Moda Gaziantep Fuarı kapılarını ihracat hedefiyle açtı

Gaziantep Penye Yapı Amade Çul, Aksesuarları, Kumaş ve Yan Sanayileri Fuarı- Moda Gaziantep, Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.

Fuarın açılışına, Gaziantep Ilbay Yardımcısı Anıl Alkal, Gaziantep Uran Odası (GSO) Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, GSO Umumi Heyet Başkanı Adnan Ünverdi, Moda ve Hazır Çul Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Umumi Müdürü İlhan Ersözlü, Gaziantep Ticaret Odası Sedir Başkanı M. Hilmi Teymur, Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi Komutan Vekili ve Güneydoğu Küçük Asya İhracatçı Birlikleri (GAİB) Eş Güdümcü Başkanı Ahmet Fikret Kileci, PENKON Yönetim Kurulu Başkanı Başbuğ Reisoğlu, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gaziantep Başkonsolosu Fatma Demirel, Hollanda Gönüllü Konsolosu Sağanak Tezel ve Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Müsteşarı Maşrab Mamirov ile hisse senedi insanları katıldı.

Yüzde 100 doluluk oranı ile açılan fuara ev içi ve dar dışından bütün 20 bini çok ziyaretçi ve 161 üretici katılıyor. 22 Mabeyin 2022 tarihine büyüklüğünde sürecek olan fuarda; bebe – çocuk amade giyim, karı amade giysi, erkek amade giysi, konfeksiyon canip uran ve aksesuarları ile güpür ve yapı makineleri sergileniyor.

Penye Konfeksiyon ve İmalat Hazır Çul Derneği iş birliğinde planlı fuar, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Uran Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Güneydoğu Rum İhracatçı Birlikleri ile Moda ve Amade Giysi Federasyonu eliyle destekleniyor. Ağırlıklı adına Rusya ilkin koyulmak için Ortadoğu, Şimal Afrika, Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerinden 20 binin üstünde ziyaretçinin katıldığı fuar, aracıyı aradan kaldırarak, henüz nitelikli ve haşat üretim yaptırmak isteyenleri, esas üreticiler ile direkt kendisine ülfet etmek isteyenleri ayrımsız araya getiriyor. Yüzdelik 100 doluluk oranı ile açılan fuara 161 üretici katılıyor.

Fuarın açılışında konuşan Gaziantep Ilbay Yardımcısı Anıl Alkal, “Zaman bu fuar açılışımızda sizlerle beraber olmaktan iri bir haysiyet ve mutluluk duyuyorum. Gaziantep büyüyen tıpkı site. Balaban sermayelerden tekessür, Gaziantep’in yer balaban sermayesi sanayicisinin cesaretidir. Penye ve konfeksiyon anlamında bu fuar müstahsil firmalarla ziyaretçileri buluşturmasıyla berenarı eke. İnşallah bugün burada oluşan bu birliktelikten esaslı sonuçlar çıkacağına, hem Gaziantep üzere hem ülkemiz için hem başka ülkelerden misafirlerimiz amacıyla bire bir sargı kuracağına inanıyoruz. Teşekkürname ediyorum” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Moda Gaziantep Fuarı’nın fasıl profesyonellerini, üreticileri ve alıcıları aynı araya getirdiğini tabir eden GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, “Yapı ve hazır çul sektörü hem şehrimiz hem üstelik bölgemiz üzere vazgeçilmez sektörlerin başında geliyor. Gaziantep birçok sektörde, çokça sayıda üretim kolunda üretim yapıyor; hele dokuma ve hazır çul sektörü üretim, dış satım ve istihdamdaki potansiyeliyle nazik önem taşıyor. Bizlerin da bu fuarda olduğu kabil sektörün biriktirim konusundaki çalışmalarını hızlandırmamız gerekiyor. Gaziantep Endüstri Odası olarak yürüttüğümüz çalışmalarla, biriktirim başta gelmek amacıyla sektörümüze derece yemlemek namına hayata geçirdiğimiz projelere bitmeme ediyoruz. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz Moda Gaziantep Fuarımızın firmalarımızın benzeri araya gelerek kuma tıpkı paydada buluşması noktasında de yüce katkılar sağladığını düşünüyorum. Fuarımızın sektörümüz, şehrimiz ve bölgemiz üzere doğru olmasını diliyor, gelişim birlikleri üzere TÜYAP’a, Penye, Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giysi Derneği’ne, Moda ve Hazır Çul Federasyonu’na, bindi ve ulama sunan kamu kurumlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Umumi Müdürü İlhan Ersözlü üstelik, “Gaziantep’te ilk kez gerçekleştireceğimiz Moda Gaziantep fuarımızda; 14 bin metrekare ilişkin alanda çocuk, avrat ve eş amade giyim üreticileri ilkin kalkmak üzere; kumaş üreticisi firmalarımızı ve canip sanayileri başlamak için 161 katılımcı firmayı ağırlıyoruz. 11 şehirden murahhas firmamızı 35 ülkeden 350 nefis elverişsiz dışı çekicilik heyeti ve binlerce hevesli ziyaretçi ile buluşturacağız. Mıntıka yapı ihracatına nazik ulama sağlamayı amaçladığımız fuarımızda, yerli ve ecnebi yaklaşık 20 bin kürsü ilgilisinin ziyaretini bekliyoruz. Fuarımızın düzenlenmesinde emeği sabık cemi paydaşlara çok teşekkür ediyorum. Fuarın sektöre, bölgeye ve Gaziantep’e leziz iyi olmasını diliyorum” diye konuştu.

Fuarın aksiyon birlikçisi PENKON Yönetim Kurulu Başkanı Resi Bey Reisoğlu ise, “Bizim sektörümüz Gaziantep’te bin dokuz yüz yetmişli yılların başında sanayi sektörlerinin büyük bölümünde makine ve kabak madde yatırımıyla alay malay çok korkulu endüstri yatırımı yapıyor. İnşallah fuarımızın da uluslararası pazara açılma üzerine devamlılığı tamam. Bizi on paralık yalnız bırakmayan ve bindi veren şehrin tamlık kurumlarına teşekkürname ediyorum” sözlerini kullandı.

Gaziantep’in vakit kaybetmeden mukannen sektörlerde değil, amade giysi sektöründe da büyük aynı şehir olduğuna dikkati çekici Moda ve Amade Çul Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk ise, “Ben bu fuarın üreticilerin alay malay cereyan ederek koskocaman bir gaye üstleneceğini düşünüyorum. Küşayiş vermeden, terini soğutmadan koşan bir fuar olmasını dileyerek fuarın düzenlenmesinde destek veren herkese teşekkürname ediyorum.”

Ziyaretçiler amacıyla ücretsiz servislerin Şirehan Otel önünden kullanılabileceği Moda Gaziantep Fuarı; Ortadoğu Fuar Merkezi’nde 19-22 Meyan 2022 tarihlerinde saat 10.00 – 18.30 arasında müzakere edilebilecek. – GAZİANTEP

Share: