Memul adaylar amacıyla kalite ölçütü olamayacak şehadetname şartları

ÖĞRETIM YARDIMCISI alımlarında başvuran namzet sayısını hudutlandırmak amacıyla üniversitelerce belge/şehadetname şartları ilanlara koyulmaya devam ediyor.

Selçuk Üniversitesi tarafından 8 Teşrinisani 2021 günlü Resmi Gazete‘de değişik alanlarda çalıştırılmak için öğretim görevlisi çalım ilanına çıkılmıştır. söz konusu ilanları incelediğimizde, darülfünun aracılığıyla “melhuz” adayın yolunu boşaltmak ve sair kişilerin önlerini fark etmek üzere boş boş şehadetname ve doküman şartları koyulduğu görülmektedir.

Üniversitenin Afiyet Bilimleri Fakültesi Kas-İskelet Rehabilitasyonu anabilim dalında zar edilen öğretim yardimcisi alımında “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans, Kayropraktik alanında tezli efdal lisans mezunu oluşmak. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ DÜZENLEMİŞ OLDUĞU MASÖR-MASÖZ PROGRAMI BELGESİNE SAHİP KALKMAK.” şartı aranmıştır.

– ÖĞRETIM YARDIMCISI alımı üzere konulan özel koşullar

amma velakin, Içtimai Ulum Iz Yüksekokulu Çağ Yönetimi ve Idareci Asistanlığı programında ise “Uluslararası İlişkiler Bölümü lisans, Arsıulusal İlişkiler Anabilim Dalı faziletkâr lisans mezunu kalkmak. Belgelemek kaydıyla kamu kurumlarında yer beş altı bire bir sene çalışmış oluşmak. ISTEKLI İŞLETME YÖNETİCİLİĞİ VE ETKİLİ İLETİŞİM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ SERTİFİKALARINA SAHİP GÖRÜNMEK.” hususi şart olarak saha almıştır.

Lisans mezuniyeti boyunca Manipulatif tedavi üzere bu konuda terbiye gören Fizyoterapi mezunlarından özellikle “Milli Terbiye Bakanlığının” düzenlemiş olduğunun Masöz programı belgesi şartını öğretim yardimcisi alımında aramanın “ben ayrımsız adayı düşünüyorum, onun başvurmasında rekabeti çalmak için yazdım demekten” eksantrik bir açıklaması yoktur diye düşünüyoruz. Şayet varsa üniversitenin açıklamasını yayımlamaktan memnuniyet duyarız.

İlave kendisine, “Aç İşletme Yöneticiliği” ile “Etken İletişim Teknikleri” gibi bundan sonra alarga eğitim bilimi yöntemleriyle haddinden fazla görgüsüz alınabilecek sertifikalar değme yetkinliği ölçmediği üzere öğretim görevlisi alımlarında kaliteyi anbean düşürmekten eksantrik tıpkısı işe yaramamaktadır.

Bu mecradan yazılarımızla gündeme getirdiğimiz üzere, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi alımları içsiz şerait ve belgeler/sertifikalar yüzünden nitelik yönünden her an aşağıya düşmektedir. Hiçbir kalite ölçütü olmayan sertifika/belgelerin yargıya taşınması halinde iptalinin uzak olmadığı de görülmektedir.

Bu çerçevede, üniversiteler adayların lisans programlarında gördüğü eğitimlerin üstüne gelgel bel ederek sertifika/belge istemek adına ALES ve ecnebi dili erdemli kalifiye mezunların öğretim görevlisi kadrolarında istihdamı üzere harekete geçmeli, rakipleri çalkalamak yerine rekabeti sağlamalıdırlar.

Share: