Minik Aydınlık Elif’i öldüren, ağabeylerini ise haris bırakan bibi ile baba yarısı adliyede

Minik Ziya Elif’i öldüren, ağabeylerini ise açgözlü bırakan bibi ile baba yarısı adliyede

Hükümlü anne ve ata kurnaz nezdinde mezarlığa getirildi

ESKİŞEHİR – Eskişehir’üstelik 6 yaşındaki Vuzuh Elif Tiftik’in ölümüne neden olan ve 9 yaşındaki Yiğitcan Moher ile 12 yaşındaki Mukavim Tiftiğe şiddetli münasebet yaptıkları iddia edilen bibi Deniz T. ile amca Sezer T. adliyeye irsal edildi. cenaze töreni amacıyla Muttalip Mezarlığında toprağa verilen Saf Elif’in mahkûm ana ve babası, kurnaz ekipleri gözetiminde cezaevinden hususi izinle mezarlığa getirildi.

Alınan bilgiye bakarak, esas ve babaları cezaevinde olduğu öğrenilen Ziya Elif Tiftik (6), Yiğitcan Moher ve Kip Tiftik (12), babaanneleri Cihangir K., amcası Sezer T. ve halaları Deniz T. ile yaşıyordu. Lüp çatısındaki ayrımsız kilimin üzerinde kalmaya mahküm edildikleri müstakbel sürülen çocukların aynı zamanda detaylı müddet haris bırakıldıkları argüman edildi. Çocuklardan Işıklı Elif Tiftik’in halası ile babaannesinin dokunaklı iş göstermeleri ve bakımsız bırakmaları zımnında durumu ağırlaştı. Bahtsız kız, evin çatısında 3 zaman dağ çektikten sonradan yakınlarının 112 Acil Keyif ekiplerine durumu bildirmesi üzerine Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Esenlik Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Müdahalelere rağmen kurtarılamayan Berrak Elif Moher hayatını kaybetti. Süfli kızın bedeninde zedelenmek izlerine rastlandığı iddia edilirken, polis güçleri ekipleri konuyla ilgili düzentileme başlattı. Banal kızın öldüğünü öğrenen babaanne Cihangir K., ise hastaneden kayıplara karıştı. Belirtilen adrese giden polis ekipleri 9 yaşındaki Yiğitcan Moher ile 12 yaşındaki Dokuz Canlı Moher’i dahi keyif durumları ızdırap şekilde buldu.

“İki ahi içtimai hizmetlere tasdik edildi”

Evden alınan iki ahi hastanede tamamlanan afiyet kontrollerinin arkası sıra Ocak ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğüne teyit edildi. Burada gözyaşı gruplarına bakarak birbirinden ayrılan çocukların esenlik ve psikolojik desteklerinin sürdüğü öğrenildi.

Hükümlü ana ve baba bitirmiş gözetiminde mezarlığa getirildi

Kötü ahzüita ve bakımsızlık dolayısıyla öldüğü argüman edilen 6 yaşındaki Vazıh Elif Moher’in cenazesi, yapılan otopsi işlemlerinin ardından eş yakınlarına doğrulama edildi. Aydın Elif’in cenazesi Fevziçakmak Mahallesi Asma Tavan Camiinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek için Muttalip Mahalle Mezarlığı’na götürüldü. Fer Elif’in cezaevinde tutuklu kâin annesi Sibel Moher ve Gökhan Moher, alınan özel izinle cingöz ekiplerinin gözetimi altında mezarlığa getirildi. Burada evlatlarını akıbet kat görerek veda eden esas ve ağababa ise kötülük geçirdi. 6 yaşındaki Ziya Elif dualarla defnedildi. Anne Sibel Moher’mağara, evladının tabutu başındaki feryadı yürekleri dağladı.

Bibi ve baba yarısı adliyeye sevk edildi

Olay sonrasında babaanne Cihangir K.’nin kaçmasının peşi sıra eve ameliyat fail polis ekipleri Bibi Deniz T., ile baba yarısı Sezer T.’yi gözaltına aldı. Eskişehir İl Itimat Müdürlüğü’ne getirilen emmi ve bibi sorgularının peşi sıra adliyeye atıf edildi. Eskişehir İl Itimat Müdürlüğü ekiplerince amca ve bibi basın mensuplarından saklanarak adliye garajından hatır sokuldu. Cihangir K. ise henüz yakalanamadı.

Başsavcılıktan açıklama: “Stabil ölüm sebebi önceki bulgularda belirleme edilemedi”

Konuyla ilişik Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı marifetiyle yapılan açıklamada, “14 Açıklık 2022 tarihinde boğazına beden kaçması neticesi öldüğü ihbar edilen 6 yaşındaki Saf Elif Moher’ mağara ahiret yolculuğu olayı ile ilgili kendisine Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından otopsi işlemleri yapılmış ve tafsilatlı anket başlatılmıştır. Kesin ölüm sebebi önce bulgularda tespit edilemediğinden Adli Tababet Kurumundan etraflı otopsi raporu beklenilmektedir. Anket tekmil yönleriyle ve inceden inceye bitmeme etmektedir. Ölü Ziya Elif Tiftik’mağara kardeşleri Y.T ile M.T’nin temel ve babaların cezaevinde bulunması zımnında halaları olan D.T ile gelişigüzel yaşadıkları ve halaları D.T ile babaanneleri olan C.K. marifetiyle biberli muameleye maruz kaldıklarından periferi Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca ayrı tıpkı sormaca başlatılmıştır. 15 Açıklık 2022 tarihinde gözaltına alınan dalavereli D.T. Eziyet suçundan (Türk Ukubet Kanunun 96. Md) Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklanması talebi ile Eskişehir Gözetleyici Sulh Ukubet Hakimliğine irsal edilmiştir. Mağdurların babaannesi olan kaka C.K. ‘nın yakalanmasına müteveccih icraat bitmeme etmektedir. Mağdur iki kardeş Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı ile Sülale ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Bala Himaye İlk Engelleme ve Yorum birimince himaye altına alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Share: