Midilli Adası’nda cuşiş: 450 hayat boşaltma edildi

Yunanistan’da Midilli Adası’nın Vatera Bölgesi’nde bu sabah çıkan orman yangınının ayrımsız köye sıçraması sonucu ara sıra evler hasar gördü. Bölgedeki otel ve evlerde kalan 450 emanet boşaltma edildi

Palikarya basınındaki haberlere bakarak, Midilli Adası’ndaki kontrol altına alınamayan hararet, degaje ormanlık alanın bulunduğu Vrisa Bölgesi’ne akıllıcasına yayılmaya başladı.

Havadan ve karadan bitmeme eden söndürme çalışmalarına Palikarya Silahlı Kuvvetleri de bindi verdi. Bölgedeki otel ve evlerde küsurat 450 dirilik boşaltma edildi.

Cuşiş söndürme çalışmalarında hafif yaralanan aynı itfaiye aracı görevlisi Sağlık Merkezinde otama altına alındı.

Meriç Bölgesindeki hararet bitmeme ediyor

Öte yandan Yunanistan’ın Meriç Bölgesindeki Sofulu beldesinde perşembe çıkan cuşuhuruş daha arama altına alınamadı.

Yer ve Enerji Bakanlığı Orman Genel Müdürü Vangelis Gudufas yaptığı açıklamada, Lira Barajı dürüst başlayıp Dadia Ormanı Milli Parkı’na ulaşan cuşiş amacıyla “çok ağırlık ve değişik bir format” yorumunda bulundu.

Dadia Ormanı Milli Parkı’nın ekolojik açıdan önemine değinen Gudufas, bölgenin coğrafi nitelikleri ve sık orman yapısı zımnında yangınla mücadelenin zorlaştığını aktardı.

Avrupa Birliği (KEZ) sınırları içinde belirlenmiş tıpkısı tabii belde siper zehir olan Natura 2000’e dahil olan Dadia Ormanı Mili Parkı, Balkanlar, Avrupa ve Asya’ya ilgili birçok bitki ve hayvan türüne üstelik ocak sahipliği yapıyor. Park, tıpkı zamanda çokça sayıda kuş turunun göç yolu üzerinde düz alıyor.

Share: