Memurin toplu sözleşmeye ilgi bağışlamak için 800 kilometre kaide çevirdiler

Balıkesir’den Ankara’ya 800 kilometrelik yolu pedallayarak mevrut memurin şişko itilaf taleplerini dile getirdi. Balıkesir’den yola çıkıp 800 kilometreli yolu kaide çevirerek Ankara’ya ulaşan memurlar Güvenpark’ta matbuat açıklaması yaptı. Matbuat açıklamasına Görevli Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Umumi Başkanı Büyük Dik, Fasıl Memurları Sendikası (Fasıl Işyar-Sen) Umumi Başkan Vekili Mehmet Haydi Erdoğmuş ve çok sayıda işyar katıldı.
Matbuat açıklaması sırasında “Dikkat topluca velespit sürüşü var” pankartının beraberinde, “Tığ memuruz köle değiliz”, “Aşkın faaliyet istiyoruz” kadar dövizler de açıldı.
“ŞIŞKO SÖZLEŞME TEKLİFLERİMİZİ YÜZDELİK REMIKS, AYA AYLIK ZAMMI, ZENGINLIK PAYI VE ŞIŞKINLIK FARKI KENDISINE BELİRLEDİK”
Işyar-Sen Genel Başkanı Uca Sert, düzen çevirenleri değil, hakları için ayakçak çevirenleri kutladığını belirterek, “Amme hizmetlerini sunan arkadaşlarımızın beklentilerinin karşılanması, hedeflerimize müteveccih ulama ve motivasyon üretir. Dolgun sözleşme tekliflerimizi yüzde bindirim, aya maaş zammı, zenginlik payı ve enflasyon farkı adina belirledik. 2016 yılı için yüzdelik 8 + yüzde 8, 150 lira ayak tabani aylığa seyyanen zam, zenginlik payı ve pahalilik farkı, 2017 yılı amacıyla yüzde 7 + yüzdelik 7, 100 liralık ayak tabani aylığa seyyanen zam, bol bolamat payı ve şişkinlik farkı teklifimizi tıpkısı sefer henüz deşifre ediyorum. Derdimiz, alnımızın teriyle elde ettiğimizin ekmeğin tamamını alabilmek. Amme görevlilerimizi hakettikleri haklarla buluşturma zemini için masada olacağız. Şişman sözleşme masasından, bu milletin eş kasasından hakkımız olanı alarak kalkacağız” dedi.
“3 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK OLAN ŞIŞMAN SÖZLEŞMEYE TAŞIYACAĞIMIZ MEMURLARIMIZIN SORUNLARINA DİKKAT BÜRÜMEK İÇİN YAPILMIŞ BİR ETKİNLİKTİR”
Seksiyon Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, bu yıl üçüncüsü yapılacak olan şişko kesim görüşmeleriyle tahminî 3 milyon memurun geleceği için kararlar alınacağına vurgu yaparak,”Sendikamız Fasıl Memur-Sen’in Balıkesir’den Ankara’ya düzenlediği bisikletli gösteri, memurlarımızın verilmeyen, üste ellerinden alınan mali ve isim haklarının idraksiz verilmesi, 3 Ağustos’ta başlayacak olan şişko sözleşmeye taşıyacağımız memurlarımızın sorunlarına özen başlamak amacıyla işlenmiş bire bir etkinliktir” diye konuştu.
Erdoğmuş, memurların şişman sözleşmeden beklentilerini şöyle sıraladı:
“Memurlarımız, meskenet sınırının 4 bin liranın üstünde olduğu ülkemizde verimsizlik altında ezilen değil, yoksulluğu ezen kalkmak istemektedir. Kendilerine yönelik yöntem yapma yasağının kalkmasını, grev hakkının verilmesini talep etmektedir. Ailesine ve çocuklarını bakabilecek bir karı yardımı istemektedir. 4/B’li ve 4/C’li kardeşlerimiz, farklı statülerde değil amelî olarak çalışmayı beklemektedir. 15 Ocak 2005’ten sonraları göreve başlayan memurlarımız, ilave bir evre verilmesinin uygulamaya konulmasını beklemektedir. Faaliyet mefhumu gözetmeden çalışan işyar kardeşlerimiz, ucube namina gördüğümüz 666 Çevrilmiş Kanun Hükmünde Kararname ile ellerinden alının çok faaliyet ücretleri, katma ifa ve ikramiyelerini köylü istemektedir. Memurlarımız, görevde yükselme sınavlarının ahenkli adina temas sene yapılmasını beklemektedir. Yıllardır hakları verilmeyen, amirlerinin iki dudağı arısına sıkışıp artan Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güven Genel Müdürlüğü’ndeki memurlarımız haklarının verilmesini, işyar kendisine fariza yapmalarının sağlanmasını, fariza tanımlarının yapılmasını beklemektedir. Yardımcı hizmetler sınıfındaki kardeşlerimiz, genel hile hizmetler yahut beceri hizmetler sınıfına salmak istemektedir. Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’ndeki kardeşlerimiz, havacılık tazminatının ödenmesini beklemektedir. Memurlarımız, bildirme zengin arşive eş olduğu ülkemizde bibi sahip olmadığımız Milli Arşiv Kanunu’nun çıkarılmasını beklemektedir. Lider kardeşlerimiz, özel hizmet tazminatlarının arttırılarak ücretlerinde düzeltme yapılmasını beklemektedir. Adliyelerdeki çağrıcı kardeşlerimiz, umumi dümen hizmetler sınıfına geçmeyi beklemektedir.”

Share: