MSB, işçi alımıyla ilgilendiren iddiayı yalanladı

Milli Defans Bakanlığı (MSB), Cumhuriyet ve Bigün adlı gazetelerin, “MSB’nin işçi alımı kriterlerine fırka üyeliği şartı getirildi” şeklinde haberlerine yönelik açıklama yaptı. MSB’den yapıulan açıklamada bakanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere gerçekleşecek 2 bin 533 açıktan işçi alımıyla ilgilendiren, “Ä°2021 yılı 2 bin 533 işçi alımına ilişamaç başvuruda kâin aday bilgilerinin İŞSEVIYE tarafından bakanlığımıza iletmesini müteakip uygulamalı/sözlü sınava girmeye türe kazanan adayların belirlenmesi amacıyla ait yönetmelik hükümleri gereği kâtibiadil huzurunda 28 Temmuz 2021 tarihinde ad çekme çekimi yapılacaktır.” denildi.

Milli Defans Bakanlığı (MSB), bakanlığa işçi alımına ilişgaraz kamuoyundaki bazı iddialarla ait yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada bakanlığın öncelikli ihtiyacı olan ve açık küsurat iş gücü ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bakanlığa bağlı iş yerlerinde bakım ve onarım hizmetlerinde istihdam edilmek üzere 2 bin 533 işçinin açıktan alımı içmağara Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından ilana çıkıldığı belirtilerek şöyle denildi:

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Asıllar ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğmağara 12’nci maddesinde, ‘Amme hava ve kuruluşlarınca ılımlı öğretim ve daha ast düzeyinde istihdam edilecek işçilerle saffet hizmetlerinde, güvenlik ve esirgeme hizmetlerinde, bakım ve onarım hizmetlerinde eğitim şartı aranmaksızın başvuranlar arasından çekilecek ad çekme ile belirlenir. Kura çekimi talebi veren amme hava ve kuruluşu tarafından iş ilanında tamlanan gün, saat ve adreste noterlik nezdinde yapılır. Adaylar istemeleri halinde ad çekme çekimini izleyebilir‘ hükmü düz almaktadır. Açıktan işçi alım faaliyeti söz konusu yönetmelik esasları çerçevesinde kamuoyuna İŞKIRAT tarafından duyurulmuş ve başvurular İŞSEVIYE tarafından 02-06 Temmuz 2021 tarihleri arasında alınmıştır. Milli Defans Bakanlığı sosyal iletişim araçları hesapları ve genel ağ sayfası üzerinden de ayrıca söz konusu alıma ilişmaksat duyurular yapılmıştır. Ä°landa tamlanan şartları taşıyan tüm vatandaşlarımız söz konusu işçi alımına başvuru yapabilmiştir. İŞDÜZEY tarafından alıatlatmak başvuruların tamamı bakanlığımıza iletilecektir.”

“Tüm işlemler kamuoyuna açık şekilde gerçekleşmektedir”

Aynı yönetmelik kapsamında gerçekleştirilen geçmiş alım faaliyetlerinde 2019 yılında 600 işçi temini için İŞDÜZEY’a 35 bin 697 kişinin başvuruda bulunduğu, kura ve belge kontrolü sonucunda 2 bin 325 kişinin uygulama/sözlü sınava girmeye hak kazandığı; 2020 yılında 1072 işçi temini içmağara İŞSEVIYE’a 81 bin 230 kişinin başvuruda bulunduğu, ad çekme ve belge kontrolü sonucunda 3 bin 746 kişinin uygulama/sözlü sınava girmeye hak kazandığı hatırlatılarak şu ifadelere saha verildi:

“2021 yılı 2 bin 533 işçi alımına ilişamaç başvuruda mevcut namzet bilgilerinin İŞKUR tarafından bakanlığımıza iletmesini müteakip uygulamalı/sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların belirlenmesi amacıyla ilgili yönetmelik hükümleri gereği noterlik nezdinde 28 Orak Ayı 2021 tarihinde ad çekme çekimi yapılacaktır. Uygulamalı/sözlü sınava söz konusu yönetmeliğin 12’nci maddesinin 2’nci fıkrası hükmü gereği açık iş gücü miktarının 4 katı oranında aday akseptans edilecektir. Değersiz ismi çıkoku adaylar car edilen yerlerde ve tarihlerde uygulamalı/sözlü sınava alınacaktır. Kura çekimi geçmiş yıllarda olduğu kadar Milli Defans Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Umumi Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Ofis Başkanlığı Eğitim Merkezi Müdürlüğünde, noter huzurunda, kamera ile kayıt altına alınarak, elektronik beyin ortamında ve el kitabı müdahale olmadan gerçekleştirilecektir. Kurayı izlemeye gelenler arasından ad çekme salonunun kapasitesi doğrultusunda belirlenecek sayıdahi adaya ad çekme çekimini canlı takip etme imkanı sağlanacaktır. Geçmiş yıllarda olduğu üzere bu yıl üstelik ad çekme çekimi şeffaf benzeri şekilde ve kura çekimini izlemeye mevrut adaylara açık yerine gerçekleştirilecektir. Bakanlığımızca işçi gerçekleştirme faaliyetlerine ilişamaç tüm işlemler kamuoyuna açık, şeffaf ve denetlenebilir ayrımsız şekilde ilgilendiren mevzuat hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.”

Share: