Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Alım, Bitlis’te konuştu

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çekicilik, Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Yavaş’ın Ankapark’ın görüntülerini paylaşmasına ilişkin, “Bura hemen bire bir Ankapark meselesi değildir. Bura tıpkısı iş meselesidir, CHP zihniyeti meselesidir. Üzülerek görüyoruz ki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı dahi CHP zihniyetine çok kıytırık uyma etmiş, bu zihniyetin kodlarına, geleneklerine, tarihine mahkum olmuştur.” dedi.

Hava, YANLIŞSIZ Fırka Genel Başbuğ Yardımcısı Vedat Demiröz, YANLIŞSIZ Tümen Bitlis milletvekilleri Cemal Taşar ve Vahit Kiler, TOKİ Başkanı Ömer Keder, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Balaban ile “Dere Üstü Islah” projesi kapsamında Bitlis merkezde hesaplı çalışmaları inceledi.

Vatandaşlarla öz içtikten bilahare açacak teslimi ve şişman küşat törenine katılan Çekicilik, mecmu envestisman değeri 1 milyar 232 milyon teklik olan 21 ayrımlı projeyi, yatırımı Bitlis’e kazandırdıklarını söyledi.

Göreve başladığı dönemde Bitlis dere yatağı ve çevresindeki bir nice tarihi eserin üzerinin kullanılmayan binalarla kapatıldığını, bu buut karşısında üzüldüğünü dile getiren Hava, 45 ilde yeryüzü adamakıllı örneklerini yaptıkları “tarihe vefa, geçmişe istinkâf etmek” projelerinden birini burada gerçekleştirdiklerini, bu yatırımın değerinin 1 milyarı bulduğunu aktardı.

Tarihi ihya projesi içindeki Kavim Bahçesi’nde ilk fidanları toprakla buluşturduklarını, Beşminare Mahallesi’nde inşaatını tamamladıkları 507 bakir yuvanın anahtarlarını teyit ettiklerini bildiren Çalım, şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Bitlis’e tamam 7 bilyon lira envestisman yaptık. TOKİ’mizle bugüne kadar 2 milyar teklik envestisman değeriyle 4 bin 450 konut ve toplumsal donatıyı Bitlisli kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Esasen İller Bankamızla Bitlis’te bütün envestisman değeri 1,1 bilyon lira olan 164 projeyi tamamladık. 125 milyon teklik 7 projemizin dahi çalışmaları devam ediyor. Eşkâl, Hizan, Mutki ve Aydınlar ilçelerimizde 196 kilometre içmece suyu ve lağım döşemi hattı, Tatvan ve Yabani Armut atıksu tasfiye tesisleri, Biçim tarih enerjisi santrali başta tutmak üzere tamamladığımız projeleri üstelik bugün siz nadir kardeşlerimizin hizmetine sunuyoruz.”

– “Proje yerine videoteyp çekip tanıtma filmi yayınlıyorlar”

Türkiye’nin on senelerce süren o makus talihini beraber değiştirdiklerini, Doğu’nun, Güneydoğu’nun geleceğini umutlarıyla, azimleriyle, milletin desteğiyle şekillendirdiklerini anlatan Gelgel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“On yıllar boyunca unutulan, boşlama edilen yerlere SELIM Parti iktidarlarıyla sayımsız hizmetleri getirdik. Bitlis’in köylerine yolu, suyu sizlerin dualarıyla getirdik. Bitlis’imizin modern okullara, üniversitelere, sağlıklı konutlara kavuşması amacıyla, parklara, bahçelere vatandaşların erinç içinde antlaşma geçirmesi üzere projeler yaptık. Çalışmalarımızın merkezinde bütün insanımız oldu, milletimiz oldu. Çocuklarımızın gülüşlerini, analarımızın dualarını, babalarımızın takdirlerini değme şeyin üstünde gördük. Biz çabucak milletimizi dinledik. Karşımızdakiler birlikte projelerimizi duyduklarında ‘yapamazsınız, başaramazsınız’ dediler. Temeller attık ‘durdururuz’ dediler. Ihtilaf benzeri tür iktidara gelemeyince, son 20 yıldır milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza iktidarı verince adeta siyasi ayrımsız buhrana yakalandılar. Tabiri caizse raydan çıktılar, filhakika viran olan ayarları, sinirleri, dengeleri daha da bozuldu! Proje namına video çekip tanıtma filmi yayınlıyorlar, esas atmak adına tweet atıyorlar, esas hayatı birlikte mevhum dünyadan ve algıdan ibaret sanıyorlar. Milletin bile bu bahis kalabalığına inanmasını bekliyorlar.”

– “Kaderine terk edilen Ankapark’ın bu görüntülerini verirken on paralık mi içiniz sızlamadı?”

Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Yavaş’ın 2 çağ ilk sosyal medya hesabından Ankapark’ın görüntülerini paylaşmasına değinen Kurum, şu ifadeleri kullandı:

“Kaderine metrukiyet edilen Ankapark’ın bu görüntülerini verirken on paralık mi içiniz sızlamadı, bu görüntülerde sizin on paralık mi sorumluluğunuz bulunmayan? Yolunuza sonsuz alacak üreterek mi devam edeceksiniz? Oysa Ankaralı hemşerilerimiz sizden hizmet, iz, proje bekliyor. İşte millete hizmeti izzetinefis bilenler bugün Bitlis’te, tarihi adımlar atıyor. Vatandaşımız haklı olarak soruyor. Ankara’nın merkezinde çocukluğumuzun geçtiği o bölgede şöyle çocuklarımız, yavrularımız, parklar, bahçeler, oyun alanları ortamında koşup eğlenseydi keder mü olurdu? Rastgele yaştan kardeşimiz bu yeşil alandan, içtimai alandan yararlanma etseydi kime ne zararı olacaktı? Sizin bu inatlaşmanızın faturasını Ankara’nın gençleri, çocukları ödedi, bibi birlikte ödüyorlar. Efsus değil mi? Yapılmış tıpkısı hizmeti beğenirsin ya bile beğenmezsin belediye reisi namına senin görevin o hizmeti, kamunun yararına, milletin faydasına sunmaktır. Sizden muhtemel, Ankara’yı içtimai medyaya laf etmeniz, mahkum etmeniz değildir. Bunlar bırakın ulus amacıyla hizmet üretmeyi, kitap üretmeyi işlenmiş bire bir eseri üstelik korumaktan acizler.”

“Burası yemeden içmeden bire bir Ankapark meselesi değildir. Burası tıpkısı hesap meselesidir, CHP zihniyeti meselesidir. Üzülerek görüyoruz ki Ankara Büyükşehir Şehremini dahi CHP zihniyetine çok bayağı uyma etmiş, bu zihniyetin kodlarına, geleneklerine, tarihine mahkum olmuştur.” diyen Vekil Alım, şu değerlendirmeleri paylaştı:

“Demincek Ankara Büyükşehir Belediyesinin uğrunda iki almaşık var, evet geçmişi, mahkeme süreçlerini, park ile ilgili boş tartışmaları, toplumsal medyadaki algı çalışmalarını ayrımsız kenara bırakacaksınız. Ankaralı kardeşlerimizin rızasıyla yapılan projeyi vatandaşlarımızın hizmetine sunacak, binlerce Ankaralı kardeşimize bu projede istihdam sağlayacaksınız ve burayı yükselen Ankara’mızın sunma seçkin mekanlarından biri haline getireceksiniz. Ya bile yine değme fırsatta arkasına sığındığınız ‘engelleniyoruz’ yalanına sarılacak, burayı bir çöküntü alanı olarak bırakacaksınız. Deminden soruyorum. Bu iki seçenekten hangisini yeğleme edeceksiniz? Bu alanı Ankaralı kardeşlerimizin hizmetine mi sunacaksınız? Yoksa 3 yıldır yaptığınız üzere burayı çürümeye mi infirak edeceksiniz? Burayı, bugüne kadar olduğu kadar daha çok dahi siyasal ikbaliniz amacıyla tıpkı gereç yerine kullanmaya bitmeme mı edeceksiniz? Tığ bu sorularımızın cevaplarını milletimiz gibi merakla bekliyoruz. Bunun sonuna büyüklüğünde dahi takipçisi olacağız. Buradan, Selçuklu şehrinden açık ve net söylüyorum. Tığ bugüne büyüklüğünde Bitlis’imizde, İstanbul’umuzda, Ankara’mızda, 81 ilimizde hiçbir alanın, projenin iyesiz kalmasına katiyen müsaade etmedik, bundan sonra birlikte katiyen müsaade etmeyeceğiz.”

Ürün, bakım üretmeye, vatandaşların elan şen koşullarda yaşayabilmesi amacıyla dün olduğu üzere zaman üstelik erte da çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Gelgel, ilk ilk 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden rekor bire bir oyla gine seçeceklerini, peşi sıra 2024 domestik seçimlerinde YANLIŞSIZ belediyelerle yola devam edeceklerini belirtti.

KAPAT X

– “Bitlis’in kaderi değişti”

DÜRÜST Öğür Umumi Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz üstelik Bitlis’in 20 yıldan beri değişen kaderini bundan sonra henüz acul değiştirmeye çalıştıklarını anlatım etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki çalışmalarla Türkiye’nin çarçabuk geliştiğini dile getiren Demiröz, “Türkiye çıktı daha çok üstünde oyun oynanan veya üzerinde faaliyetler melhuz mutluluk değil, masada baziçe kuran ve ben tamam demedikçe siz bir öz yapamazsınız diyen bir mevki haline geldi. Avrupa, Amerika, Rusya, Ortadoğu’yu görüyorsunuz. Akdeniz ve Karadeniz’deki politikamızı ve çizgi ötesindeki çalışmalarımızı seyrediyorsunuz. Tek sıkıntımız ekonomi ama bu ekonominin bile teşhisini yaptık. Tek nikbet etmeyin. Bütün dünya ülkeleri bu ekonomiden bastırık çekiyor. Zira acun 2 sene pandemi sürecinden geçti. Bu proses küçümsenemez. Deminden yaraları sarılıyor. Türkiye’de birlikte sarıyoruz. Yıl sonuna kadar ülkemizin hep ekonomik sorunlarını alay malay çözeceğiz. Çalışanı, işçisi, memuru, emeklisiyle yeniden eksi bol bolamat seviyesine ulaşacak ve Türkiye büyümeye bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

TOKİ Başkanı Ömer Endişe ise Bitlis’in bayındırlık ve inşası üstüne Toplu Hane İdaresince önemli projeler geliştirildiğini, sosyal konuttan kentsel dönüşüme, hastanelerden okullara, spor sahalarından kavim bahçelerine kadar birçok eserin kente kazandırıldığını söyledi.

İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük ise Bakan Kurum’un destekleriyle tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis’e yeni değerler kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

TOKİ yoluyla yapılan konutların anahtarlarının türe sahiplerine anahtarları konfirmasyon edildiği törende yapımı tamamlanan tesislerin açılışı gerçekleştirildi, kavim bahçesine geçmiş direk dikimi yapıldı.

Vekil Hava, elan bilahare Bitlis Uray Başkanlığına geçti.

Share: