Menderes Uray Başkan Vekilliğine, CHP’li meclis üyesi Erkan Özkan seçildi

İzmir’bile ölçülü yolsuzluk soruşturması zımnında İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Menderes Belediye Reisi Mustafa Kayalar’ın hesabına belediye komutan vekili namına CHP’li meclis üyesi Erkan Özkan getirildi.

Menderes Belediyesi Meclisi, komutan vekili seçimi için Belediye Komutan Yardımcısı Gürsel Rüzgar, başkanlığında toplandı.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, DOĞRU Öğür İzmir İl Başkanı Soyluluk Mualla Daima, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin dahi salonda hazır bulundu.

Toplantıda gündem maddelerinin okunmasının ardından 24 üyenin düşünce kullanabildiği mecliste, uray komutan vekilliği seçimine geçildi.

– İlk iki turda sandıktan CHP’li iki adaya oy artık

Üye tüm sayısının üçte 2 çoğunluğunun arandığı geçmiş turda sandıktan CHP’li divan üyeleri Erkan Özkan’a 13, Mustafa Akış’a ise 8 görüş çıktı. 3 oy ise temelsiz sayıldı.

Mustafa Akış, Halk İttifakı üyelerine “Beni yazdığınız amacıyla teşekkür ederim ama ego aday değilim.” ifadelerini kullandı.

İkinci turda de sandıktan Erkan Özkan’a 14 fikir, Mustafa Atak’a 9 bundan sonra. 1 düşünce da batıl kabul edildi.

Temiz çoğunluğun arandığı üçüncü turda ise Topluluk İttifakı’nın adayı Cemil Az’a 9 oy, CHP’li Erkan Özkan’a 15 görüş daha çok.

Böylece Özkan, başkan vekilliği görevine getirildi.

Seçimlerin peşi sıra belediye önünde izah özne CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, divan üyelerine teşekkürname ederek, Menderes halkının oyuna eş çıktıklarını belirtti.

Başkan vekilliğine seçilen Erkan Özkan üstelik kendisine bindi verenlere teşekkür etti.

– Faaliyetler

İzmir Inanma Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaş Şubesi ekiplerince ölçülü usulsüzlük operasyonunda 4 Temmuz’bile “ihaleye fesat teşviş” suçu kapsamında “çöp çokluk, hareket makinesi ve çevirgeç isticar ihalelerinde usulsüzlükler yapılarak kısaca 10 milyon teklik amme zararının oluşmasında sorumlulukları bulunduğu” iddiasıyla 28 birey gözaltına alınmıştı.

Bu anket kapsamında elde edilen hikmet ve belgelerin incelenmesi sonucu 5 Temmuz’birlikte “benzeri otelin, ümran planına uymaz şekilde yapılmasına cevaz vererek algı aldıkları” iddiasıyla Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ve sedir üyesi E.G. ile otelin müdürü ve mimarlık şirketinin sahibi gözaltına alınmıştı.

KAPAT X

İki dosya kapsamında gözaltına alınan 32 şüpheliden 1’i emniyetten, 22’si savcılıktan, Şehremini Mustafa Kayalar’ın dahi aralarında bulunduğu 9 birey ise gönderme edildikleri hakimlikçe adli taharri gibi serbest bırakılmıştı.

İçişleri Bakanlığı, Mustafa Kayalar’ı 7 Temmuz’bile görevden uzaklaştırmıştı.

Share: