Meteoroloji’den ‘yüksek sıcaklık’ uyarısı: Salı gününe büyüklüğünde sürecek

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Mehmet Seçilmiş Gültekin, Gün Batısı Akdeniz’in iç kesimlerinde rutubet oranın düşük, sıcaklığın ise 5-6 evre zaman normallerinin üstünde seyredeceğini belirterek, “Çokça titiz ve müdebbir olunması gerekiyor.” uyarısında bulundu.

Meteoroloji 4. Toprak Müdürü Mehmet Güzel Gültekin, Basra çetin basınç merkezinin Güneydoğu’dan yurda girişi yaparak, şimalli rüzgarlarla bölgede etken olduğunu söyledi.

Kuzeyden sağlıklı rüzgarların fön etkisi yaptığını anlatan Gültekin, “Böylecene yaka kesimlerinde sıcaklıklar sezon normallerinin 5-6 paye üstüne çıktı. 35 aşama olan ortalama sıcaklığımız 41 derecelere büyüklüğünde ulaştı. Bugünden itibaren Basra okkalı basınç sistemi etkisini kaybetmeye başlayacak. yavaş yavaş geriye çekiliyor, rüzgarlar kuzeyden güneye makul dönüyor.” diyerek konuştu.

Gültekin, denizden serin gelgel ve gönen taşınımının hafta boyunca bitmeme edeceğini, sonunda sahil kesimlerde sıcaklıkların sezon normallerine çekilmesini beklediklerini vurguladı.

– İç kesimlerde şule artacak

Antalya’nın çöz kesimleri ile Isparta ve Burdur’da bile bugünden itibaren sıcaklığın zaman normallerinin üstüne çıkacağını aktaran Gültekin, şunları kaydetti:

“İç kesimlerde sıcaklıkların 5-6 evre zaman normallerinin konusunda çıkmasını, gönen oranının ise yüzdelik 10’lar seviyesinde seyretmesini bekliyoruz. Orman varlığımızın büyük bölümü iç kesimlerde. Onun üzere haddinden fazla elan dikkatli ve tedbirli olmalıyız.”

Gültekin, Antalya’nın çöz kesimleri ile Isparta ve Burdur’da 32 civarında olan sıcaklıkların hafta sonuna doğru 38 derecelere çıkmasını durum ettiklerini vurguladı.

Saat 11.00-16.00 aralığında zaman ışınlarının yalman geldiğini ve bu saatlerde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmaması gerektiğini hatırlatan Gültekin, dışarı geçmek zorunda kalanlara güncek ve sayeban kullanmalarını önerdi.

Gültekin, bağırsak kesimlerdeki faziletkâr sıcaklığın salı gününe büyüklüğünde süreceğini bildirdi.

Mavera yandan, sıcaktan bunalan vatandaşlar ve turistler Antalya sahillerini doldurdu. Tatilciler sıkça denize girerek serinlemeye çalıştı.

Share: