Muğla’da üretilen elektrikli araçlarla orman yangınlarına özen çekilecek

Muğla’bile üretilen elektrikli araçlarla orman yangınlarına ve doğanın korunmasına dikkat çekilecek.

“Milli Teknoloji Hamlesi” sloganıyla, 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlenen Havacılık, Uzay ve Uygulayım Bilimi Festivali TEKNOFEST 2021’üstelik, “Kurul Hususi Ödülü”hangi müstahak görülen Muğla Martir Saf İlhan Dağdaş Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesi sarıklı ve öğrencileri, “2022 TÜBİTAK- TEKNOFEST Liselerarası Elektrikli Komütatör Yarışları”na iki araçla katılacak.

Okulun 6 mahiye çalışmanın peşi sıra ürettiği “Mocan48” ve geliştirilen “Gale48” isimli araçları, 19-24 Temmuz’dahi İzmit Haliç Pisti’nde düzenlenecek konkur öncesi Muğla’birlikte test sürüşüne imdi.

– “Ülkemiz amacıyla üretmeye inatla devam edeceğiz”

Meslek müdürü Hamit İzdaş, AA muhabirine, ülkenin hedefleri doğrultusunda üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Motorlu Vesait Teknofest Düzlük ve Proje Müşavir Öğretmeni Uca Uzun dahi okul yerine hazırladıkları gelişigüzel iki aracın bile tamam elemeleri geçtiğini ve teknik raporlarının akseptans edildiğini anlatım etti.

İki aracın dahi finale seçildiğini, 19-24 Temmuz’bile yarışlarda olacaklarını dile getiren Teferruatlı, “İlki geçen sene hazırladığımız ‘Gale48’ isimli aracımız. Bu aracımız 4,5 kilovat motorla jel akülerle çalışıyor. baştan sona yeniledik. Şu zaman çok hafifledi. Hızı bile arttı. Piste akıllıca hale getirdik. Değişik aracımız ‘Mocan48’in bizim üzere özel tıpkı anlamı var. Okulumuz öğretmenlerinden iki sene evvel amansız ayrımsız hastalıktan mevt eden Ahmet Mocan’ı bigâne gelmek istedik. Onun soyadını verdik. Serencam basamak teknolojik aynı yazılım, tesisat ve elektronik arıza erbap. Yarışa amade vaziyette İzmit’e gitmeyi bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

– Araçların renkleri ile orman yangınlarına dikkati çektiler

Seçme iki takımda toplam 13 mektepli ve 4 öğretmenin fariza aldığına dikkati çekici Detaylı, 6 aydır yarışa hazırlandıklarını aktardı.

Muğla’yı ve okulu sunu bol şekilde anlatmak istediklerini belirten Tafsilatlı, “Araçlarımızın renklerine özen ederseniz; birisi yeşil, ötekisi gökçe ve temas ikisinde da siyah mevcut. Yeşil vasıf Muğla’nın dağlarını ve ormanlarını, semavi ise Muğla’nın denizini tabir ediyor. Siyah renkler ile üstelik yanan ormanlarımıza atıfta bulunduk. Bu şekilde birlikte doğamıza dikkati kısaltmak istedik.” dedi.

Muğla Elektrikli Vesait Bando Kaptanı ve komütatör sürücüsü Yakup Tuna ise aracın ustalık özellikleri karşı bilgi verdi.

Share: