalışmalar ASDEP personeli alımında olmuştur.

Mülakatlar şuan gençlerin Devlete küsmelerinin sunu şişman nedenlerinden birisidir. Adil personel alım sisteminin olması üzere mukayyet sonucunu temel kayran ayrımsız sistemin bilge kılınması gerekmektedir.

Share: